Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

uzovicka
15. jan 2012

@gapa gapka, aj Lubka, dakujem obidvom. Zajtra idem na soc. poist, uvidim, co povedia, ci poradia.

pudlik
15. jan 2012

@gapa aha, tak to som nevedela, No ak sa zaevidujem na up počas poberania RP, musím sa hlásiť na kontakty asi- to by mi nevadilo, ale ak by čisto teoreticky mi našli prácu skôr ako syn dovŕši 3 roky, čo potom? Ja by som sa chcela synovi naplno venovať tri roky.

gapa
15. jan 2012

@spisiacka
nárok na matersé z dnp budeš mať ak na md nastúpiš počas trvania dnp aleabo v tvojom konkr. prípade len v prípade, že po ukončení dnp nebudeš čerpať rodič.dovolenku. Písala som o tom pred pár dnami

luciferova
15. jan 2012

@gapa prosim ta dokedy treba otehotniet, ked som si DNP zalozila 8.1. Do 270 dni od tohoto datumu? Alebo treba do tych 270 dni poziadat o materske?

gapa
15. jan 2012

@pudlik
v tomto ti neporadím

pudlik
15. jan 2012

@gapa ok moja, aj tak si mi dala dosť nových info a taktiež zákon od 1.2.2012 nemusí platiť v roku 2013, alebo neskôr. Moc Ti ďakujem za odpovede, ešte sa vŕtam ako to je teda s tým evidovaním na ÚP a poberaním RP. Skúšam googliť, hádam niečo nájdem.

pudlik
15. jan 2012

@gapa by si si zaslúžila nejaké provízie za rady, ktoré tu poskytuješ, si fakt obdivuhodná žena, že takto sa venuješ úplne cudzím ľuďom a ochotne vždy poradíš. Takých ľudí je málo žiaľ. Vážim si to 😉

uzovicka
15. jan 2012

@pudlik veru, a to popri svojicj troch detickach gapka stiha, obetava je, dobre srdce ma 🙂 🙂

pudlik
15. jan 2012

@uzovicka súhlasím a cenním si každú radu od @gapa a aj od @lubkasungirl, obom som vďačná. Akurát premýšľam ako pokračovať ďalej v poistení, resp ten balíček poistení, ako ma to bude finančne vychádzať, doteraz to bolo 18€, no teraz tá suma bude vyššia, keďže treba všetky tipy poistenia a tie percentá spolu sú 35,15 z VZ. Keďže bude len jeden VZ tak aký vlastne, neviem sa k tomu dopátrať.. Som myslela, že si môžem sama určiť VZ. 😕 som ja riadny nechápavec

oskvarka
16. jan 2012

@uzovicka podla mna si ti viac oplati odhlasit a prihlasit (ale da sa spravit aj ako pises ze by si do prace isla skorej ale to by bolo podla mna menej vyhodne) takto ak sa odhlasis a prihlasis mozes nastupit v tom auguste a dni by ti chybat nemali lebo sa rataju aj z tohoto poistenia (jedine musis tych 26 tyzdnou zvladnut aby si mala narok z maxima, ale to ak niesi teraz hned tehotna v pohode stihas ak sa aj odhlasis a prihlasis ku 31.1 (a ak aj si hned teraz mozno tehotna odhlas a prihlas sa hned.. ku dnesnemu dnu - ak si v 4-5 tyzdni vyde ti to)... ja napriklad by som mala vediet ci som tehu do kocnca tyzdna ak zistim ze som odlasim a prihlasim sa hned t.j napriklad 19.1 sa odhlasim a 20.1 prihlasim a urcite to stihnem.. ak dojde mrcha pojdem tiez uz v najblizsom tyzdni na socialku (lebo sa bojim ze potom tam bude chaos..) ale odhlasim sa ku 30.1 a prihlasim ku 31.1

oskvarka
16. jan 2012

@pudlik podla mna mozu byt VZ ake si vyberies ako doteraz... aspon ja som nepocula nic take ze budu rozne..

zuzancek22
16. jan 2012

@gapa dakujem za odpoved, ale chcela som vedieť, ked nastupim na pn-ku, tým že budem do nástupu na md na rizikovom, či mam niečo platiť, ako som platila doteraz, alebo sa niekde odhlásiť, alebo vlastne čo robiť.

riami78
16. jan 2012

@zuzancek22 Už máš splnených 270 dní poistenia? Ak áno a si tehotná, DNPO ti 01.02.2012 zanikne zo zákona /netreba sa odhlasovať na SP/ a od 01.02.2012 ti ako tehotnej plynie 8 mesačná ochranná doba, počas ktorej môžeš nastúpiť na PN alebo na MD, alebo byť PN až do MD.

zuzancek22
16. jan 2012

@riami78 ano mam dávno splnených 270 dní. tak to je super že sa nemusím nikde odhladovať. teraz dom v 20tt už teraz v januári nastupujem na PN-ku, a s tej asi potom rovno prejdem na MD.
Ale potrebovala by som vedieť či MD budem mať tiež z DNP.

1lussy1
16. jan 2012

@zuzancek22
@riami78 a baby chcem sa spytat sestra je tehotna plati si DNP splnila 270 dní ako to bude s materskou?Bude dostať ešte tu zvýšenu ked si to platila?Dík

riami78
16. jan 2012

@zuzancek22, @1lussy1
Ja som v podobnej situácii, teraz som 15.tt a na konci januára idem tiež na rizikové asi až do MD. Tak som napísala sa SP otázku a odpovedali mi toto:

Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné nemocenské poistenie zaniká od 1.2.2012. Vzhľadom na to, že splnenú podmienku 270 dní už máte z dobrovoľného nemocenského poistenia, toto nemocenské poistenie Vám k 31.1.2012 zanikne. Nakoľko ste však už tehotná, nárok na materské dávky Vám ešte z tohto poistenia vznikne. Ochranná lehota sa vzťahuje pre materské dávky, ale aj pre nemocenské dávky. To znamená, že dočasná pracovná neschopnosť Vám môže vzniknúť kedykoľvek pred materskou a v rámci ochrannej lehoty Vám nárok na nemocenské dávky vznikne. Poberanie nemocenských dávok pred vznikom nároku na materské dávky nemá žiaden vplyv na ich dĺžku a výšku.
Z toho dôvodu ani nie je potrebné, aby ste si platili tzv. celý balík sociálneho poistenia od 1.2.2012, nakoľko ste už tehotná a od tohto dňa Vám plynie osemmesačná ochranná lehota.

S pozdravom

Lucia Režňáková
Informačno-poradenské centrum
odborný poradca

lucy56
16. jan 2012

mna by zaujimalo ci sa da ist po skonceni materskej na pn uz zo zaplateneho DPN, ci este mi budu vyplacat pn ku alebo si musim zacat od februara platit po novom dpn aby som mohla ist potom niekedy na pn

janulap
16. jan 2012

@luciferova otehotniet 🙂

tara_
16. jan 2012

@gapa dakujem, pomohla si mi 🙂
Len teraz ma napadlo, ze ja som si ako DNP osoba doplacala len nejake minimum, lebo ostatne mi plynulo zo zamestnania ... tym padom budem dostavat davky iba z toho, co som si platila DNP? To bude asi len par € ...

spisiacka
16. jan 2012

@gapa dakujem za info. Cize sa musim potom odlasit z rodicaku a mozem ist na matersku. Este raz diky za odpoved

tara_
16. jan 2012

@lucy56 pytala som sa na SP a aspon podla toho, co mi povedala, ked pojdes na PN-ku este pocas januara, alebo do 7 dni od 1.2. (co je este ochranna lehota), tak by ti to malo byt vyplacane uz zo zaplateneho DNP a nemusis si platit to nove ...

spisiacka
16. jan 2012

@zuzancek22 ahoj neplati sa nic len donesiem PN-ku a hotovo ziadne odlhlasovanie ani planenie. Aspon v roku 2010 ked som ja nastupovala na rizikove to tak bolo

mikina123
16. jan 2012

Tu je novela zákona o sociálnom poistení:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

gapa
16. jan 2012

@pudlik
asi sme sa zle pochopili.
Vz si môžeš sama určit samozrejme v rozmedzí minimum až maximum ako doteraz. Len už nebude možné mať iný vz napr. z dnp a iný z dpvn a iný z dp, ako to bolo možné doteraz.

delideli
16. jan 2012

prosim vas tych 270 dni sa pocita do nastupu na matersku alebo do porodu?ak do porodu,co ak porodim predcasne?

enike
16. jan 2012

ahojte kočky.. pripájam sa aj ja so svojou otázkou na poradkyňu gapu, ak môžem..
takže môj príbeh je takýto: DNP si platím od marca 2010; a platila som ho do júla 2011. Odvtedy som nezamestnaná a vtedy som v ochrannej dobe nastúpila na PN, na ktorej som až doteraz. DNP som si platila z minima. Kedže sa liečim u gynekológa s problémom, ktorý mi brzdí v počatí predpokladám, že sa to onedlho vyrieši a ja budem môcť absolvovať IVF. Teraz moja otázka:
ak by som si urobila odhlášku z minima a zároveň prihlášku z maxima koncom januára, musím byť už vtedy práce schopná aby som mohla materskú v budúcnosti čerpať z maxima? Pretože som počula, že ak by som urobila zmenu na maximum v období trvania PN, tak po 26. týždňoch budem mať nárok na čerpanie iba z minima... Je to tak prosím, alebo nie? Gapa ďakujem vopred za tvoju radu a moc si ťa za to ako človeka vážim! 😉

lisian
16. jan 2012

ahojte, prosim vas poradili by ste mi? v piatok idem na operaciu a neviem ci mam narok na PN z DNP. platim si ho od maja a v novembri som na 5 dni prerusila. Presne v piatok mi vychadza 270 dni, ked zratat to obdobie od maja do novembra a potom od znova novembra doteraz,,,,,,,,,,,avsak panicka v poistovni mi povedala, ze sa do toho moc nevyzna ale ze sa jej zda ze aj kvoli PN musim mat splnenu tu podmienku nonstop 26 tyznov platenia. ja som myslela, ze toto musim splnit len pred materskou. oni mi poradili prerusit v tom novembri ked sa suskalo o zruseni DNP, ze ved si to potom zalozim znova ked tak a ze o nic nepridem a nakoniec som zistila, ze asi pridem? takze potrebujem poradit, ci je to pravda a musim mat splnenu podmienku 26tydznov vkuse do dna nastupu na PN alebo nie a ak ano, nemozu platit tie tyzdne ktore som mala vkuse od maja do novembra? strasne som nasrana,,,strasne ☹

tinara23
16. jan 2012

@delideli do pôrodu, ak nesplníš 270 dní do pôrodu a porodíš skôr, tak nemáš nárok na materské z DNP.

lenka777
16. jan 2012

ahojte, prosím vás mohol by mi niekto poradiť?
som momentálne ešte na materskej, ktorú mám z DNP( platila som si z maxima od marca 2010 do januára 2011 a potom dva mesiaca z minima) potom som išla na PN a materská mi končí 11.2. 2012. chceli by sme ale druhé bábo a tak neviem čo urobiť. mám sa ísť odhlásiť a nanovo prihlásiť aj keď mi materská končí až 11.2.? lebo predtým to bolo tak, že mi povedali že keď mi skončí materská aby som si to prišla buď predĺžiť alebo odhlásiť. ale keďže sa menia zákony tak je asi vhodnejšie ísť odhlásiť a nanovo prihlásiť do konca januára alebo nie?

tinara23
16. jan 2012

@lisian napíš presné dátumy