Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ddenkaa
7. feb 2010

Prosím Vás o pomoc. Som študentka denného štúdia VŠ a teraz v júni končím školu. Chceli by sme mať po ukončení mojej školy bábätko a tak sa chcem opýtať čo mám robiť ak by som chcela mať vyššiu materskú. Ako je to vlastne s tým platením DNP? Je tato vyššia materská možná aj v mojom prípade? Popri škole som mala viacero brigád. prosím poradte mi!

gapa
7. feb 2010

pozri tú stránku, čo som dala link vyššie. 😉
Počas práce na dohodu nie si nemocensky poistená, len pri pracovnom pomere, t.j. brigády nič neriešia.

silviaigor
7. feb 2010

Gapa, prosím ťa ako by som to mohla zachrániť to čo som skazila, že som dala na zníženie od druhého mesiaca a chcela by som tento rok otehotnieť a neviem či stihnem, čo ani neviem do kedy by som mala stihnúť, aby som porodila do konca roka, keď chcem dostávať materskú z minulého roku, kde som platila z maxima. Prečítaj si prosím stranu 95, kde som písala a skús poradiť ako by som to mohla zachrániť. Ďakujem.

evulka777
8. feb 2010

Ja by som potrebovala súrne poradiť. Môj problém: Začala som si platiť DNP 22.11.2009, od novembra mi zdvihli hrubý plat na 800 €, predtým som mala plat cca 700 €. Tak som si začala platiť DNP len z minima, čo bolo vtedy 295,5 €. Teraz od 1.1.2010 si už platím z toho vyššieho minima. Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať materská? Neoplatí sa mi teraz odhlásiť a nanovo prihlásiť?

No a tiež sa chcem opýtať, ako to bude s materskou z DNP, lebo podmienky na materskú z DNP splním až po pôrode, do nástupu na materskú 6 týždňov vopred pred termínom pôrodu ešte asi nie. To znamená, že materskú z povinného NP dostanem hneď a materskú s DNP až po narodení dieťaťa? Ako to potom bude s trvaním? Materskú z DNP budem poberať menej ako z povinného (o tých cca 6 týždňov menej)? Alebo ako to bude? A potom nedostanem rodičovský príspevok za ten mesiac keď ešte budem poberať materskú s DNP? Budem vďačná za každú radu.

zrzuska
8. feb 2010

baby ja si chcem ujasnit dve veci.

DNP- materska sa dostava az od datumu narodenia dietatka? cize tych 270dni staci splnit nie do nastupu na matersku ale do datumu skutocneho porodu?
(o tomto som vobec nevedela a neviem ci som to dobre pochopila)

a potom ked dostanem matersku z DNP (kedze som nikdy nepracovala) tak sa tyka aj mna ze dostanem aj zvyseny RP? ci to sa tyka iba zien, ktore boli zamestnane?

dik.

andzi
8. feb 2010

No ja som to zo zákona pochopila takto:
Nárok na materské máš, ak si nemocensky poistená (je jedno či povinne alebo dobrovoľne) najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Čiže podmienku 270 dní stačí splniť do pôrodu, ale v takom prípade sa materské poskytuje až od narodenia dieťaťa po dobu 22 týždňov. Ak však žena splní podmienku najneskôr tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, tak sa jej materské poskytuje po dobu 28 týždňov, čo je teda dosť pekný rozdiel.

Ak som to pochopila zle, budem rada, ak ma opravíte.

gapa
8. feb 2010

andzi,
ak splníš do pôrodu 270dní, tak máš nárok na materské spätne od nástupu na MD, t.j. nielen 22týž. Je to síce zvláštne, že sa to uzná spätne, no je to takto v zákone, že podmienkua na nárok na materské, ktoré vzniká nástupom na MD netreba splniť už pri nástupe na MD, ale je to tak.

gapa
8. feb 2010

zrzuska,
ak vznikne nárok na materské, je jedno z ktorého NP, tak je nárok aj na zvýšený RP.

andzi
8. feb 2010

gapa, dík za vysvetlenie, vidíš, aký je ten zákon kľukatý. To je ale zvláštne, to potom vyplatia materskú akože pozadu?

gapa
8. feb 2010

áno vyplatia spätne, no treba si na to dať pozor, lebo ani vela zamestnankýn SP toto neovláda!!!

mark33
8. feb 2010

ahojte, ako je najlepšie zvysit vymeriavaci zakon na max? Je lepsie spravit odhlasku a vzapati prihlasku alebo len zmenu na vyssi zaklad? Pytam sa preto, lebo na SP mi jedna pracovnicka radila zmenu, a druha tvrdi, ze ak dam zmenu, tak sa mi pri vypocitavani nakoku na davku spriemeruju platby za cely rok

gapa
8. feb 2010

mark,
druhá má pravdu, aj ked záleží z akého VZ platíš doteraz a kedy plánuješ čerpať nem.dávky. Lebo ozaj sa to spriemeruje ale akvznikne nárok do 26týždnov od tohto nového prihlásenia, tak sa dávka ráta z minima, t.j ten starý VZ, čo si z neho predtým platil sa už vôbec nezaohladnuje. Kto si platí z minima, tak nemá o čom rozmýšlať, jednoznačne odhláška a nová prihláška.

andzi
8. feb 2010

gapa, ak som začala platiť DNP v roku 2009 a rodím 2010, tak rozhodujúce obdobie bude ktoré?

silviaigor
8. feb 2010

Gapa prosím prečítaj si môj problem na tejto a predošlej strane a skús mi poradiť, ak si nájdeš čas, lebo neviem ako ďalej. Ďakujem.

andzi
8. feb 2010

Keď to tak pozerám, tak vidím, že gapa nemá šancu odpovedať na toľko dotazov.

andzi
8. feb 2010

silvia, ved už ti bolo zodpovedané na tvoju otázku! Rozhodujúce obdobie je kalendárny rok predchádzajúci kal. roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Čiže, ak nastúpiť na MD v roku 2010, tak sa spočítajú vymeriavacie základy za rok 2009 a to sa delí počtom dní kedy si si platila NP, teda ak celý rok tak deleno 365. Toto číslo je tzv. denný VZ, z neho materská je 55% krát počet dní v príslušnom mesiaci.

V žiadnom prípade si nemeň VZ, ale podaj odhlášku a prihlášku.

andzi
8. feb 2010

Mňa zaujíma jedna vec, teraz od 1.1.2010 sa zvyšoval minimálny VZ. Nárok na materskú mi vznikne tento rok, DNP si platím z minima. Bude sa mi počítať zo sumy 295,50 € alebo z 319,58 €.

zrzuska
8. feb 2010

gapa dakujem. teraz mi je uz vsetko jasne 🙂 superrrrrrrrrrr 😵 😵 😵

zrzuska
8. feb 2010

a neviete ze ked sa prihlasim tak hned aj platim prvy poplatok? ci to mi pride sek? (myslim si ze asi ako si urcim, ci sek, ci strhavat z uctu......)

mark33
8. feb 2010

zrzuska, ziadny sek ti nepride, bud si to das platit z uctu trvalym prikazom, alebo si tie seky budes platit sama, nikto sa ti o to starat nebude, zabudnes zaplatit, tvoja smola

Gapa takze ak je VZ cca 850 Eur, tak treba spravit zmenu na max.? Ale potom z max.VZ sa bude davka vyratavat az v 2011 😠 Pocas 2010 sa bude vyratavat zo stareho a v 2011 z priemerneho za rok 2010 takze z max. sa vyratava az v 2012?? 😠 😠

andzi
9. feb 2010

Prosím vás, poraďte kto sa vyznáte, už som sa to raz pýtala, ak platím DNP z minimálneho VZ a začala som platiť z minima v roku 2009, t.j. zo sumy 295,5 € a od 1.1.2010 platím z 319,58 €, tak materská sa počíta z ktorého VZ? Ďakujem

lubica69
9. feb 2010

andzi a neuvažovala si o maxime?
ak by si sa teraz odhlásila a znova prihlásila z maxima do septembra by si podmienku 26 týždňov splnila kedže podmienku 270 dní už máš splnenú a mala by si maximum materskú

zuzanaca
9. feb 2010

andzi, materská sa ti bude rátať z VZ z minulého roku t.j. zo sumy 295,5 eur. 😒

andzi
9. feb 2010

lubica, ja som aj povinne nemocensky poistená, takže z maxima platiť nebudem, to je zbytočné. Ja som len chcela vedieť, ako sa bude počítať materská z DNP, keď si platím z minimálneho VZ. Podľa zákona je RO obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca tohto kalendárneho roku. Ale minimálny VZ sa zvýšil od 1.1.2010 a už automaticky musím platiť nie 13 € ale 14 €.

skrecok
9. feb 2010

Ahojte,
ospravedlnujem sa, ze som necitala od zaciatku. Akosi nemam tolko casu. Mam velky zaujem....len tomu velmi nerozumiem a mam v tom chaos.

Zamestnana som od 01/2006 a na matersku som sla v 08/2008. Teraz som na rodicovskej dovolenke a chceli by sme druhe dieta do leta 2011. Minuly rok mi obnovili pracovny pomer na dobu neurcitu. Znama mi poradila zacat platit DNP, este predtym ako otehotniem, aby sa mi zvysila materska. Ale nesmiem tento rok mat termin porodu, je to tak?
A kde zistim kolko mam platit? Kolko je min. a max. VZ?

zrzuska
9. feb 2010

mark no hej hej. ale c. uctu a udaje k platbe mi poskytnu.
ale ked sa plati do 8.3. teda za februar tak je jedno dokedy to zaplatim ale teda najneskor aby to mali na ucte do 8meho hej?

ozaj a ked sa prihlasim tento mesiac v polovici tak ked si to zaplatim do toho 8meho tak sa mi rata vlastne cely februar? ci len odo dna prihlasenia?

baby to je ale divne nie? s tou materskou. lebo tych 270dni musi byt aj zaplatenych do porodu nie? a ked pri nastupe na matersku sa prestava platit ako to potom mozu ratat? 😕

zuzanahor.
9. feb 2010

zrzuska
akurat vcera som si to bola vybavit,ak pojde este tento mesiac sa prihlasit bude sa ti pocitat cely,ale musis to zaplatit do toho 8.3.
Ja platim 22 e mesacne cize nejake % z 500eur 😉
Ako nahle porodim mozem sa odhlasit zo soc.poistovne. 🙂

lubica69
9. feb 2010

zrzuska do pôrodu tých 270 dní máš byť nemocensky poistená Nikde sa nepíše,že máš mať 270 dní zaplatených To znamená,že počas MD teda ešte 6-8 týždňov pred pôrodom ti poistenia trvá a plynie si však oslobodená od platenia 😉

lubica69
9. feb 2010

skrecok ak som správne pochopila si stále na MD Kedže počas MD nie si nemocensky poistená do dalšieho pôrodu by si mala byť tých 270 dní ale aj 26 týždňov vkuse
To znamená prihlásiť sa na DNP najlepšie ešte 2-3 mesiace pred otehotnením začat si platiť ten minimum čo je asi 14 eur mesačne
Ako náhle zistíš,že si tehu Najneskôr však v 6-8 týždni ísť sa z toho minima odhlásiť a hned v ten den sa nahlásiť z maxima čo je 47,70 pokiaľ si na MD aby ti do pôrodu vyšlo 26 týždňov nepretržitého platenia teda plynutia DNP

timea777
9. feb 2010

Ahoj gapa, vedela by si mi poradiť? čítam to tu pár dní, ale čím viac čítam tým som viac pomiešaná...🙂 Chcela by som sa informovať nakoľko by som si chcela začať platiť DNP. Ak by som plánovala otehotnieť až na budúci rok, je potrebné aby som si už teraz platila DNP alebo je to zbytočné? Alebo začať platiť až na budúci rok (len stále počujem, že sa to má zrušiť, tak preto neviem...) Ak chcem max. VZ tak si mám vypočítať ako rozdiel medzi maximálnym VZ a HM. (Som zamestnaná od 1.11.2007). Taktiež ste písali, že keď rodíš napr. v roku 2011 tak sa sleduje že ako si platila v roku 2010, rok ktorý predchádza roku pôrodu. A ak by som sa rozhodla napr. ešte v tomto roku otehotnieť a platila by som si DNP od marca 2010, tak by sa to rátalo za tento rok však, nakoľko som si rok 2009 neplatila DNP. Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.