Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

evickav
6. feb 2012

@jana201 ano máš,,, zavolaj si tam,aby ti poslali,koľko si im zaplatila za dané obdobie a dolož si to k daňovému priznaniu

tinkaaa
7. feb 2012

ahojte baby neviete mi niektorá poradiť - ja som sa odhlásila a znovu prihlásila na DNP do konca januára predtým som si platila DNP už cca 4roky - len teraz neviem od akého dátumu mi plynie tá ochranná lehota 26tt.?
od 31.1.2012 čiže ak by som otehotnela tak na pn alebo materskú môžem ísť až od augusta alebo ako to vlastne je aby sa mi počítalo maximum?
A potom odhlásiť sa z DNP mám kedy aby som nemusela platiť ten max.balík? viete mi niektorá poradiť?

roberta31
7. feb 2012

dievcata,kamoska mi robi na danovom.Takže tento rok sa už neda do DANOVEHO priznania zahrnut platenie DNP za minulý rok.
@evickav @jana201

roberta31
7. feb 2012

@zilina vztahuje sa ti na celu OCR.Od dnesneho dna,až po ukoncenie...

mima595
7. feb 2012

@roberta31 - možes doložit nejaky link, nejake vyjadrenie, kde sa to konkretne uvadza????
lebo v Zakoni o dani z prijmu par. 11, ods. 4 ziadne zmeny neboli a takych vyjadreni, že kamoska robi na danovom urade resp. Socialnej poistovni už bolo kopec a preto je to tak a tak a malokedy boli pravdive.....

domeli
7. feb 2012

@tinkaaa tých 26týždňov, to nie je ochranná lehota. To je doba, počas ktorej sa v Tvojom prípade počítajú dávky (PN, OČR) z minimálneho VZ, aj keď máš v prihláške (ktorú si dávala opätovne v tom januári teraz) uvedený iný. Teda keďže si si už DNP platila min. tých 270 dní (u Teba 4 roky), máš teda splnenú podmienku nárokovania si na dávky z DNP. Avšak po ukončení a založení nového poistenia v januári sa za rozhodujúce obdobie pre výpočet dávok nepovažuje minulý rok, ale až čas od prihlásenia teraz v januári. Prvých 26 týždňov teda na PN môžeš ísť, ale PN Ti bude vyplácaná z minima. Až po 26 týždňoch budeš mať PN vyplácanú z VZ, ktorý si si uviedla teraz v prihláške. Čo sa týka materského, tak nárok naň budeš mať až po 26 týždňoch nepretržitého platenia, ktoré musíš stihnúť do nástupu na MD.
Odhlasovať sa potom nemusíš - DNP Ti na 271.deň zanikne automaticky.

tinkaaa
7. feb 2012

@domeli no konkrétne som sa prihlásila k 13.1.2012 takže to potom asi k tomu dátumu,že? to znamená že teraz keby som na pn tak mám minimum a po 26tt to prejde automaticky na max.- teda VZ ktorý mám teraz?
sa mi to nejak nechce veriť 😒
ešte pre presnosť - keď počítam odo dňa 13.1.2012 počítam správne,že 26tt vychádza nejak na august?

zuzula77
7. feb 2012

Caute kocky, tak a dnes som bola prvý raz zaplatiť DNP 😵

zuzula77
7. feb 2012

@spisiacka ahoj, dnes som bola na socialke osobne, papiere domov neposielali, lebo to mali vela, sumu za 5 januárových dní mi vyrátala pani pri okienku

roberta31
7. feb 2012

@mima595 nie,link nemam,ale idem jej volat,nech mi nieco posle...napisem

jana201
7. feb 2012

@roberta31 teda sa to neda ??

jana201
7. feb 2012

@evickav aj v pripade ze som sa odhlasila a znovu prihlasila a som na rd ??? vdaka za odpoved🙂

karinkaeich
7. feb 2012

@martina1001 @merry_v ahoj, tak aj ja som nedockava, ci to ozaj budu brat za nepretrzite poistenie, ked sa prihlasis na balik 269.den. podaj potom info 🙂 zatial iba citam a trpnem, ako to vlastne ide byt, kedze jeden povie tak, a iny opacne. dokonaly chaos, ked sa nieco robi takto narychlo, toto je vysledok ☹ dufam, ze na to opat nedoplatia mamicky ☹

roberta31
7. feb 2012

@jana201 už to preverujem teda na 100 percent.Lebo aj ja som si to chcela dat,a kamoska z danoveho povedala,že tento rok mi to už neda,že sa to už neda.napisem dnes,alebo zajtra sem na temu.

jana201
7. feb 2012

@roberta31 ok ok vdaka tie zmeny :/// velka vdaka

prunee
7. feb 2012

Mne tiez stale neprisli papiere, tak som tam dnes zavolala, a ze toho mali vela, preto to dlho trva, povedali mi sumu, VS, aj cislo uctu. Tak dnes uz mozem za tie dva januarove dni zaplatit.

adrikanatasa
7. feb 2012

baby a dnp sa plati za každý mesiac rovnako či má mesiac 30 alebo 31 dní?
dík

domeli
7. feb 2012

@tinkaaa áno, od opätovného prihlásenia - t.j. 13.1. 2012 máš možnosť čerpať PN z DNP, dávka bude rátaná z minima. Po 26 tžýždňoch - to je po 13.7.2012 bude vyplácaná z maxima, keďže si uviedla max. VZ teraz v prihláške. Ale či to bude automaticky, ale je potrebné novú PN po tomto dátume vystaviť, to neviem.

domeli
7. feb 2012

@adrikanatasa áno, platí sa rovnaká čiastka, bez ohľadu na počet dní v mesiaci. Iná sa platí iba v prípade, že čerpáš PN alebo OČR (lebo počas PN a OČR, ako i materskej DNP neplatíš)

ludka77
7. feb 2012

@domeli treba vystaviť novú PN

domeli
7. feb 2012

@ludka77 dík, takže to je rovno odpoveď aj pre @tinkaaa

ewikta
7. feb 2012

dobry den,chcela by som sa vas opytat ci mi nevie niektora z vas poradit 2.1.2012 som sa odhlasila z DNP a 4.1 som sa dala vypisat vraj je tam sedemdnova ochranna lehota,lenze mala som nedoplatok ale 2.1 som ho uhradila ako som rusila DNP...budu my priznane peniazky? podmienku 270 dni som splnenu mala, nakolko som bola na materskej plus rodicovkej-stale som mala vraj preplatky a pri ruseni hop a nadoplatok..dakujem

spisiacka
7. feb 2012

@zuzula77 no mne v piatok prisiel papier a bola tam suma vyratana za januar tak dufam ze sa nekopli... ked maju tolko roboty. bolo to 8,18 z maxima za 5 dni

zuzula77
7. feb 2012

@spisiacka tak to mas super, ja som si musela vystat dva rady

elizabeth1011
7. feb 2012

ahojte. 270 dni mam splnenych davno a platila som si max-ale eate podla sareho (rok 2009) a teraz sa chcemspatne prihlasit z minima,aby som mala nepretrzite DNP.
chcem sa opytat z akeho vymeriavacieho si mam vypocitat to nove dnp?

lias
7. feb 2012

Ahojte, dostala som od lekárky lístok na materskú kde uviedla termín pôrodu 19.4. ale neuviedla nástup na materskú. Ja som nezamestnaná, nemocenské si platím z maxima, 270 dní mám splnených ale tých 26 týždňov splním až 5. marca. Nie som PN, normálne sa chodím hlásiť na úrad práce.
Chcem sa spýtať: Kto určuje kedy pôjdem na materskú : ja či SP ? Lebo ak by mi ju oni určili 8 týždňov pred termínom pôrodu, tak by som nestihla platiť tých 26 týždňov 😖

zuzula77
7. feb 2012

@spisiacka ocuvaj, kukam, Ty daku strasne velku sumu platis, sak si vravela, ze si zamestnana???

spisiacka
7. feb 2012

@lias no mne to urcil lekar kedy pojdem na matersku.

spisiacka
7. feb 2012

@zuzula77 ano som ramestnana ale na RD. Dala som z maxima kedze neviem ako to bude s materskou ci to fakt nic nedostaneme alebo co, tak som to dala aspon kvoli PN. A kedze sa PN z prace nevyplaca tak budem mat len DNP cize z maxima. Preto to maximum.

zuzula77
7. feb 2012

@spisiacka aha, uz rozumiem