Financie v manželstve

lucia2609
30. dec 2017

Ahojte žienky, tak aby ste mi lepšie poradili, napíšem Vám najprv niečo o sebe... Mám 28 rokov a v máji sme mali svadbu s mojim mužom..odvtedy mi robia celkom veľkú hlavu financie....pochádzam z bohatšej rodiny ako môj manžel, no ten má 32 rokov a doteraz si ušetril 2000 eur...financie zatiaľ spoločné nemáme, no vysvetlím Vám celý problém aký vznikol...celý vzťah som ročne míňala na partnera tak 10x viac ako na mňa, či už išlo o oblečenie, jedlo alebo iné potreby ktoré sme mali v domácnosti, napokon bývať v Bratislave nieje lacná záležitosť, aj bez tých výdavkov na neho...nebývali sme spolu až rok pred svadbou sme sa tak nejak dohodli že už budeme bývať spolu...on platí nájom, ja potraviny, drogériu a pod. Manžel ma plat 1200 eur a náklady 500 eur takže by mu malo ostať 700 eur mesačne...ja mám príjem 700 eur a výdavky tak 400 eur, takže mi ostáva 300 eur mesačne...prešiel rok a na účte má stále 2000 eur, či pred svadbou či po nej...stále 2000.... ja som našetrila 3000 eur + 9000 eur sme dostali od hostí na svadbe, takže to je 12 000 eur (moje našetrené + svadobné)
A TERAZ PROBLÉM: manžel predal auto za 5000 eur a našiel nové za 19 000 eur...a teraz nastúpila jeho logika že 5000 eur dostal z predaja auta + 9000 eur sme dostali na svadbe a kedže už žijeme spoločne, mám mu dať 3000 eur ktoré som ja ušetrila + 2000 eur mám zobrať z peňazí, ktoré mám u našich, no tie mi dali s tým, že to má byť na to, keď sa budem s manželom budovať, lebo môj sen je bývať v doma a nie byte... je to podľa Vás normálne? Ja neviem či som tak mimo... ale vždy som si myslela že spoločné auto sa má kúpiť zo spoločných peňazí a teda tých ktoré sme nadobudli ako manželia a nie brať z peňazí rodičov mojich ktorí síce chcú aby sme ich využili my dvaja no na celkom iný účel...a keď som sa ho spýtala že či mu mám dať zo svojich peňazí, tak sa začal vadiť, že "veď ja dám 5000 eur čo predám auto tak aj ty pridaj 5000 eur (3000 eur si nasporila a 2000 zober z tých čo sú odložené u Vašich na dom) Čo si o tom myslíte? Čo by ste robili vy alebo mu povedali?

meandbaby
2. jan 2018

Treba sa porozpravat a dohodnut ako vam.vyhovuje fungovat do byducnosti.A treba sa spoliehat na seba a nie na rodicov a budovat si svoj zivot.Co si nadobudnete a miniete je 50:50.odteraz brzohladu na to, kto vam.to dal.skus aj cez.mediatora ak sa neviete dohodnut sami.Mediator je lacnejsi ako pravnik.

ostorha
2. jan 2018

@sisaka To aj v Kanade existuju ludia co kupuju auta ktore potom nemaju za co servisovat,alebo do nich tankovat benzin?Ja som si myslela ze je to vysadou len postkomunistickych krajin kupovat na co v reali nemam.Muz mi vravel ze mal dvoch kolegov co kupili nove Audi byvali u mamiek a nemali za co tankovat,takze auta stali na parkoviskách a je ich isto na slovensku viac ale ze v Kanade to by som ani nepomyslela.

dai
2. jan 2018

@slimstar ale ja som na tom aute predsa dlho jazdila🙂 necakam ze spotrebny tovar predam drahsie ako kupim... moje prispevky su k tomu ze pises ze sa neoplati kupovat nove auto... no niekomu neoplati a niekomu ano - podla jeho hodnot, financii, potrieb etc. ... a jasne - kupit / predat ak kupis dobre su tie najlahsie peniaze - ale to sa bavime skor o sprostredkovani ako investiciach ( tu mozes mat kludne zisk aj na tych autach ak mas dobry zdroj a len otacas )
Moj brat to ma ako dlhodobeho konicka, nezivi sa tym - mesacne tym zarobi cca. 2000 euro - ja som ti nepisala ze taky obchod sa neda uskutocnit - ludia nepoznaju hodnoty tychto veci, casto predaju za par drobnych a najdes poklady v tom - ale to sa stava raz zacas, nie ze anicka z hornej dolnej sa dnes rozhodne to robit a zajtra je milionarka - predpokladam ze by to robil potom kazdy😉

vienala
2. jan 2018

Zivot bez auta si neviem predstavit. Ja osobne nie som az tak za kupu noveho auta, predsa len rychlo straca na hodnote. Mne sa napr. pacia terenne auta, mali sme aj ponuky od znamych podnikatelov, ked ho po styroch rokoch chceli vymenit za nove. Mne sa to zda rozumnejsie ako kupovat nove, zaroven by som vedela od koho kupujem, takze by bolo v dobrom stave. Moj manzel chcel nove. Zvazovali sme terenne, no manzel je pragmatik a zistil, ze do velkeho rodinneho auta sa nam lepsie zmestia sedacky a ma aj vacsi kufor ako terenne, nakolko casto cestujeme. Ok, tak ja som sa prisposobila, pre mna nie je tak podstatne, ako to auto vyzera, hlavne ze je prakticke. Manzel vybral bezpecne a ja som sa naucila soferovat na velkom aute. Tak je pravda, ze za cenu terajsiehp auta by som mala aj to terenne, co sa mi paci, ale tak nevadi. Druhe rodinne auto sme predali, nakolko manzel ma aj firemne auto a tri auta sa nam uz nezmestili pri dome.
Neviem, ake je to cestovat napr. v Ba. Ale v nasom meste je plno parkovacich miest, pri praci mam pohodlne parkovanie tiez, ked robim velky nakup v pohode zaparkujem az pri hypermarkete, tak isto ked nosim deti na kruzky. To je vyhoda malych miest. Uz som asi leniva, ale neviem si predstavit vsade chodit pesi a tahat napr. najmensieho pesi vsade so sebou, tiez nakupy vliect v rukach.
Ako je to s autami vo velkych mestach, neviem. Moja sestra byva v Prahe a auto pouziva len na dochadzanie domov na Slovensko, v Prahe vobec. Taktiez si spominam, ze ked som pred rokmi isty cas bola pracovne v Holandsku, tak sme dochadzali do Rotterdamu rychlovlakmi zo susedneho Delftu, kde sme byvali. A vobec som nechapala ludi, co kazdy den stali hodinu v zapchach smerom do Rotterdamu a hodinu smerom spat. Ale tak asi sa im to za to pohodlie v aute oplatilo.

dai
2. jan 2018

@sisaka presne ako pises - ja tiez veci ktore kupujeme pre nas nevnimam v prvom rade ako investiciu... tak to bolo s byvanim, zariadovanim, s autami... v druhom jasne ze aj to clovek zvazi - preto nekupujem napr. Jaguar aj ked sa mi paci viac ako mercedes napr. - jaguar by som tazsie servisovala, dlhsie cakala na opravy a pod. ...

dai
2. jan 2018

@vienala tak v ba zial mhd funguje velmi zle , nie su spoje casovo prepojene, nie vsetky miesta su dostupne, o urovni sa tiez da dlho diskutovat... moj muz sa rozhodol pre tu elektricku len preto lebo tu jazdia nove a byvaju dost prazdne, inak by tam v obleku nesiel... vo viedni sa presuvas metrom a je to daleko efektivnejsie ako autom, v ba zial naopak... my mame 3 parkovacie miesta v dome, kazdy vlastne v praci, pri skole sa da... keby mam mat problem s parkovanim v ba tak zvazujem zmenu byvania ...

vienala
2. jan 2018

@dai Ba je sice moje rodne mesto, ale uz tam dlho nebyvam a chodim tam len obcas, nakolko aj moji rodicia sa odstahovali daleko od Ba. Ked som tam este po Vs pracovala, vsade som chodila mestskou dopravou. Zabavne je, ze my teraz obcas zoberieme deti previest sa autobusom alebo vlakom, aby mali zazitok, pricom ked sme my boli deti, bolo to naopak.
Ale zasa uvazujem, ze aj vo velkomestach s funkcnym metrom treba pouzivat auto, minimalne si neviem predstavit, ze by som vsetky nakupy pre nasu rodinu vlacila metrom a potom zo stanice v rukach.
Ale celkovo sa potreba auta vyrazne zvysuje, ked su deti a najma ich treba dopravit do skoly, skolky, stihat kruzky a este aj nemeskat do prace. Ja som za slobodna bez problemov chodila do prace pesi aj pol hodiny. Tetaz aj ked pracujem od domu pat minut autom, tak pesi by to bolo mozno 20 min., ale volim auto, nakolko musim rozniest tri deti, potom riesit s kazdym na inom mieste kruzky a popri tom stihat aj nakupy.

bmuller
2. jan 2018

...nejde ani tak o to, ci auto nove alebo jazdene, ale o to, ze autorkin muz nanho jednoducho nema, nie je schopny si nan zarobit ci usetrit 😀 ale zda sa, ze by nemal ani take za 9 tisic, nieto za 19 tisic... 🙄

rakywanda
2. jan 2018

no, ak pravdu poviem, miestami sa mi tu kolečká zastavujú....
môj známy má 45 rokov, cca dva roky dozadu sa oženil, má ročné dieťa a žijú u jeho mamičky v jednej izbe, v druhej mama, spoločná kuchyňa, obyvačka. Mamička má už svoje roky, maniere, jednoducho si nevychádzajú, divočina tam. Jej rodičia jej dali peniaze cca 100.000 a čo urobil majster a tá trúba (sory ale takáto žena je hodná aj horšieho pomenovania) súhlasila s tým, že to vrazí do zámkovej dlažby okolo domu (najdrajšia, firma robila) a kúpil jazdený!!!! mercedes za 40 litrov, išlo sa na najdrahšiu dovolenku...jednoducho rozflákali to do vetra. Teraz len chodí a sťažuje sa, že príde z roboty, mama do neho hučí, žena plače, hádajú sa, zostarol o 20 rokov. No, čo mu povedať? Sadni si do mercedesu a kukaj z okna na zámkovú dlažbu...chuj. Ja by som mamičke pristavila samostatnú bytovú jednotku, buchla dverami a mala kľud. Ale keď potrebujem ukázať, že MÁM.

bluka2
2. jan 2018

@bmuller trefa do čierneho - on keď nasetri 2000€ tak ich za týždeň ide minút do "Kempinski" ...aj keď dali by sa minút aj rýchlejšie aj hlupejsie 😀

evita_g
2. jan 2018

@rakywanda Tých 100 000 je dúfam ešte v korunách 😲

slimstar
2. jan 2018

@ostorha aký pekný príspevok, super sa to číta. Dobre ste kúpili a dávali ste si pozor, aby vás niekto neošálil. Je to názorná ukážka zo života, ako je to vlastne s tými autami.

@dai aha tak potom sme sa zle pochopili, lebo sme sa tam bavili o tom, aká je dobrá investícia a teda, že pre mna to nie je auto. O tom pánovi, ktorý to kúpil za 6000 e a potom potreboval peniaze. To bolo myslené tak, že jednoducho, si kúpil to, načo nemal a hned na druhý den, zistil akú spravil chybu. To bola vlastne pointa. Ako ked by autorka, povedala dobre, kúpime to auto za 19000 e a vyhádzali by sa z penazí. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať, na druhý den, o mesiac , o rok sa môže život škaredo zmeniť.

Presne ako píše @vienala , ked človek žije vo velkom meste, kde má všetko pod nosom zhruba 5 minút, tak auto ani nepotrebuje / Prahu./ je to všetko o prioritách a aj o životnom štýle možno.
O tých známkach, je to tiež ako píšeš, ale na druhej strane, vzdelávať sa môže každý. Zožerie to veľa času, človek nad tým sedí veľmi dlho, má to aj nejakú históriu a cenu. Mnohí chodia na aukcie a to je zasa nový rozmer.

@rakywanda to fakt ? je pravda, že ked niekto niečo dostane zadarmo, tak si to neváži.. Mohli tým rodičom nohy božkávať.

sisaka
2. jan 2018

@ostorha to určite nebude výhrada postkom. krajín. I keď teda ešte som nepočula, žeby niekto nemal na benzín, tie platy sú tu predsa len vyssie, ale že si niekto kúpi drahé auto a potom nemá na servis sa stava...u nás ľudia radi kupujú veci, na ktoré reálne nemajú, však treba mat doma všetko, na com mi zrak spočinie ...

sisaka
2. jan 2018

@vienala ja žijem vo väčšom meste, cez milión obyvateľov a mestskú hromadnú dopravu mame otrasnú, to su niekedy aj 2 hodiny z bodu A do bodu B, autom 20 min. U nás bez auta je ako bez noh, ale taký Londýn napr. Je úplne super, to by sme v pohode vystačili s jedným autom- mat ho len na veľké nákupy a rodinne výlety

axusha
2. jan 2018

@lucia2609 Ja sa chytam za hlavu do akych uzskych Ta ten Tvoj chlap tlaci . Ked sa deli na polovivu tak z tych 9.000€ mu daj polovicu na ucet a nech si s nimi gazduje . Ja nevidim najmensi dovod preco by si mu mala davat peniaze zo svojich penazi na JEHO auto . NEROB TO !!! Povedz mu ze rodičia Ti setrili na dom a nie auto tak na tie peniaze siahnes ked budete stavat doma a svoje nasetrene peniaze mu povedz ze si setris na svoje auto 😉 .. daj mu polovicu zo svadobnych penazi a ked chce auto za 19.000 nech si nanho dosetri .
Drzim palec.... nepovol a nehadaj sa s nim . K nicomu to nevedie . Povedz mu co k tomu a nevracaj sa k tomu .

dasa369
2. jan 2018

Táto téma mala byť diskutovaná ešte pred manželstvom, ak nebola, je najvyšší čas.. Peniaze od Tvojich rodičov sú pre Teba a jedine Ty rozhoduješ, ako ich použiť... A keďže ich chceš použiť pre spoločné bývanie, nemá nárok do toho niečo hovoriť. Ja osobne som za oddelené účty, ale s tým, že o väčších výdavkoch by mali manželia rozhodovať spoločne. Takže ak Ty nesúhlasíš s kúpou auta za 19.000 EUR, mal by to vziať na vedomie a bud by si mal nájsť fušku, kde si zvyšné peniaze zarobí alebo by mal ísť do kompromisu.. My doma fungujeme obdobou "obálkovej" metody a funguje nám to na 100%. Každý mesiac odkladáme na rôzne rezervy /kde je okrem iného aj rezerva na auto a dostavbu domu - podobné potreby ako u vás/ a ked tam raz mám 7.000 eur tak nekúpim auto za 19.000 eur ...matematika proste nepustí... V Tvojom prípade by ste si takto "rozdelili" peniaze, čo ste získali na svadbe - či ich chcete do obálky na dom, nábytok, auto alebo dovolenku...alebo všade po nejakej čiastke, Ty by si sa rozhodla, do akej obálky dáš peniaze od svojich rodičov a pravidelne by ste si sporili peniaze na konkrétne účely...Prajem Ti, nech sa cez tieto problémy rýchlo prenesiete a vyriešite ich.

rakywanda
2. jan 2018

@evita_g žiaľ nie...

arasidka11
3. jan 2018

@sisaka
@ostorha
@bluka2 dievcata, čo takto si založiť skupinu o výhodnosti kúpe áut , tu bola pointa úplne iná, ak na to auto nemá, nech si ho nekupuje a ona nech si svoje peniaze nedá

arasidka11
3. jan 2018

@lucia2609 nie je taká možnosť, že si šetrí aj on, len ty o tom nevieš? je maximálne vypočítavý, asi by som si s ním nejako ďaleku budúcnosť neplanovala, predstav si, ešte asi nemáte ani deti, a čo potom? ked prídu deti, to su iné výdavky....ja by som mu povedala, kup si také auto, na aké máš.... a byt, kde bývate je koho?

yanni
3. jan 2018

@arasidka11 pridam sa tiez. My tiez stale len auta riesime. No co uz, nejak je nas stale viac a viac😨😂

ema234
3. jan 2018

@lucia2609 to si musis s muzickom vyriadit hlavne ty a nie pytat co je normalne, ked chces aby to bolo zo spolocnych penazi tak mu to povec a hotovo a dohodnite sa.

bluka2
3. jan 2018

@arasidka11 Suhlasim, aj u mna by sa takto diskvalifikoval, uz sme podobne pisali. Téma už vyzerá byť autorkou uzavreta

bosorkabb
3. jan 2018

@ostorha napríklad taký Rakusak bežné žije u rodičov a všetko má na úver. Manžel má takých kolegov kopec. Keď idú do podnájmu tak si zoberú úver na zálohu a kuchynskú linku plus zariadenie, autá majú na leasing. Keď idú do druhého podnájmu zase úver. Za 13 plat idú na dovolenku a za 14 kupujú darčeky na vianoce.

veronika9797
3. jan 2018

@lucia2609 ako to ste to nakoniec vyriesili?

waqix
22. máj 2019

No my mame nieco obdobne a uz to musim riesit, lebo s takym podobnym pristupom bude zo mna mozno aj bezdomovec.

pragmaticka
28. máj 2022

Tu nejde o gramotnosť ci negramotnost ale čisté chrapunstvo. Ak naozaj nemáš inú voľbu, to ako fakt chce poslať ženu s deťmi na ulicu za tých smiešnych par tisíc euro????
A nemohli by ste dom napísať na deti rovno? Sak aj tak raz oni budú po vás dediť?! S tvojim doživotným právom... Ty aj tak budeš splácať ten úver..

Pripadne navýšiť hypo a dat mu pár tisíc, aby bol spokojný, ak to teda utiahnes sama!!