Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lenkka7
25. jan 2012

Ahojte dievčatá,
Chcela by som poradiť ohľadom výšky materskej. Od 8/2010 si platím DNP z najvyššieho VZ. Som zamestnaná na dobu neurčitú. V januári 2012 som nastúpila na PN. A tiež som zistila že som tehotná, momentálne v 7t.t. Od februára by som chcela pokračovať v PN ale ako rizikové tehotenstvo. Aká výška PN a materské mi bude priznaná, resp. ako si to viem vypočítať? Je potrebné aby som pokračovala ďalej v platení DNP po novom ak chcem dostať čo najvyššiu materskú a PN? Dakujem.

megan999
25. jan 2012

ahojte, potrebujem poradit. som DNP a momentalne odtial poberam matersku od 11.novembra. predtym som oktober-november bola na PN a tiez som poberala aj davku z DNP. za oktober som zaplatila cely mesiac, tak som ziadala o vratenie preplatku, nakolko od 12.10. som uz bola PN a vratili mi tu ciastku . a dnes mi prisla vyzva ze som nezaplatila za DNP za cast novembra a cely december. to co ma znamenat???? ved v zakone o soc. poisteni paragraf 140 ods.1 pismeno a je uvedene, ze som oslobodena od platenia, tak preco mi to poslali?? urobila som niekde chybu?dakujem

gapa
25. jan 2012

@karinkaeich
asi si to zle pochopila aj ked ja celkom nechápem tvojej otázke. Ale podla terajších vyjadrení by ti to mali rátaz z rozhod. obdobia akoby si mala súvislé nem.poistenie. Tj. ak si platila v rozhod. období z minima, tak dávka bude z minima, aj ked platíš z maxima.

katkaapetko
25. jan 2012

ahojte tak dnes som sa bola uspesne prihlasit na DNP tetula prijemna vsetko vysvetlila...tak a teraz porozmyslat kedy bude vhodny cas na babo,asi pockam na maj lasky cas... 😀
a dakujem velmi pekne vsetkym za rady a pomoc....

martinaema
25. jan 2012

@veronm kalendárne 😉

veronm
25. jan 2012

@martinaema dakujeeem 🙂, lebo keby to boli len pracovne dni, tak to by som sa este nacakala. ale nastastie to tak nie je 😉

yvi83
25. jan 2012

@katkaapetko Ahoj...ja chcem ist zajtra, a platis si z max. VZ t.j. 1153 myslim??? dakujem

elizabeth1011
25. jan 2012

@katka9900
Dakujem za odpoved. ja sa pytam hlavne preto,lebo keby som nahodou musela byt pn,aby som bola poistena v case ked pojdem k dr.

katrenka111
25. jan 2012

@gapa no ja som to ratala a tiež mi to vychádza presne 26tt...tak netusim....
no dik skusila som tu poradnu tak uvidime....

karinkaeich
25. jan 2012

@gapa to dufam, ze som iba nieco prehliadla a tuto komunikaciu zle pochopila. ved ked si teraz platim tych 270 dni z max. vz, a potom sa dam na balik (suvisle), tak to bude nepretrzite poistenie, cize pomienky budu splnene, nie? len sa zmeni splatka, kedze % budu viac z balika ako teraz

katka9900
25. jan 2012

@elizabeth1011 jaj, no tak sa radsej prihlas skor ako pojdes k dr., vybav si pn a platit nebudes musiet

elizabeth1011
25. jan 2012

@katka9900 🙂 ok.dakujem za radu 🙂 pekne tehotenstvo.

magdulik
25. jan 2012

ahojte, prosim, viete mi poradit? v tychto dnoch mi konci md, zacina rd, musim si kvoli tym par dnom - do konca januara - podat ziadost o zrusenie dnp, pokial ho uz nechcem? a ak ano, existuje na to tlacivo, ci staci napisat vlastne? a treba ist osobne, alebo staci postou prip. moznost poslat to mailom? dakujem!!!

janulap
25. jan 2012

kočky cchem sa opytat,ako zadavate pri platbe specificky symbol-obdobie za ktore prave platite,napr.januara 2012-na jednom papieri mam napisane ze zadat 201201 na druhom opacne 012012.Alebo to je jedno?

danielita13
25. jan 2012

@katkaapetko tak ty si sa prihlasila a kolko budes platit? a otehotniet musis do kedy 😉

evina0
25. jan 2012

@megan999 skoc na socialku isto sa stala kdesi len chyba..pokial si bola PN ci na materskej tak si oslobodena od platenia a preplatok ti vratia.mne vracali tiez preplatok a nikdy mi ziadna vyzva ze nemam zaplatene neprisla.dokoca pocas Pnky a nasledne materskej som bola DNP poistena a nic som neplatila az ked som presla na rod.prispevok tak som zacala opat platit.

Zienky vsetky tie co planujete babo toto je zarucena informacia- sama som si nedavno zacala opat platit DNP
ak sa stihnete poistit este do 31.1. s maxima tak Vam dovolia pokracovat aj po 31.1 pokial nesplnite podmienku 270 dni to je zhruba do septembra ale v tom case aby ked splnate podmienku 270 musite byt uz tehotne aby na Vas spadla ochranna lehota 8 mesiacov co je na tehotne.cize nejak v maji porodit.

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich neviem ako kratia ale asi ze zo zamestnania zoberu a dolozia len kolko treba z DNP ze uz nie cely teda DNP skratia ale tak max by mal byt tiez si myslim. To ale fakt tiez neviem. Ja sa skor spolieham na tu PN bo ta materska uz fakt netusim... ci z toho daco bude ale jak by potesilo keby hej mozno sa s tym nieco este poriesi bo tak ci tak na matersku ked to vsetko dobre vyjde nastupime az buduci rok

evina0
25. jan 2012

@janulap ja mam na mieste pre specificky symbol napisane 1/2012 takto mi to napisala teta na socialke aj v minulosti som to takto davala a len menila prve cislo ako napr 2/2012....

janulap
25. jan 2012

@danielita13 otehotniet musis pocas tych 270 dni.Ked ti DNP zanikne,musis byt tehu.
@evina0 dakujem,tak jo je asi jedno ci 012012 alebo 201201 alebo 1/2012 ,nie?

gapa
25. jan 2012

@janulap
dávala som 012012

gapa
25. jan 2012

@megan999
tiež si myslílm, že to je chyba niekoho v SP

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich len rozmyslam to by sme museli dat v 269 dni ten balik a to sa da mat sucasne ten 270 den obidva? ci to je jedno len doplnene o tie dalsie poistenia? Ja uz z toho truuuubka som.

janulap
25. jan 2012

@gapa dakujem 🙂

gapa
25. jan 2012

@evina0
to platí, ak ti netrvá prac.pomer s tou ochrannou lehotou, resp. neplatí, ak chceš nastúpiš na md v ochrannej lehote z dnp a po ukončení dnp budeš státe čerpať rodič.dovolenku. Vtedy nárok na materské z dnp nevznikne, lebo prestane plynúť OL presne v den nástupu na md, lebo vznikne nem.poistenie zamstnanca. Je to tu už preberané. Ak niekto pred ukončením dnp napr. nastúpi do práce a už nebude mať prerušené dnp až do nástupu na md, tak je to ok.

gapa
25. jan 2012

@karinkaeich
vraj to bude nepretržité, tak snád to tak aj bude v praxi.

spisiacka
25. jan 2012

@gapa dobry den a ked po 26 tyzdni platenia DNP, (mala som uz poistenie pred tym cize podmienka 270 dni je splnena/, zalozeneho v januari sa dam vypisat na PN a pred uplynutim 270 dna DNP prejdem na balik? Teda na balik prejdem pocas PN ktora bude trvat az po nastup na MD? Vtedy by narok vznikol? kedze by som nebola v ochrannej lehote? A balik by som platit nemusela kedze by som bola na PN. Da sa tak prejst na ten balik?

sendynka01
25. jan 2012

@veronm zaratavaju sa tam vsetky dni v mesiaci, cize aj vikendy. 🙂

alla
25. jan 2012

Ahojte! Ďalšie rozumné vysvetlenia a príklady ohľadom DNP (možno to tu už bolo), prečítajte si, je tam napísané v podstate všetko 🙂
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

sendynka01
25. jan 2012

@danielita13
@iva87 Baby ja som na tom tak isto ako vy, takze ano 🙂 Ja si idem zalozit DNP zajtra.

evina0
25. jan 2012

@gapa teraz akosi nerozumiem- ja som na rodicovskej dovolenke a keby som nastupovala na matersku s druhym dietatkom tak by som stale bola na rodicaku.prac pomer nemam nakolko pocas materskej mi ho ukoncili.neviem nic o tom zeby som nemala v mojom pripade narok na druhu matersku s vysokeho DNP..ani na socialke mi nic take nepovedali-iba ze narok budem mat az nejak v septembri ked budem splnat 270 uz budem tehotna anejak v maji porodim tak vraj vsetko dodrzim úpodla zakona...alebo sa mylim?daj vediet prosim lebo som ostala akasi zneistena..dik