Garančné poistenie - postup, keď zamestnávateľ krachuje

terezia001
10. okt 2023

Ahojte možno to sem nepatrí ale potrebovala by som poradiť ohľadom tejto veci 🙂 náš zamestnávateľ dal krach a nedostali sme mzdu za posledné 2 mesiace tak nám bolo povedané že to mame riešiť cez garančné…momentálne som na to mala čas do konca tohto mesiaca oktober a papiere som posielala na garančné poistenie sociálna poisťovňa Bratislava podľa adresy zamestnávateľa tak ako nám bolo povedané…poslala som to minuly týždeň doporučene a posla podacieho čísla by to maly mat už v rukách na SP…ak tu mám niekoho kdo to riešil, ako to ďalej postupovalo ? Prišlo vám nejaké oznámenie že dokumenty si prevzali je to v poriadku a máte čakať do 60 dni na vyplatenie ? Zo sociálnej mi nikdo nedal vedieť (zatiaľ) tak neviem

romi0310
10. okt 2023

@terezia001 my sme to riesili s byvalymi kolegynami par rokov dozadu tiez. Ale na vyplatenie garancneho musi byt na firmu vyhlaseny konkurz. Ak nie je, socialka vam to pravdepodiven nevyplati. Poviem ti, ze my sme to riesili skoro tristvrte roka. K peniazom sme sa dostali nakoniec, ale bolo to strasne vela vybavovaciek. Muselo nas byt minimalne 5, vtedy mozes vyhlasit konkurz na firmu. Teda, musi tam byt 5 podpisov na konkurze, ktory sa posiela na sud. My sme to v tom case riesili cez centrum pravnej pomoci, kde sme mali tieto sluzby zadarmo. Ale netreba sa nechat odbit, lebo vela ludi sa s tym nechcelo srat a najradsej by vas hned odbili...skuste navstivit centrum pravnej pomoci a vysvetlite im situaciu. Oni vam pomozu aj po tej pravnej stranke. My sme to riesili aj cez odbory a fakt to je na dlhe lakte. Takze urcite asi nestaci len poslat nieco na socialku.

terezia001
autor
10. okt 2023

@romi0310 ja som všetky tie veci okolo toho prekročila pretože už som papiere poslala na socialku a teda čakám ty sociálna aj pošle nejaký papier či to bolo Ok alebo nebolo Ok aby som vedela že papiere sú v poriadku a mám čakať na peniaze..zamestnávateľ už podal návrh na vyhlásenie konkurzu takze v sociálnej už o tom vedia plus návrh na súd… sme o všetkom informovaní…mne bolo len povedané že ako dá návrh a niesom už zamestnancom a mám všetky dokumenty, môžem poslať na socialku 🙂 postupovala som teda podľa inštrukci od pani na personálnom od nášho bývalého zamestnávateľa 🙂 mna už len zaujíma čo bude ďalej keď som papiere poslala…či sa zo sociálnej niekdo ozve že sú papiere v poriadku a pride nejaké oznámenie a poprípade či mi bude vyplatená čiastka s odstupným ktorú, mám na výplatnej páske alebo páskach 🙂 čiže toto mna konkrétne zaujíma čo bude potom

terezia001
autor
10. okt 2023

@romi0310 bohužiaľ toto riešim prvý krát tak ako ostatných 220 zamestnancov ale mi sme vsedci už tie dokumenty posielali lebo na to mame čas do konca októbra…bolo nám teda tak povedané že tie papiere mame už poslať 🙂 o dalších info budeme informovaný a moja Kolegyna sa na to pýtala na sociálnej a tam jej akurát chcela pomôcť s vypísaním…tak dúfam že toto nebude náš problém :D lebo mna porazí …viem že je to všetko zdĺhavé ale teda dúfam že nieje to náš pripad a peniaze nám budú vyplatené do decembra…

romi0310
11. okt 2023

@terezia001 tak v tom pripade, ak ide do konkurzu, tak je to v poriadku a socialka vas vyplati. Treba len cakat. Nas byvaly sef dal firmu do krachu sposobom, ze ju prepisal na bieleho kona, takze dalej neriesil. Toto je iny pripad. Len si pockajte ;)

terezia001
autor
11. okt 2023

@romi0310 a prišlo vám nejaké oznámenie zo sociálnej keď ste posielali tie dokumenty nejaké rozhodnutie oznámenie ?