Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majcik
10. feb 2010

Joooj, Gapa, dakujem pekne... si ma upokojila. Moj PP zatial stale trva, dufam, ze teda neskonci. Mozem este jednu otazocku? Napisem do IP.

zoska
10. feb 2010

andzi dakujem pekne za odpoved 😉
to znamena aj to, ze musim platit normalne poistenie- tak akoby som na materskej nebola, kym nemam od nich ten papier vsak?

gapa
10. feb 2010

zoska,
ak vieš, že ti nárok vznikol, tak platiť poistné za obdobie od nástupu na MD nemusíš.

cigaretka5
10. feb 2010

teodorka kedze mas pracovnu zmluvu so svojou SRO si uz vnimana ako zamestnanec so zavislou cinnostou, teda sro za teba plati odovod a tebe strha z vyplaty tiez povinny odvod do soc poistovne.nie som si ale ista ci moze byt tvoja papierova mzda nizsia ako minimalna mzda v statnom hospodrastve, Este ma napada ze si mozno neni vo svojej sro ako zamestnanec ale mas zmluvu ovykone konatelstva s mesacnou odmenou 50 EUR, v tomto pripade za teba sro plati iba odvod do zdravotnej poistovne a nie do socilanej potom je vhodne zacat si na zaciatku tehu platit DNP tak aby si stihla 26 tyzdnov do nastupu na matersku .............

teodorka
11. feb 2010

cigaretka
mam uzatvorenu pracovnu zmluvu na skrateny pracovny uvazok ...prave kvoli odvodom do SP ,sice si ich platim ale nie tak ako ked som bola zivnostnik ,teraz si platim len z tej mzdy co mam na zmluve danu cize z 50 Eru .

zoska
11. feb 2010

gapa vdaka 😉

tiez mi to pride normalne, kedze som si poctivo vsetko platila dostatocne dlho a nedoplatky nemam...ale teta za okienkom mala iny nazor...ze co ak tam je nejaka nezrovnalost a bla bla , ze mam platit normalne a oni mi to naspat vratia potom...no jak hotetoti 😒

katka.katka
11. feb 2010

andzi, k tvojej odpovedi, ktorú si mi dala, teda vlastne nedala. Písala som, že t. č. som na rodičovskej, predtým ako som išla na materskú som bola zamestnaná. Nie je pravda čo si napísala, že ak by som počas rodičovskej opäť otehotnela, že nemám nárok na materské. Nárok na materské určite mám, aby si nepomýlila mamičky, ktoré majú podobný problém. NP sa počas rodičovskej len prerušuje, ale pre účely výpočtu materského sa ti započítava doba rodičovskej dovolenky. Takže pokiaľ som splnila podmienku, že pred prvým pôrodom a pred prvou materskou som bola NP - teda v mojom prípade zamestnaná - aspoň 270 dní, tak mám opätovne nárok na materské, pričom vyplácanie rodičovského príspevku sa mi v tom čase preruší. Chcela som skôr poradiť v tom smere, či sa môžem pripoistiť, ak by som chcela maximálnu materskú. Momentálne by sa mi totiž vypočítavala z posledného VZ, ktorým bol môj posledný hrubý príjem, keďže ten je nižší, ako momentálny najvyšší VZ.

luna22
11. feb 2010

Ja som v 6 týždni a DNP si plsatím 2 týždne, som normálne zamestnaná, za december som mala hrubu mzdu nad 1 000 euro, dostanem vyššiu matersku? Teraz mi plat totiž zase riadne klesne. 😢 Oplatí sa mi DNP? Či nie? Zamestananá som od augista 2009

luna22
11. feb 2010

V socialnej poistovni su strašne neochotné pracovníčky, ich odpoveď je : je to na webe. Doplacam si do maxima a to čo bude navyše , mi vraj v socialnej poistovni spätne vrátia.

gapa
11. feb 2010

katkakatka,
ak si teraz na RD stále ako zamestnanec a nie ako nezamestnaná, t.j. tvoj prac.pomer stále trvá (toto mamičky málokedy jednoznačne napíšu a to je to podstatné), tak ako píšeš zo zamestnania nárok na materské mať budeš, ak potrvá až k nástupu na MD. Nemusí sa však rátať z posledného VZ, ktorý si mala pred nástupom na MD, ale sa ráta z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD. A v tomto vela záleží od mzdárky. Tiež v niektorých firmách aj mamičkám na RD a MD zvyšujú mzdy, zároven s ostatnými kolegami, ktorí robia na rovnakej pozicii. Tiež ti môže zahrnúť do VZ aj napr. prémie, kroré sa vyplaácajú napr. v decembri a juni a tiež zvyšujú VZ, ak nastupiš na MD v niektom z takýchto mesiacov. Problém je však v tom, že velmi záleží od mzdárky a ako si ona toto vykladá. Je o tom málo informácií a veru sú predpokladám len výnimky, ktoré toto niekde čítali alebo vedia, že takto sa to dá. Denná materská je potom 55% z jednej tridsatiny VZ, ktorý uvedie mzdárka v potvrdení pre SP.

Ak by ti VZ zo zamestnania nestačil, tak by si si mohla platiť z toho minima a ak ti od prihlásenia na DNP do dna pred pôrodom bude aspon 270dní, tak nárok vznikne aj z dNP. No prerátať si to musíš sama, či sa ti to oplatí. Velmi záleží, či nastúpiš na MD v mesiaci s 31dnami alebo 30dnami alebo dokonca vo februári, kedy je to najvýhodnejšie v tvojom prípade. LEbo max. denný VZ pri uplatnovaní nároku z viacerých nem.poistní sa ráta ako aktuálne mesačné maximu deleno počet kal.dní v mesiaci nástupu na MD.

luna22
11. feb 2010

Gapa aj mne poradiš?

gapa
11. feb 2010

luna,
ak nemáš nejaké iné ukončené nem.poistenie, tak podla tvojich údajov nestíhaš z DNP 270dní nem.poistenia do pôrodu ☹ .

gapa
11. feb 2010

t.j. v takom prípade ti nevznikne nárok na materské z DNP.

lenkaaninka
11. feb 2010

no mna už odpísali aj v BA aj v NM a TN nikto mi nechce nič povedať že si to mám vyrátať sama...

takže tolko o ochote dám na soc.poisť.

nahoda
11. feb 2010

ak niektora z vas mi moze pomoct a poradit budem velmi rada, pretoze vazne uz netusim co mam urobit, pred par dnami som zistila, ze so tehotna a absolutne netusim co robit, pretoze som nezamestnana este som nikde nepracovala skoncila som prave skolu a chcela by som vediet na aku matersku mam vlastne narok kedze nemam nic odpracovane. vopred dakujem za odpoved

andzi
11. feb 2010

nahoda, ak si nepracovala a neplatila poistné na nemocenské poistenie, tak nárok na materskú mať nebudeš.

silvia123
11. feb 2010

Gapa prosím ťa veľmi pekne ak mi vieš poradiť ako sa to posudzuje, ak som teraz na rodičovskej dovolenke a chcela by som ísť z RD opäť na materskú, firma v ktorej som robila pred prvou materskou sa zrušila, ale zamestnávateľ mi urobili zmluvu do svojej novej firmy, takže zamestnaná som stále aj počas RD, len sa zmenila firma -mám nárok na materské aj zo zamestnania? Budú mi ho rátať z pravdepodobného VZ z novej firmy?
Platím si okrem iného od oktobra 2009 aj DNP z maxima, viem že mojim RO by bol minulý rok, ale rozmýšľam že by som si teraz po polroku platila len z rozdielu pravdepodobného VZ z práce a max.VZ, proste pre istotu chcem si platiť stále z maxima až do odchodu na druhú materskú-ak by som šla aj na rizikové alebo podobne, ale neviem či náhodou neplatím zbytočne 47,70, či mi nestačí platiť len z rozdielu po pol roku. Bojím sa aj aby nezmenili zákon zrazu, tak aj preto si chcem platiť tak aby to bolo stále z maxima spolu.

zuzufek
11. feb 2010

ahojte,môžem sa aj spýtať....v 1/2011 mi končí rod.dovolenka,chceme sa pokúsiť o ďalšie dieťa,pri prvom som dostávala materskú,lebo som spĺňala 270 dni nem.poistenia,PP som ale mala na dobu určitú,takže momentálne nie som zamestnaná....včera som si bola vybaviť DNP,keďže plánujem 2.tehotenstvo a chcem sa spýtať,keďže tu spomínate RO,ak by som porodila ešte tento rok,ktoré je pre mňa RO?a ak by som porodila až niekedy v 4/2011 teda nešla by som plynule z rodičovskej na materskú a platila by som si DNP ako nezamestnaná,dostanem materskú a zvýšený RP?,ak sa teda nezmenia zákony....vďaka

lenkaaninka
11. feb 2010

mám vážnu otázku do md vychádza platených DNP250 dní ale v posledných dvoch rokoch pred termínom som robila nejakých 90 dní nemôže sa to zrátať?? DNP si platím teraz ked som nezamestnana

andzi
11. feb 2010

lenka, nie, pretože DNP a PNP sa posudzujú samostatne!

zuzufek: ak porodíš v roku 2009: RO je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na materské,
ak porodíš v roku 2011, tak RO je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do 31.12.2010

lenkaaninka
11. feb 2010

a dá sa aj poštou zrušiť to DNP lebo to bola taká mudra pani na sociálke a nakoniec som zistila že to platím zbytočne...

andzi
11. feb 2010

zuzufek, opravujem tú prvú vetu, ak porodíš v roku 2010 samozrejme ... 😀

katkaviktoria
11. feb 2010

Prosba pre Gapu. Vidím,že gapa patrí medzi tých, ktorí radi pomáhajú druhým. Aj ja by som od Teba potrebovala pomoc. Platím si DNP od 6/2009 z max,zakladu. Od 11/2006 som bola na materskej, potom nasledne na Rodicovskej dovolenke do 10/2009. Od 10/2009 som zamestnana. Od 4.1. som PN. Ja si myslím, že som ešte nesplnila tu podmienku 270 dní, ale pani zo SP mi sama volala, že prečo som neposlala aj druhu PN k nim, ked som dobrovolne poistena. Ja som jej povedala, ze preto lebo ešte nesplnam tych 270 dní, ale ona ma ubezpečovala, že áno. Preto by som chcela vedieť, ked sa to berie, že musím byť poistená nemocensky tych 270 dní v posledných 2 rokov, dokedy zamestnávateľ za mna platí , resp. je povinný platit nemocenské. Pretože ak je to len počas 6 mesiacov materskej tak potom mi to skutočne nevychádza a neviem, kde to v SP zobrali. Je možné, že to vzniklo touto skutočnosťou, že pred koncom rodičovskej dovolenky 10/2009 ked som sa chcela vratiť do práce som zistila, ze mi pracovne miesto zrušili, teda mala som narok na odstupné a 3 mes. vyp. lehotu, teda som dostala od tejto firmy 6 nasobok platu. Je mozne, ze z odstupneho nejako firma este platila nemocenske? Viete, je krasne, ze mi hovoria, ze na to narok mam a to ma tesi, ale niekde na nete som citala, ze som povinna davku vratit ak sa zisti, ze bola napr. nepravom vyplatena, a to by som nechcela zažit. Prosim Gapa môžeš mi s tymto pomoct. dakujem TI.

andzi
11. feb 2010

lenka, áno samozrejme, že sa to dá poštou, ale nebudeš vedieť, kedy to poisťovni došlo, pretože až tým dňom ti DNP zanikne a až do tohto dňa budeš musieť poistné zaplatiť.

zajacikmaj
11. feb 2010

Zdravím Vás,neviete mi poradit niekto ohľadom dnpo:
1.zaratáva sa uplatnená očr do mojho príjmu-manžel si chce na mna uplatnit odpočitatelnu položku,tak neviem,či može v plnej sume,iný príjem nemám,len tá očr
Ďakujem velmi pekne 😉

zajacikmaj
11. feb 2010

ešte zopár otázočiek,ak mi bola očr vyplatena za 12/09 v 1/2010,zaratava sa mi to do prijmu v roku 2009?
dnpo som platila za december,to si zas možem odratat?od koho mam žiadat tieto veci?
stale hovorím o prijmoch a vydavkach pri odpočitatelnej položke na mna,pre manžela
VĎAKA!!!

zrzuska
11. feb 2010

baby ja mam este takuto otazku.
vyzera to tak ze sme sa s mm konecne dohodli a zajtra sa teda pojdem prihlasit do SP. dnes mali nestrankovy den 😝 skoro ma rachlo. ja ze tam robia normalne kazdy den.

ale nasla som toto v priklade od pana mihala:
Kamila sa prihlási k 15.9.2009 v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie, vymeriavací základ si určí ako 1084,55 €. Za september 2009 za 16 dní zaplatí poistné 25,40 € (47,70 € deleno 30, krát 16). Za október 2009 a nasledujúce mesiace platí mesačne poistné 47,70 €.

znamena to ze sa mi tych 12dni nebude ratat? rata sa to teda odo dna prihlasky? cize za tento mesiac zaplatim bez tych 12 dni a mam si teda dat bacha aby som tych 12dni neratala do tych 270tich???? 😕
ja som to tak pochopila. chapem to spravne? 😨
dakujem krasne. 🙂

bejkn01
11. feb 2010

Potrebujem si overiť, či dobre zmýšľam:
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som bola od 1.9.2009 do 31.12.2009 zamestnaná u jedného zamestnávateľa (s.r.o.) od 1.1.2010 som sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa, len už nie v s.r.o. ale robím už u neho ako u živnostníka, mzda je 350EUR v hrubom keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť. V najbližšej dobe sa chystám dať si upraviť výšku DNP.
Momentálne pracujeme na potomkovi.
Sú 2 varianty: pôrod v roku 2010, alebo v 2011.
pôrod 2010:
to znamená, že rozhodujúce obdobie je 2009, tam som platila z maxima, takže budem mať nárok na najvyššiu materskú. Je mi zbytočné platiť tento rok z maxima, takže si môžem ísť dať zmeniť platenie na DNP na minimum? Túto zmenu môžem urobiť kedykoľvek, alebo to musím stíhnúť do obdobia 26 týždňov pred pôrodom? Sa mi zdá, že tých 26 týždňov sa vzťahuje len na odhlásenie,prihlásenie,nie zmenu
pôrod 2011:
nebolo by jednoduchšie sa odhlásiť a keď zistím, že som tehotná sa znovu prihlásim na platenie z maxima? Aby som zbytočné neplatila veľké peniaze do DNP?
A ešte jedna otázka: Zmena v platení sa dá urobiť len raz za 6 mesiacov? Alebo po uplynutí prvých 6 mesiacov môžem robiť kedykoľvek zmenu?

zuzanaca
11. feb 2010

zrzuska - áno, dobre to chápeš a tak to aj je 🙂 . Platí to od kedy sa prihlásiš 😉

gapa
11. feb 2010

lenkaaninka,
len preboha nič neruš. DNI nem.poistenia zo zamestnania, ak budú spadať do obdobia dva roky pred skutočným pôrdom sa ti prirátajú ku dnom DNP. T.j. v pohode máš nárok na materské z DnP a vyráta sa z obdobia DNP od prihlásenia 16.11.-31.12.09, len žiadny dlh v SP.