Hypotéka - dilema

23. jan 2023

Ahojte. žiadala som hypo na odkúpenie polky bytu od súrdenca. Potrebovala som vyplatiť ju (50,000 Eur) a zobrať do plusu (21,000 Eur) na prerábku. Boli sme dohodnutí s finančným poradcom a maklérom na sumu 90,000 Eur, ktorú sme dali do kúpnopredajnej zmluvy. Bola som v banke založiť si účet a pri kontrole údajov z hypotéky mi povedala, že makléry im dali Znalecký posudok (cca 112,000 Eur) a oni vychádzali z neho, hypotéku mám tým pádom 90,000 Eur. Tj. sestru vyplatím a ostane mi 40,000 Eur, čiže dupla. Chcela som to ihneď konzultovať s ním, ale po chvílke ospravedlnovania sa mi dal chrobáka do ucha, prečo to nezobrať takto ako mi to schválili, prerobiť tak aby ostala aj rezerva a to čo ostane šupnúť o rok naspäť do banky ako mimoriadnu splátku. Kedže miera inflácie je momentálne dosť vysoká, prebleslo mi hlavou, či by nebolo lepšie brať, čo dali. Prosím, kto sa vyzná v takejto sfére, poraďte. I de o to, že pri prvotnom pláne som mala mať splátku 350 Eur aj s poistením, no teraz mám splátku 399 eur a netuším ani či v tom je positenie ak nie, tak okolo 420 eur. Zas, som sama, plat mám cca 1100 - 1200 eur, ale nechcem sa nechať úplne nadoraz. Prosím, čo by ste urobili vy?
Ďakujem vopred

magic08
23. jan 2023

brala by som tolko, aby som zvladala platit mesacne splatky

adeladulova
23. jan 2023

Za mna je niekedy menej viac 🙂 vezmi tolko, kolko potrebujes. Realne s triezvou hlavou.. vytvarat si rezervu v podobe uveru nie je výhodné, pokial ich skutocne nepotrebujes. To su take ťahy aby si vzala viac

vlado818
23. jan 2023

@adeladulova ano spravne provizia bude vacsia pre poradcu. Brat len kvoli tomu aby ste mali rezervu je blbost. Ak viete investovat tak ano ma to logiku.

ericka_l
23. jan 2023

Veď keď sa to tak vezme môžeš si ich vziať, ak to budeš zvládať splácať a potom to čo nebudeš potrebovať splatíš v mimoriadnej splátke a tak si zas splátky znížiš. Aspoň tak by som to spravila ja

kaktusik007
23. jan 2023

kolko % mas na hypo urok?

vypocitaj si teda kolko eur ta bude tych 20 tisic za ten rok stat a rozhodni sa podla toho 🤷🏼‍♀️

ja som tak brala 13 tisic len tak, do vacku.... a ono do roka bolo treba strechu riesit na chalupe - takze som nemusela potom mat hlavu v smutku ze ako to zafinancujem.

ale teda to chce naozaj potom na tie peniaze nesiahat.

ale ako pisem - dolezite je kolko ta tieto peniaze navyse budu stat 🤷🏼‍♀️

autor
23. jan 2023

@kaktusik007 mám 3% úrok a fixáciu na 3 roky, tj. fixacia mi padne 2026

sasa1310
23. jan 2023

pri 3 % úroku by som navyše nebrala. My máme úrok 0,59% ešte zafixovaný starý. U nás áno, ale u teba už nie. Obzvlášť, keď tie peniaze reálne vôbec nepotrebuješ. Ono ešte treba kuknúť aj úrok RPMN, ten je tiež dosť podstatný

modrykonik33
23. jan 2023

Veru ani ja by som navyše toľko nebrala, Max 5000 €

aduskatt
23. jan 2023

Pri predpoklade, že budeš tú hypo brať na 30 rokov a úrok bude stále 3% (zrejme nebude, ale dopredu nevieme, takže rátajme s 3%, za tých 20tis požičaných vrátiš 30355,49, takže preplatíš 10355,49 eur. Sama si zváž, či sa Ti to oplatí

martinp288
23. jan 2023

Navyše neber nič. Poistenie v banke tiež žiadna výhra. Je chránená banka a nie ty. Treba si poriadne pozrieť poistné podmienky. Ak sa ti ich neche čítať, pošli mi ich a ja ti to ,,preložím" do ľudskej reči 🙂 Čudovala by si sa koľko ľudí sa chytá za hlavu keď zistia čo podpísali...

martul
23. jan 2023

Ty si do doma zváž, či to budeš vedieť solacst, či máš stabilnú prácu, čo máš v pláne do budúcna, rodina, deti.
Len mu never, že to spravil neúmyselne aj to ospravedlnovanie, tak to urciteeeee😅🤦

deginko
23. jan 2023

Nie určite nie,Tie peniaze navyše predsa nepotrebuješ.vezmi iba toľko koľko ti treba,to chces mesačne toľko preplácať...potom dať mimoriadnu a zasa po roku platiť toľko koľko by si platila odteraz..nezmysel

sasa1310
23. jan 2023

@martinp288 však ona myslí poistenie nehnuteľnosti, ktoré treba mať pri hypotéke. Tak jasné, že je hlavne výhodné pre banku. Zasa ju tu neuvádzaj do omylu. Či čo, nemá podpísať poistenie nehnuteľnosti, aby potom hypotéku nedostala?

aduskatt
23. jan 2023

@sasa1310 nikde nepíše, aké poistenie myslí. Môže to byť poistenie úveru, životné poistenie - aj také sa k úveru ponúka. Poistenie nehnuteľnosti si nemusí robiť v banke, aj to môže urobiť mimo, v poisťovni, kde jej potvrdia vinkuláciu a to tlačivo potom k čerpaniu doloží banke

martinp288
23. jan 2023

@sasa1310 Ako ju uvádzam do omylu ? Napísal som že cez banku to nieje žiadna výhra, nie že to nemá mať poistené. Záleží od podmienok poskytnutia úveru.

sasa1310
23. jan 2023

@aduskatt nemusí robiť v banke poistenie, ale musí ho mať pri hypotéke. A vždy je chránená banka. Ja len na to narážam, že tak či tak, hocikde kde spraví poistenie nehnuteľnosti, ktorá je založená. Vždy pôjde plnenie banke a nie jej

aduskatt
23. jan 2023

@sasa1310 to viem, ja len píšem, že autorka nikde nespomenula, aké poistenie mala podpisovať. Mohlo to byť kľudne aj jedno z mnou vymenovaných

kaktusik007
23. jan 2023

pri uroku 3% rocne brat 20 tisic navyse je hlupost. To mas 600 eur rocne, cize 50 eur mesacne. Iba uroky. Toto by som v ziadnom pripade nebrala tolko eur navyse, len tak, lebo sa vraj niekto "pomylil".

kaktusik007
23. jan 2023

a k poisteniu --- myslis poistenie uveru v banke? to je tak predrazena zbytocnost, ze dovi dopo

veselo_neveselo
23. jan 2023

Podla mna este prehodnot, kolko ta bude stat prerabka. Ak nemas este ziadne ponuky na prace a material, moze sa ti stat ze tych tvojich 20, co planujes, bude malo. Ak mas este nejaku fin rezervu tak ok, ak nemas, bude mozno stat za to si vziat rezervu z hypo.

sono2
19. mar 2023

Ak to tam môžeš hocikedy vrátiť tak nevidím dôvod.
Otázka je ale, ak to minieš, respektíve nevrátiš späť, budeš ochotná mesačne platiť 420 e?
Ináč obdivujem, ak nemáš pod chvíľou finančné injekcie, ako dokážeš platiť dlhodobo skoro polovicu platu hypotéku?? Čo ostatné veci.
My teda máme ďaleko väčší plat, chceli sme brať 250 tisíc čo by nepredstavovalo ani z ďaleka polovicu našich príjmov a bojíme sa do toho ist.
Pri dnešných cenách, platiť polovicu z platu úver a čo ďalej? Leto nejaká zábava atď Atď?

sono2
19. mar 2023

@aduskatt strašne ten tvoj výpočet... žiaľ reálne.
My sme takto rýchlo vyplatili starú pôžičku s úrokom z pred 10 rokov 3,6 percenta už vtedy preplatili skoro 15 tisíc ešte ďalších 20 rokov platiť by sme zaplatili 3/4 sumy z požičanej. Ved to je hrozne!

aduskatt
19. mar 2023

@sono2 výpočet je dobrý, realita krutá, a v tejto chvíli ešte horšia.....už sa robia prísnejšie stresstesty.....a lepšie tak skoro nebude

1fifinka1
19. mar 2023

Mňa len napadá, ak ideš vyplácať súrodenca, nemal by mať nárok na novú ohodnotenu polovicu hodnoty bytu? Vyplácas ho z pôvodnej sumy? A byt ma vyššiu hodnotu. Je to fér?

jakoma
19. mar 2023

Zobrala by som si (aj som si zobrala, ked som bola v tejto situacii) tolko, kolko potrebujem. Kamaratka si vzala o 10.000 viac ako stal jej byt, lebo jej to banka umoznila, ked som sa jej po roku pytala, ako minuli tie peniaze (lebo na byte neurobili nic), povedala, ze sa minuli ani nevie ako (vylety,wellness)