Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

peta268
31. jan 2012

@datanka ahoj, sice otazka nebola smerovana mne, ale napisem ti moju osobnu skusenost. v juni 2010 som skoncila pracovny pomer, bola som uz tehotna v 5.mesiaci, zaevidovala som sa na UP, poberala som davky v nezamestnanosti, potom som nastupila na MD, davky v nezamestanost sa mi pozastavili a normalne som poberala MD, kedze som spadala do ochrannej lehoty. Po skonceni MD (34 tyzdnov) som dobrala davky v nezamestanosti a potom som zacala poberat rodicovsky prispevok.

peta268
31. jan 2012

@simonkato eviduju aj tehotne, ja som bola, este den pred porodom, som tam niesla potvrednie o hladani si prace 🙂 ...aj pani na UP mi vravela, ze postavene na hlavu, ale ze zakon nepusti 🙂 sice to bolo v r. 2010, odvtedy sa mohlo nieco zmenit.

e.skovka
31. jan 2012

babeny ostali vam identifikacne udaje ked ste sa odhlasili a znovu prihlasili?

majolenka11
31. jan 2012

ahojte, chcela by som sa vas opytat, mam kamaratku, študuje vyšku a je tehotná má nejaku šancu ešte dostat max. matersku???je v druhom mesiaci

ivetka1981
31. jan 2012

mám len jednu otázky babenky...kedže k 1.2.2012 nastáva zmena,je potrebné ak chcem v poistení pokračovať urobiť nejaké prehlásenie,resp.nejakú zmenu,aby vedeli,že si to chcem aj nadalej platiť??Platím si DNP od 16.8. a tú najvyššiu sumu..TP mám stanovený papierovo na 13.4.
Prosím PORAĎTE MI!!!
Ďakujem

jk77
31. jan 2012

@gapa Ahoj . Dakujem velmi pekne za odpoved, nefungoval mi internet, tak preto az teraz. Aj zo soc. poistovne mi odpovedali rovnako, tak sa zrejme dam znova poistit z noveho balika od zajtra, aj ked som na marodke. Verim, ze mi toto poistenie bude ratane ako subezne s predoslym. Este raz dakujem za Tvoje rady, je uzasne, ze je tu niekto, ako TY.... Prajem pekny den.

e.skovka
31. jan 2012

@ivetka1981 nemusis si to nadalej platit. ty spadas do tej 8 mesacnej ochrannej lehoty, ktora zacne plynut zajtra.

ivetka1981
31. jan 2012

@e.skovka a to mám prestať platiť a dostanem potom po pôrode tú max.materskú???to vážne??

oskvarka
31. jan 2012

@majolenka11 ak si nikdy neplatila ziadne nemocenske poistenie tak nie ak ma nejaky ukonceni pracovny pomer mohla by sa este prihlasit a zavisi od toho v ktorom je tyzdni ak by este stihala do MD mat 26 tyzdnu mohla by sa este dnes prihlasit na maximum ak nestiha tak aspon na minimum ale ak nikdy poistena nebola tak uz to nestiha vobec a teda sa jej neoplati platit si to

oskvarka
31. jan 2012

@ivetka1981 ano teda pokial teda niesi teraz na RD ak si tak potom by si sa musela prihlasit ale mas cas v priebehu januara... ale ak normalne pracujes alebo si z prace na PN tak uz nemusis nic robit...

e.skovka
31. jan 2012

@ivetka1981 dostanes. ty zacnes dostavat matersku uz pri nastupe na nu, nie az po porode. co mas zachvilocku podla TP.

drosera
31. jan 2012

@ivetka1981 ale od 16.8. 2011 ti nevychadza 270dni...ci len maximalnu si platis odvtedy?

ivetka1981
31. jan 2012

@drosera len max. si platím od vtedy...začala som si to platiť od 1.7. z minima a ked som vedela,že som tehotná,zrušila som to k 15.8. a nanovo sa prihlásila k 16.8...tak mi poradili v sociálnej poisťovni...

ivetka1981
31. jan 2012

@e.skovka si zlatá..dakujem za poradenie..mooc...chcem sa opýtať,nemáš náhodou kontakt na centrálu do BA,mám kamarátku,ktorá má viac otázok...

sjuzan77
31. jan 2012

ahojte, poprosim vas o radu aj ja, kedze na poistovni som nepochodila 😠 dnp z maximalneho vymeriavacieho zakladu si platim od januara 2011, podmienku 270 dni mam davno splnenu, ale nie je mi jasna 1 vec. dnesnym dnom mi novelou zakona automaticky zanika dnp. na matersku nastupujem 24.2.2012. co s tymi 23 dnami, ktore uz nebudem platit, nemoze mi to tam spravit nejaku sarapatu v podobe nedoplatku?
tiez este neviem, ci mam zaplatit este jeden sek za januar, myslim, ze sa to plati mesiac dozadu ( v januari som vyplatila sek za december)? dakujem za odpovede

oskvarka
31. jan 2012

@sjuzan77 plati sa to do osmeho nasledujuceho mesiaca ale mozes si to aj skorej ja si to napriklad platim uz v tom mesiaci za ktory to mam tak si to zisti.. ale ak si to normalne tak by to tak malo byt este ze teraz zaplatis za januar este.. za februar uz nie nedoplatok ti nevznikne toho sa bat nemusis problem moze nastat jedine ak si aktualne na rodicovskej dovolenke.. inak ziadny problem nieje a matersku budes normalne dostavat z DNP... (aj)

drosera
31. jan 2012

@ivetka1981 no si podobny pripad ako ja..mne to vychadza LTT..ak porodim skor o tri tyzdne, tak mi ta materska uz nevyjde..a bola som sa vcera pytat, ci mam nieco s tym robit, ked sa to meni a oni, ze nie, ze nech si platim ako doteraz..a ked mi uplynie tych 270 dni ( co je asi polka marca), termin mam zaciatok aprila, tak sa mi to automaticky zrusi..ale materska mi pride az spatne, pretoze musim porodit az po tych 270 dnoch..

ivetka1981
31. jan 2012

Má niektorá z Vás babulky tel.číslo na centrálu soc.poisťovne v BA???PROSÍM....

ivetka1981
31. jan 2012

@drosera takže budeš platiť aj nadalej??tiež platíš max.?

zubrienka1
31. jan 2012

@sjuzan77 podla mna je to takto... kedze mas splnenu podmienku: za posledne 2 roky mas zaplatenych 270 dni, tak dostanes matersku z maxiamlneho vymeriavecieho zakladu (tak ako si si platila), taraz ti to automaticky zanikne 31.1.2012. zaplatit este musis za januar, kedze si bola prihlasena DNPdo 31.1.2012...

oskvarka
31. jan 2012

@ivetka1981 aha no ak si sa prehlasovala len v auguste tak musis stale platit kym sa neodhlasis... mozes sa aj skorej odhlasit staci ked budes mat poplatenych 26 tyzdnou (to asi ale este nemas az niekedy vo februari budes mat).. (ale nemusis sa ako chces...) ak sa neodhlasis tak este budes platit do polky maja (teda dovtedy budes poistena a v maji poistenie zanikne ale pocas MD uz budes od poplatkou oslobodena.. ale poistena bude stale len nemusis platit)

drosera
31. jan 2012

no musim platit, dokym nebudem mat tych 270 dni..a neplatim z max, ja som si vybrala zlatu strednu cestu, kedze som to mala fakt len tak tak a okrem toho sa mali menit zakony, tak som si zas nechcela platit z maxima a potom nic nedostat..lebo v tomto state je vsetko mozne 🙂

oskvarka
31. jan 2012

@ivetka1981 inak hlasit to nikde nemusis teba sa datum 1.2 vlastne ani netika tvoje poistenie pokracuje normalne dalej..

sjuzan77
31. jan 2012

@oskvarka dakujem, tak si este tento posledny sek zaplatim, to bude za januar. na rodicovskej nie som. toto som sa pytala vcera na nasej pobocke, ale mam silne podozrenie, ze k tym uradnickam sa asi nedonieslo info, ze maju novelu zakona. bud boli take neochotne, alebo fakt nevedeli, o co sa jedna 🙄

oskvarka
31. jan 2012

@sjuzan77 no ono ak sa ich to osobne netika len s tym robia pricom kazda ma nastarosti este 20 inych veci tak sa to stat moze ze im to aj uslo... vecsinou sa najviac rozumie veci ten co sa ho to osobne tyka...

simonkato
31. jan 2012

@peta268 aha ale som zabudla dodat ja som bola na rizikovom tak preto ma nechceli zaevidovat

kata13
31. jan 2012

babule vy mi urcite budete vediet poradit, teda svagrinkej. dnp si zacala platit v septembri, teraz je na PN, moze uz cerpat z toho matersku aj napriek tomu, ze nema 270dni zaplatenych? ja myslim, ze nie, ale nechcem jej povedat blbost
a este jedna otazka z akeho obdobia sa pocita denny vymeriavaci zaklad?

dakujem 😉

zuzik
31. jan 2012

Chcem sa opytat ci sa da este dnes odhlasit a zaroven hned prihlasit na nove DNP, ktore by sa platilo po starom, az kym by sa nedosiahla lehota 270 dni.
Mam pocit , ze to nie je mozne ale nasla som diskusiu kde sa pise, ze vraj sa to da.
Mam zaplatene uz skoro 3 roky ale druhe dieta by sme chceli az v tomto roku.

lotte1
31. jan 2012

@zuzik asi ťa sklamem,ale dnes sa to už nedá,pretože tá odhláška sa nedá podať spätne a včera bol posledný možný deň na odhlásenie... kdežto prihlásiť na dnp sa dá ešte aj dnes a bude to podľa starých podmienok...

poisonblu
31. jan 2012

vcera som pozerala spravy a nechapem, preco si to ludia nechavaju na poslednu chvilu..potom musia stat nekonecne dlhe rady v SP...ja som to poslala postou a hotovo..aj som dostala spatne info, ze je to OK....