Je lepšie platiť si odvody počas rodičovskej alebo nie?

Ahojte, nenašla som podobnú tému, tak mi prosím poraďte - platba odvodov na RD je dobrovoľná. Viete niekto aké sú pre a proti? Je lepšie si odvody počas RD platiť alebo nie?
anib
25. nov 2008
ahoj, si zivnostnícka?
norik1autor
25. nov 2008
Ahoj anib nie, TPP
januarova
25. nov 2008
no ja viem jedno negativum neplatenia odvodov, co sa mi stalo. som este na RD, ktora mi bude koncit v juli 2009, ale uz po roku som isla aj do prace. a teraz sme v praci dostali vypovede(aj ja) a ked by som zostala zvysok na RD doma a az potom si zacnem hladat novu pracu, tak nie je narok na podporu v nezamestnanosti, pretoze nie je splnena podmienka, ze zo 4 poslednych rokov som odporavovala 3 roky.
emjee
25. nov 2008
ak neplatis a po navrate do zamestnania nestihnes odpracovat 270 dni (cize 270 nemocenskeho poistenia) a znovu pojdes na md - nedostanes matersku
ak neplatis a po navrate do zamestnania dostanes vypoved - nedostanes podporu
neviem ako je to s pn
mirka_mt
25. nov 2008
To chcete povedať, že počas materskej si mám sama platiť odvody do Sociálnej poisťovne? 😕
norik1autor
25. nov 2008
ano mirka 🙂

cize ak si budem platit odvody pocas RD 270 dni a znovu porodim, mam narok na matersku znovu? dobre to chapem?
emjee
25. nov 2008
mirka nie pocas materskej ale pocas rodicovskej - ale idem to omrknut, aby som nezavadzala
saskarisko
25. nov 2008
Norik - ano, vtedy budes mat. otazna je vyska poistenia, ci z minima alebo z maxima, lebo podla mojich zisteni pomaly co poistovna to iny nazor a informacia. akurat nikto ti zatial nepovie ako to bude po r. 2009, lebo tetusky este nepresli skolenim ]-(
norik1autor
25. nov 2008
Pocas Materskej nie, to za teba plati stat, ale rodicovska je vlastne inak povedana dobrovolna nezamestnanost... :-p :-p :-p
jaduska
25. nov 2008
ak nemáte po skončení rodičovskej istú prácu, tak je dobré platiť si dobrovovoľne poistenie v nezamestnanosti,aj nemocenské poistenie - netreba komplet celý balík poistení
gapa
25. nov 2008
počas rodičovskej dovolenky je zamestnankyna odhlásená "ako zamestnanec" z:
1. zamestnancadôchodkového poistenia zamestnanca (starobného, invalidného a rezervného fondu) **
2. poistenia v nezamestnanosti zamestnanca
3. nemocenského poistenia

** Ak si však mamička sama dá prihlášku do SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, tak poistné č.1 t.j. dôchodkové za nu platí štát vo výške 60% z priem.mzdy v nár.hosp...

ak prac.pomer mamičky trvá a chce mať nárok na materské, tak podla terajšieho zákona (a aj zákona platného od 1.1.09) si ani nemocenské poistenie platiť nemusí. Totiž je v zákone o sociál.poistení výnimka a aj dni čerpania rodič.dovolenky "počas trvania prac.pomeru" sa pre účely "nároku na materské" počítajú do potrebných 270dní nemocenkého poistenie.
nie je teda pravda, že po ukončení rodič.dovolenky musíte znovu odpracovať 270dní, aby bol nárok na materské. Nárok na materské vzníká aj počas rodič.dovolenky, aj ked je vlastne nem.poistenie prerušené. Podmienkou je však trvanie prac.pomeru. Je však bezpodmienečne dôležité, aby pri nástupe na druhú MD súvisle nadväzujúcu na rodič.dovolenku trval prac.pomer. Ak by napr. posledný den prac.pomeru bol aj dnom čerpania rodič.dovolenky a nástup na MD by bol napr. hned na druhý den po ukončení PP, tak nárok na materské by nevznikol.
Ak mamička je na RD, nepracuje, je tehotná a vie, že k nástupu na MD jej PP nebude trvať, tak je dobré sa prihlásiť na DNP. Ale to treba do 8tt!!!!, aby sa DnP oplatilo. Alebo dalšia možnosť aby posledný den prac.pomer nebol dnom čerpanial rodič.dovolenky (t.j. posledný den bolo prerušené nem.poistenie) ale aby napr. posledný den odpracovala alebo čerpala riadnu dovolenku. Potom jej bude plynúť od ukončenia tohto PP 6mesačná ochranná lehota z tohto ukončeného nem.poistenia. Ak skončí nem.poistenie počas prerušenia nem.poistenia, tak ochranná lehota neplynie!!!!!

no a o dobrovolnom poistení v nezam.ste už písali.
gapa
25. nov 2008
😞 :-| ]-( no teraz ma napadlo niečo k tomu nároku na materské ak skončí PP napr. po rodič.dovolenke a napr. 1dni čerpania riadnej dovolenky, že s tým by mala ale soc.poistovna a aj mzdárka asi dosť problémy, lebo tam je medzera v zákone. Materské by sa malo rátať v určitých prípadoch z pravdepodobnej mzdy v mesiaci nástupu na MD. No a v mesiaci nástupu na MD už vlastne prac.pomer netrvá, tak neviem akú pravd.mzdu by udali.
Takže istejšia možnosť je predsalen to DNP.
emjee
26. nov 2008
gapa este k tomu bodu 3 - nemocenske ked je pocas rodicovskej prerusene, tzn. ze ak by si ostala pocas rodicovskej pn a neplatis si dobrovolne mas smolu? a co ak si platis dobrovolne a zostanes pn - mozes paralelne poberat pn aj rodicovsky prispevok?
gapa
26. nov 2008
- áno, počas čerpania rodič.dovolenky nemáš nárok ako zamestnanec na nemocenké

- nemocenské z DNP môžeš poberať súčasne s poberaním rodič.príspevku. Samozrejme musíš splniť podmienky na nárok na nemocenské z DNP (t.j. aspon 270dní nem.poist. v posl.dvoch rokoch pred vznikom PN; zaplatené poistené podla zákona).

Bola by som zvedavá, ak by ti napr. 30.11.08 končila MD, 1.12.08 začala RD, napr. 5.12.08 si sa prihlásila na DNP a napr. 9.12.08, či by si mala nárok na nemocenské.

Už som to tu (alebo možno niekomu v IP) spomínala, že ak je prerušené nem.poist.zamestnanca, považuje sa vlastne v zmysle zákona o soc.poistení za "zaniknuté"= ukončené NP (vid zákon o soc.poistení § 26 ods.5), takže vlastne dni tohto ukončeného nem.poistenia by mali "teoreticky" prirátať ku dnom DNP (samozrejme rátajú sa len dni do posledného dna MD). Takže by mal vzniknúť nárok na nemocenské, aj ked v tomto prípade len z minimálnej mzdy (nesplnená podmienka aspon 26týždnov pred vznikom PN od posledného prihlásenia na dNP).
No aká je prax v SP??? 😕 =-) :-S
Ak by ste niekto skúsili, dajte vedieť 😉 Dá sa to vlastne napr. aj v prípade, ak od ukončenia MD neubehlo viac ako cca 14mesiacov a predtým ste mali súvisle aspon 9mesiacov nem.poistenie (t.j. cca 6mesiacov MD + 3mesiace pred nástupom na MD).
arieska
26. nov 2008
gapa, prosím o radu pre kolegyňu. plánujú bábo a už dlhšiu dobu si platí "pripoistenie" do sociálnej poisťovne. znamená to, že bude mať vyššiu materskú?
gapa
26. nov 2008
arieska, ak si platí dobrovolné nemoc.poistenie, tak "pravdepodobne" áno.

ale to je akoby som sa ta pýtala: ak ráno začnem variť obed, tak stihnem uvariť chutný obed? 😞
bez údajov ti môžem odpovedať len "pravdepodobne" a o to ti asi nejde. 😉
arieska
26. nov 2008
aha...dobre, ďakujem, lebo ona sa ma pýtala, že či neviem ako to je a ja som povedala, že nie, že nech si skúsi zistiť na sociálke, ale keď som ťa tu videla, tak som sa skúsila spýtať...nevadí, netráp sa 😉
gapa
26. nov 2008
sú dôležité dátumy prihlásenia, odhlásenia, z akých vymeriavacích základov platila, kedy nastupuje na MD a či náhodou nepresiahla maximálny VZ v rozhodujúcom období, t.j. pre kontrolu, aký bol jej plat v tomto období.
norik1autor
26. nov 2008
Gapa ďakujeme za cenne rady x-)
ivana123
1. jan 2010
Ahojte, asi sa budem pytat to iste, ale som z toho jelen, v decembri 2005 som nastupila ma MD ktora mi trvala do 02/2010 avsak som k 19.12. 2009 dostala z firmy vypoved kvoli tomu ze je v konkurze, medzitym som však znovu otehotnela s dalsim dietatom a som vypisana na matersku od 20.12.2009no zo socialky nemam narok na nič až po narodeni dietata, na RD tj asi 30.1.2010, neviem ci som to napisala zrozumitelne, no viete mi poraddit či som bola počas trvania RD od zamestnavatela socialne poistena ,ak som sa nezahlasila sama na socialke, a či budem mat narok na vyššiu matersku po narodeni dietata, ked som dostala vypoved uz pred rokom, ale pocas trvania RD? aj to z dovodu, ze podnik sa dostal do konkurzu? inak som v nom pracovala asi 5 rokov,dakujem pekne
maznacik007
1. jan 2010
ivana.. nemas nejako divno tie datumy? kedy ta prepustili...?

ak nebudes mat narok na materske nemas narok na zvyseny RP.. ale nejako je to divno popisane.. lebo pises ze vypoved si dostala pred rokom a potom ze k decembru 2009 ???
gapa
2. jan 2010
ivana,
oprav dátumy, určite tam máš chybu, ked píšeš, že ti dali výpoved 19.12.2009, tak by ti PP končil uplynutím výpovednej lehoty najskôr 28.2.2010 alebo až 31.3.2010. A na MD si nastúpila 20.12.2009, t.j. teraz?
zuzkat1
12. jan 2010
ahojte... mna sa sice platenie odvodov este netyka, lebo ak som dobre pochopila, sama by som si ich mala platit az ked budem na rodicovskej dovolenke... ale chcela by som sa opytat co v pripade ze skoncim v nemocnici, alebo mam zdravotny problem a neplatila by som si sama nemocenske? to ako si mam hradit vsetko sama? alebo som to domotala a toto sa tyka inych veci? :-N to platenie dochodkoveho poistenia statom, sa vybavuje do 15 dni po narodeni dietata? tak mi to niekto povedal a teraz neviem ci o tomto hovoril alebo sa to ineho tykalo :-S keby som mala zaujem platit si nemocenske aj dochodkove a aj to poist. v nezamestnanosti, tak to vsetko sa v SP vybavuje? dakujem

Začni písať odpoveď...

Odošli