Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pami2
17. jan 2012

@pudlik aj ja mam podobnu situaciu, tak ako to je?

enike
17. jan 2012

@datanka no super, si zlatá.. vieš, len som sa chcela uistiť, aby som jej nepovedala dáku kravinu.. ono v podstate aj ak by nebola tehu do toho obdobia, čo iste bude, môže po 270.dňoch do 7 prac. dní ísť na PN a príp. na nej si na rizikové počkať, aby jej DNP nezaniklo.. Ty si teda na tom podobne ako ona? Len teraz zakladáš DNP z maxima?

karinkaeich
17. jan 2012

@enike prosim ta, po tych 270 dnoch platenia, ked pojdes do 7 dni na pn ako rizikove tehotenstvo az do nastupu na matersku, tak sa to bude pocitat, ze poistenie stale trva a nezaniklo tym 271. dnom zo zakona? ja som myslela, ze potom sa budem musiet prihlasit este na to zvysne obdobie na ten novy drahy balik az do md. lebo aj ked budem tehotna, nebude sa na mna vztahovat ochranna lehota 8 mesiacov (pre tehotne), kedze som a stale budem na rd. vies mi poradit, prosim?

datanka
17. jan 2012

ano,len teraz.akurat som sa ofajcila 🙂baby,volala som do SP,koli var,s.a splatky mam 50,70 lebo ja krava som si zabudla odratat z vym.zakladu tu hrubu mzdu.mohla som mat 34e.uplne mi to tam vypadlo,ked som to vypisovala!no truba!zevraj po kvartali(to su 3mes?)si mozem pociadat o preplatok,kedze mam subeh.nejdem tam uz saskovat a znova sa odhlasovat a prihlasovat,budem platit to max.len som sa chcela opytat,tu ziadost na preplatok mi tam potom daju oni?ci kde si ju zozeniem?

datanka
17. jan 2012

@karinkaeich myslim,ze je to tak ako pises ty.

karinkaeich
17. jan 2012

@datanka uvidime, cim nas este prekvapia do oktobra. budem to musiet sledovat, nech nevyhodim zbytocne peniazky a cerpam max.matersku. dufam, ze dovtedy to bude jasnejsie a budu mi vediet poradit. hlavne, aby sme vsetky otehotneli 🙂

datanka
17. jan 2012

no mas,ak si budes platit ten balik.len je to dost drahe,tak si ho zacni platit az 2mes.pred tym,ako budes chciet otehot.ten min.sa plati okolo 120eur a mater.je z neho len nejakych 200...a ten max.je az okolo 500e.tak neviem.teraz si to po starom zakladat nemusis,ak sa nechistas do okt.otehotniet,ono ti to po 270dnoch platenia zanikne

datanka
17. jan 2012

@karinkaeich no ved to to 😀 vies kolko deti sa narodi do roka? 😀 plne porodnice budu 😉

karinkaeich
17. jan 2012

@datanka ked sa to da vyuzit, tak nech sa este vyuzije. aspon nejake peniazky navyse pre matky 🙂

datanka
17. jan 2012

@karinkaeich ved ano,hlavne tie,ktore si to platia dlho!mna by porazilo!kamaratka si to plati 3roky nepretrzite a nedari sa jej otehotniet a uz to ani nestihne!tolke prachy v prdeli!no co uz.uz o tom vedelo vela ludi a dalo sa cakat,ze to nebude vecne,ked na tom stat prerabal 😒

lin123
17. jan 2012

@datanka ja som si poziadala o subeh NP priamo v soc. poistovni..riesia to velmi rychlo, hned v ten den mi volali a informovali ma o vyske preplatku. Niekore dievacta to riesili tu na MK a docitala som sa, ze je mozne napisat mail a poziadat o vratenie preplatku aj tymto sposobom. Len nezabudni zadaz ident. cislo, ktore Ti urcili v soc. poistovni a svoje udaje a cislo uctu.

karinkaeich
17. jan 2012

ved to. ja som sa bala, ze to zrusia uz pred 2 rokmi, ked som rodila. lebo sa to vo velkom povravalo. tak dufam, ze sa mi podari este raz to vyuzit. i ked naozaj neviem, ci sa vyhnem tomu baliku :-/

pitak1
17. jan 2012

ahojte, poculi ste o moznosti vratenia zrazenej dane z platenia dobr. nemocenskeho poistenia pre tych co platili v roku 2011? Treba si len vypytat potvrdenie o platbach v social. poistovni k rocnemu zuctovaniu a pre nezamestnane prilozit k danovemu priznaniu a vratia nam zrazenu dph 🙂

94
17. jan 2012

Ahojte... trošku som Vás čítala, ale neviem ako to bude u mňa. Ja si platím DP od septembra 2011. Dobre chápem ak si myslím že teraz od toho septembra po dobu 270 ešte môžem otehotniet a budem dostávať maximum? tz že ak do mája 2012 otehotniem tak mi to ešte vydá? či? blbosť?
😕 😅

enike
17. jan 2012

@karinkaeich no podľa všetkého je to tak, že ak náhodou nie si do 270. dňa tehotná, tak je tam ochranná doba 7 dní, dokedy treba ísť na PN a vyčkať na nej, pokým sa tehotenstvo nepodarí a potom si prehodiť na pn diagnózu - rizikové tehu.. Ja s tým počítam, že ak by sa mi to dovtedy nepodarilo, tak je ešte táto možnosť, ako si to predĺžiť a nestratiť to úplne. Ako je to však pri otehotnení po dátume 7. dňa ochrannej doby s tou ochrannou dobou tých 8. mesiacov teda neviem, možno nám tu niekto poradí, kto sa vyzná viac..
Vieš, ale aspoň je potom možnosť formou pn si vyčerpať to, čo tam vložíš, keď už nijako inak..

oskvarka
17. jan 2012

@pami2 o trochu mas ak si teda zamestnana ak niesi zamestnana tak sa ti to neoplati ale ak si zamestnana tak kukni co som kusok vysie pisala (predch. strana tusim..)

pudlik
17. jan 2012

@oskvarka vopred Ti moc ďakujem, stačí ak sa prihlásim na DNP 25.1.2012? Máš pravdu, využijem že sa to dá platiť z minima.

amiruska
17. jan 2012

Prosím o radu!!! Som zamestnaná od roku 1997 od 06.05.2011 si doplácam DNP do maxima. 270 dní mi končí 31.01.2012, dúfam, že dobre som rátala, som tehotná termín mám 12.05.2012 takže na materskú dovolenku nastupujem začiatkom apríla a teraz otázka: DNP mi automaticky zaniká po uplynutí 270 dní, t.j. 31.01.2012 a čo ďalej, zamestnávateľ bude naďalej platiť povinné nemocenské dávky z hrubej mzdy, ale neviem či sa mi neoplatí dať na PN až do nástupu na materskú dovolenku, alebo sa na novo poistiť, ale už by som musela platiť horibilnú sumu z maxima okolo 900,- € a to len 2 mesiace. Dnes som bola aj v sociálnej poisťovni, ale majú tam zmätok, ani oni mi nevedeli poradiť, napriek tomu, že tam mám známu. Vopred ďakujem!!!

oskvarka
17. jan 2012

@pudlik staci do 31.1

oskvarka
17. jan 2012

@amiruska zanikne ti ale nemusis nic riesit ak ti aj zanikne tak budes este v 8 mesacnej ochrannej lehote lebo si tehotna takze pripadnu PN ale aj matersku budes dostavat z DNP

oskvarka
17. jan 2012

@amiruska ak by si chcela aby tvoje poistenie pokracovalo prihlas sa radsej na balicek len z minima... potom budes platit tie dva mesiace 119 eur a pocas materskej ti bude poistenie pokracovat aspon budes poistena... a pocas materskej nemusis platit potom by si to este po materskej na RD mohla vyuzit v pripade PN alebo OCR ak bude babetko chorlave... platit ale budes musiet aj po skonceni RD tych 119 ale davku by si mala dostavat podla minuleho roka takze stale max. podla mna aspon myslim...

karinkaeich
17. jan 2012

@enike ja pocitam a planujem, ze do konca 270 dni uz tehotna budem. no vraj sa na mna nebude vztahovat ochranna lehota 8 mesiacov ako pre uz tehotne, lebo som na rd. tam by vzniklo nove poistenie, prechod z rd na md, a vraj by mi potom nic z dnp nevyplacali. takze vobec neviem, co urobim v oktobri az do nastupu na md, aby som mohla cerpat aj dnp

datanka
17. jan 2012

@lin123 dakujem ti.tak po pol roku si poziadam o vratenie a zaplatim si s toho aspon dalsie dva mesiace 😉

zuzanka751
17. jan 2012

@karinkaeich mam tiez tento problem, len mne nastup na matersku vychadza skor, co mi poradili ako 1 moznost je platit dalej po novom a tym padom dostanem aj z dnp

karinkaeich
17. jan 2012

@zuzanka751 po novom? akoze ten balik? ved to su strasne prachy ☹

zuzanka751
17. jan 2012

@karinkaeich noved prave 🙄 len zase ked to je na kratku dobu, tak treba si premysliet ci s to oplati

ja sa chcem opytat ci mate niektora skusenost s nastupom na matersku v roznych terminoch - skor z DNP a potom o par dni z rodicovskeho ( teda zo zamestnania)... je to vobec realne???

marcela1992
17. jan 2012

Baby ked že sa DNP ruší,už si ho nemám od januára platiť?Som z toho jeleň

zuzanka751
17. jan 2012

@karinkaeich este ma napadla moznost vratit sa do zamestnania pred plynutim ochrannej lehoty...?

zuzanka751
17. jan 2012

@marcela1992 za januar este treba zalpatit, pokial si sa uz neodhlasila

karinkaeich
17. jan 2012

@zuzanka751 ja len dufam a modlim sa, nech rychlo otehotnieme. do oktobra budem mat dost casu zistovat to. a aspon uz budem mat fakty ako termin porodu a nastup na md