Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vani
20. jan 2012

@ika84 presne. napíšte mi potom prosím do pošty, lebo sa môže stať, že tu nejakú informáciu prehliadnem..ďakujem

uzovicka
20. jan 2012

@oskvarka dakujem, 🙂 presne tak to urobim, to iste mi poradili aj na socialke, aj na online poradni socpoist, dakujem 🙂

dia459
20. jan 2012

Ahojte, chcem Vas poprosit o radu. Som zamestnana a platim si DNP od konca septembra 2011 cize 270 dni dosiahnem 23 juna 2012. Momentalne som v druhom mesiaci tehotenstva a som na PN pretoze mam rizikove pracovisko. Chcem sa opytat, ci mi budu platit aj PN z DNP po dosiahnuti 270 dni a ci musim terajsiu PN zrusit a dat sa na novu PN od 23 juna, alebo budem mat narok len na materske? Dakujem

e.skovka
20. jan 2012

Baby da sa odhlasit a hned prihlasit? platim si poistenie uz rok a pol takze 270 dni mam splnenych uz davno. a otehotniet sa nam stale nedari. tych dalsich 270 by sa nam fakt hodilo

vani
20. jan 2012

@e.skovka áno dá sa. a ak to stihneš do 31.1.2011, tak budeš platiť ešte po starom

e.skovka
20. jan 2012

@vani wow. cize bezim do SP podat ohlasku a hned prihlasku. a po splateni tych 270 dni. plynie tiez ochranna doba 8 mesiacov?

jenny6
20. jan 2012

Baby, viete poradiť???? 270 dní splním 15.marca a tak neviem, ako pokračovať ☹ Pomôže mi, ak sa do 31. januára odhlásim a naspäť prihlásim? Budú sa mi rátať dní, ktoré mám zaplatené, aj keĎ ešte nespĺňam podmienku 270 dni? ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU🙂

alibabaa
20. jan 2012

@jenny6 ked sa odhlasis 30.1 a prihlasis 31.1. tak sa ti zacnu pocitat dni odznova. cize 31.1 bude prvy den z 270 a v tomto case musis otehotniet, inak zanika a stracas narok na vyssiu matersku ☹ ... aspon tak mi to povedala teta na socialke...

alibabaa
20. jan 2012

@jenny6 a z maxima 1153,50 eur budes platit 50,75 eur

reiva
20. jan 2012

@merry_v Ahoj. Čítala som sme 🙂 boli sme dva dni mimo, takže skôr som nemohla

mima_mama
20. jan 2012

@vani neviem, termin porodu mam 24.6.2012

mima_mama
20. jan 2012

@vani ty robis v SP, alebo si len taka scitana? 🙂 dakujem za rady, uz v tom mam jasno co sa mna tyka 🙂

katuska54
20. jan 2012

@vani ahoj,chcem sa ta opytat,platim si DNP a podmienku budem mat splnenu 26.01.2012 a idem sa znova prihlasit na DNP aby som platila este postarom. ked si zacnem platit od 27.01.2012 do tych 270 dni tak kedy mi zacne plynut ochranna lehota? mam z toho gulas,lebo som niekde citala,ze od doplatenia 270 cize cca od septembra alebo od toho 27.01.2012 kedy si zacnem platit toto nove DNP. idem uz na druhe umele opl. tak dufam,ze nam to vyjde.

petronelka1
20. jan 2012

Ahojte baby dám vám tu odpoveď, čo som dostala zo soc. poisťovne, snáď niekomu pomôžem a je podobný prípad.
Dobrý večer,
prosím poraďte mi, ako mám postupovať. Som zamestnaná na TPP od roku 2007, momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi bude trvať do januára 2013. DNP si platím od augusta 2011, čiže tých 270 dní budem mať splnených 18. mája 2012. Keďže mám TPP, tak sa na mňa ochranná lehota nevzťahuje. Ak by som napr. 16 mája 2012 sa prihlásila na komplexný balíček a platila až do dňa požiadania o materské, bola by mi táto dávka následne vyrátaná aj z DNP? Alebo len zo zamestnania? A ešte jedna otázočka, dá sa ten balíček platiť aj tak, že by som platila terajších 30 eur za nemocenské + min. za dôchodkové t.j. 81,57 eur + min. za poistenie v nezamestnanosti t.j. 6,79 eur? Dá sa ten balíček rôzne kombinovať, alebo musím platiť do všetkých fondov rovnako, čiže keď budem za DNP platiť viac ako min, tak aj do ostaných musím dávať viac, alebo stačí minimum? ďakujem za odpoveď
Odpoveď
Ako ste správne uviedli vo Vašom podaní, nakoľko v súčasnosti poberáte rodičovský príspevok, ochranná lehota Vám po ukončení platenia dobrovoľného nemocenského poistenia neplynie. Z údajov obsiahnutých v informačnom systéme Sociálnej poisťovne sme zistili, že si dobrovoľné nemocenské poistenie platíte od 22.08.2011, a preto Vám toto poistenie zanikne dňa 17.05.2012. Aby Vám vznikol nárok na materské aj z dobrovoľného nemocenského poistenia, je nevyhnutné aby Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo až do nástupu na materskú. V prípade, že sa na ostatné druhy dobrovoľného poistenia prihlásite do 270. dňa, toto poistenie sa bude chápať ako nepretržité. Ak sa dopoistíte na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti napr. v 269. deň, môžete si zmeniť vymeriavací základ, a preto by ste od 269. dňa mohli platiť komplexné dobrovoľné nemocenské poistenie aj z minimálneho vymeriavacieho základu zo sumy 339,89€. V takom prípade by ste toto poistenie platili v sume 119,45€ na mesiac. Ak sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásite po 270. dni, napr. v 271 deň, dôjde k prerušeniu tohto poistenia, a tým vznikne nové obdobie pre výpočet nemocenskej dávky a na dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré ste platili v roku 2011 sa prihliadať už nebude. Výpočet materskej závisí od dobrovoľného nemocenského poistenia, ktoré dobrovoľne nemocensky poistená osoba odviedla do Sociálnej poisťovne v predchádzajúcom kalendárnom roku. To znamená, že ak na materskú nastúpite v roku 2012, materská sa bude vypočítavať z roku 2011. To znamená, že ak sa napr. dňa 16.05.2012 dopoistíte na komplexné dobrovoľné poistenie, toto poistenie sa bude chápať ako nepretržité, a preto sa materská bude počítať z roku 2011. Z uvedeného vyplýva, že nebude prekážkou, ak sa dopoistíte na dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu.

Pripomíname, že nie je možné po 01.02.2012 platiť dobrovoľné poistenie z rôznych vymeriavacích základov.

vani
20. jan 2012

@mima_mama ale nerobím, len už som prečítala toľko vecí ohľadne dnp, že v niečom poradiť viem .)

vani
20. jan 2012

@katuska54 ahoj, kedže ti končí staré dnp ešte pred 1.2.2012, musíš si najneskôr do 31.1.2012 založiť nové a budeš platiť po starom 270 dní. Za toto obdobie by si mala otehotnieť aby ti po uplynutí 270dní začala platiť ochranná lehota 8 mesiacov.

vani
20. jan 2012

@katuska54
Ak v tom čase nebudete tehotná (teda po uplynutí 270 dní), nárok na materské Vám vznikne len ak si dobrovoľné poistenie budete platiť podľa nových podmienok, teda na všetky tri druhy súčasne.

vani
20. jan 2012

@e.skovka áno platí, ale musíš byť už tehotná

katuska54
20. jan 2012

@vani aha tak som to pochopila dobre,ze az po zaplateni 270 cize az od septembra mi zacne plynut ochranna lehota. tak to dufam,ze uz budem tehu. dakujem za odpoved. a uz 27.1. sa idem zase prihlasit na DNP aby som to paltila po starom. dakujem 🙂

gapa
20. jan 2012

@zoja
netuším. To bolo skôr také teoretické a osobne nemám chuť sa dotahovať s pracovníčkami SP, či by to bolo nepretržité alebo nie. Môžeš skúsiť. Dohodli sa na tom v prípade, že dnp, ktoré začalo pred 1.2.2012 končí zo zákona po dosiahnutí 270dní po 1.2.2012, no zákon nič také nespomína. Tak neviem, ako by brali súbeh poistení ešte pred týmto dátumom.

suzanah23
20. jan 2012

Ahoj babule, poprosím o info. Platím si DNP od 18.1.2010, už som poberala materskú a platím to stále ez prerušenia. Som na RP a od 9.1.2012 som na PN-ke. Zaujíma ma, či mi pôjde PN z DNP aj po 1.2. 2012, ak nepreruším PN, ani DNP. Vďaka šikulky, papa.

zoja
20. jan 2012

@gapa dakujem , pojdem a vyskusam, ved za to nic nedam 😉

janulap
20. jan 2012

baby,chcem sa opytat na nieco z tohoto linku:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
Konkretne na toto,je to celkom na konci:

Poistenkyňa, ktorej vznikne nárok na výplatu materského, nie je v čase poberania materského povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, na poistenie v nezamestnanosti a ani poistné do rezervného fondu solidarity. V čase poberania rodičovského príspevku je poistenkyňa už povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie, čo však nie je prekážkou, aby sa z dôvodu starostlivosti o dieťa a po splnení zákonom stanovených podmienok prihlásila po narodení dieťaťa na dôchodkové poistenie aj ako poistenec štátu a poistné za ňu bude platiť aj štát.

Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.
Ďalšie informácie o DNP

Neprehliadnite súvisiace stránky pod článkom

Co prosim vas znamena presne tato veta??
V čase poberania rodičovského príspevku je poistenkyňa už povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie,....
dakujem,vobec tej vete nerozumiem 😕

vani
20. jan 2012

@katuska54 to bude najlepšie, ja už prihlásená po novom som, ale musíme mesiac počkať, aby nám to do tých 270 dní vyšlo, je lepšie sa jeden mesiac nesnažiť....keby náhodou

jacksonrr
20. jan 2012

Dobrý večer,
poradili by ste mi ohľadom môjho DNP? Moja situácia je nasledovná, tretí rok som na materskej dovolenke, teda presnejsie na rodičovskej. S manželom plánujeme ďalšie bábo, preto som si začala od polovice októbra platiť DNP. Pred nástupom na materskú som bola zamestnaná, ale keďže sme sa tento rok presťahovali, neplánujem nastúpiť do predchádzajúceho zamestnania, čiže zamestnaná som už len na papieri. Ekonómka mi poradila, že pracovnú zmluvu so mnou prerušia, keď mi skončí trojročná materská dovolenka.
Viem, že od nového roka nastali určité zmeny v DNP, preto sa chcem opýtať, dokedy by som mala otehotnieť, aby som mohla využiť DNP, ktoré si platím? A ako je to s tým, keď mi skončí pracovný pomer aj materská, čo bude 15.12.2012. Ak by som dovtedy neporodila, nedostanem žiadne peniaze? Ani z DNP, ani rodičovský príspevok? Ďakujem.

vani
20. jan 2012

@jacksonrr mali by ste otehotnieť do termínu, kedy splníte podmienku 270 dní z vášho DNP.

jacksonrr
20. jan 2012

@gapa poradili by ste mi ohľadom môjho DNP? Moja situácia je nasledovná, tretí rok som na materskej dovolenke, teda presnejsie na rodičovskej. S manželom plánujeme ďalšie bábo, preto som si začala od polovice októbra platiť DNP. Pred nástupom na materskú som bola zamestnaná, ale keďže sme sa tento rok presťahovali, neplánujem nastúpiť do predchádzajúceho zamestnania, čiže zamestnaná som už len na papieri. Ekonómka mi poradila, že pracovnú zmluvu so mnou prerušia, keď mi skončí trojročná materská dovolenka.
Viem, že od nového roka nastali určité zmeny v DNP, preto sa chcem opýtať, dokedy by som mala otehotnieť, aby som mohla využiť DNP, ktoré si platím? A ako je to s tým, keď mi skončí pracovný pomer aj materská, čo bude 15.12.2012. Ak by som dovtedy neporodila, nedostanem žiadne peniaze? Ani z DNP, ani rodičovský príspevok? Ďakujem.

luciferova
20. jan 2012

@janulap ze na MD za teba DNP plati stat, ale ked si na RD tak si to uz musis platit sama, alebo sa odhlasit, ak to uz nechces vyuzivat 🙂

renka1000
20. jan 2012

dobry den prosim vas poradte mi.prosim.
dostavam rodicovsky prispevok,konci mi tento rok december 2012.chcem dalsie miminko a chcem sa dobrovolne pripoistit.tak ked sa dam do 31.1 2012 dnp tak budem platit este po starom.kolko to je a teda tych 270dni.keby som otehotnela vo februari a marec.mam pravo na matersku a aku sumu by som dostaval.ked by som platila tu najnisiu taksu.alebo sa mam dat poistit az po 1.2 a uz so vsetkym co je tych cez 100e.poradte mi prosim a porodila by som tento rok 2012.tak by mi platil rok 2011 a tam som nebola poistena.alebo tento rok co sa dam poistit.dakujem za radu mam v tom mis mas.pekny vecer

luciferova
20. jan 2012

@renka1000 daj sa radsej do 31.1.2012 z maxima (50e). ked si das 270/30 tak to mas akurat 9 mesiacov 😉