Je nárok na invalidný dôchodok pri nádore na mozgu?

tatranka111
22. jan 2010

ahojte ak niektorá prežívate v rodine niečo podobné budem rada ak sem prispejete a budeme sa moct aspon trošku navzajom podporit. Tiež by som chcela vediet ako to je s inv dochodkom? My sme sa to dozvedeli iba pred tyždnom, tak o tom ešte vela nevieme

janiiiii
22. jan 2010

ahoj ja som si prezila s nadorom na mozgu svoje ale s dcerou to je nieco hrozne ona ma 9 rokov no ono zasivisi od toho aky je to nador a kde na jakom mieste ci sa da operovat no ale na invalid.dochodok podla mna urcite vznika narok pri tejte diagnoze to ako zistili u teba ?

tatranka111
autor
22. jan 2010

ahoj janiiiiii v prvom rade ti chcem povedat, že mi je velmi luto čo sa stalo tebe a tvojmu dievčatku ☹
Ja nador nemám.....má ho moj brat, teraz je v košickej nemocnici
Všetko sa zomlelo velmi rychlo, pred tyždnom dostal asi epileptický zachvat tak mu jeho manželka rychlo zavolala zachranku, vzali ho do nemocnice urobili mu vyšetrenia a povedali, že pravdepodobne to bude anaplastický astrocytom - čiže zhubný nádor........poslali ho hned do košíc kde ho na druhý den operovali.....neodstranili mu ho celý, lebo bol na tažko dostupnom mieste.....bude chodit na ožarovanie a chemoterapiu
Hned po operacii nám doktor povedal, že nádor je v štadiu medzi zhubným aj nezhubným, ale lepšie bude vediet povedat až ked prídu vysledky z histologie tak teraz čakáme čo bude dalej........jeho manželka je v pokročilom štádiu tehotenstva a každú chvílku čakáme, že sa jej z tych stresov niečo stane, kedže pred dvoma mesiacmi jej umrela mama.....tiež mala nador na mozgu

ak sa smiem opýtat aký nador si mala ty a tvoje dievčatko? Určite je to pre Vás velmi tažké ☹

kisska
22. jan 2010

tatranka - myslim, ze zo je ako pri kazdom ochoreni - po 52tyzdnoch PNky ti priznaju invalidny dochodok... A zalezi potom od posudkoveho lekara... Tento typ nadoru (zhubny) mala aj moja sestra. Tiez jej ho zistili len ked raz nahodou odpadla a volali jej zachranku. Prve tri jej vedeli operovat, posledny za ocami uz nie...
Naozaj velmi zalezi na tom, ci, kde a ako rychlo metastazuje, ako reaguje na liecbu. Lekari mojej sestre davali 3 roky (mala 23, ked nasli prvy), nemali pravdu... mala 6. Velmi sa striedali dobre obdobia s tymi, ked sa nadory prejavovali. Dokonca ked mala sestra posudkovu komisiu v dobrom stadiu, skracovali jej dochodok a posielali ju do prace... co o par tyzdnov uz zase nebola pravda...
Je mi to velmi luto, ale naschval sa snazim pisat ako to bolo u nas. Aj ked priebeh moze byt u kazdeho uuuuuplne iny, zalezi od napadnutych centier. Jedinu "vyhodu" som videla v tom, ze jedine sestra si viac-menej neuvedomovala, co sa deje a mala takmer bezbolestny priebeh. Drzim palce a prajem vela sily hlavne jeho manzelke. Verim, ze prave dieta moze tvojmu bratovi pomoct hlavne po psychickej stranke... Co je niekedy dolezitejsie nez cokolvek ine...

tatranka111
autor
22. jan 2010

kisska tiež dufame, že to babatko bratovi pomože........on sa zatial drží a aj sranduje, ale aj tak na nom vidno, že ho to trapi a premýšla nad tým.

jamama
23. jan 2010

Mila tatranka,prajem veľa síl,viem prečo,lebo aj ja som mala nádor na mozgu-meningeom.Tiež ma operovali na neurochirurgii v Košiciach.Su tam špičkový lekáry a určite urobia čo je v ich silách.Obdivujem brata,je potrebné vela síl.Ja som v kuse plakali,moje deti(4,8r) so mnou.Bolo mi veľmi ľúto.Včera som bola na MR a je všetko v najlepšom poriadku.Tak sa tešíme a užívame prítomnosť.Ja som nemala nárok ani na marodku a tak som doma zadarmo,som na rodičovskej dovolenke.
Prajem bratovi to najlepšie,čo môže byť v takom stave,kedže späť sa to už nedá vrátiť.
A ešte všetci mu dodávajte veľa veľa síl,mať pri sebe blízkych je veľkým liekom.

janiiiii
23. jan 2010

Ahoj tatranka to mi je luto co sa stalo tvojmu bratovi viem si predstavit co prezivate lebo som to prezila aj ja a bolo to stasne mala mala PNET tak sa to pise zhubny dal sa nastastie odstanit absolvovali sme aj radio.aj chemo.terapiu bolo to velmi narocne my sma sa liecili v Bratislave vtedy mala4,5 roka v nemocnici sme boli skoro 3 roky teraz ma mala 9 rokov chodi do skoli beha je ziva a robi nam radost ale nechcem nic zakriknut lebo nikdy nevieme co bude.Brata musite podrzat hlavne psychicky lebo psychika zohrava velku ulohu bude to tazke ale dopadne to dobre neboj teraz je to uz zial bohu bezne ochorenie drzim palce vsetkym vam

janiiiii
23. jan 2010

a este ti xchcem povedat ze aj nam najprv hadali ze to bude ten anaplasticky astrocytom podla MR ale histologia potvrdila ine vies co ono to je asi jedno vsetky su nebezpecne a su to pliagy zalezi aj od organizmu ako sa s tym vysporiada este raz drzim polce

tatranka111
autor
24. jan 2010

baby dakujem za podporu.........dnes sme ho boli navštívit, výsledky budú asi v stredu tak uvidíme ako to dopadne...........všetci veríme, že to bude dobré

ywana
25. jan 2010

tatranka111
...je mi ľúto tvojho brata a snažím sa predstaviť si čo asi prežíva jeho žena...teraz to bude mať ohromne ťažké...
...nepoznám presne zákony týkajúce sa invalidného, ale kedysi to bolo tak, že na invalidný vznikol nárok až po 1 roku maródky (čo asi tvoj brat toľko nemaródi)...toto sa vybavuje na Sociálnej poisťovni...
...ale môžete to skúsiť na Úrade práce, rodiny a sociálnych vecí - na základe tejto diagnózy môžete požiadať o uznanie brata za zdravotne ťažko postihnutého...ak ho uznajú bude mať osoba, ktorá sa o neho bude starať, nárok na opatrovateľský príspevok, ktorý je vo výške cca 200,- Eur...prípadne by mohol mať nárok aj na kompenzácie zvýšených výdavkov, ale to by už chcelo aby vám niekto poradil...ak sa vieš orientovať v zákonoch, tak si vyhľadaj zákony č.447 / 2008 Z.z. alebo 448 / 2008 Z.z.
...peniaze nevyliečia, ale poskytnú vám čas byť s ním, ked to bude najviac potrebovať...
...veľa síl vám prajem...

mama11111
13. nov 2013

Ahoj. ja som mesiac po operacii nadoru v hlave nezhubni ,.Bola som operovana v kosickej nemocnici LPASTERA operoval ma Pr.koval zlati clovek som mu vdacna za vela .CHcela by som vediet ci mam narok na pol.invalidni dochodok po operacii nepocujem na prave ucho a mam aj kolisavi tlak aj oko prave ma nepocuva to vsetko mam po zakroku .

eliska31
13. nov 2013

Urcite ano, je narok, ale to lekar/lekarka vypisuje papiere. Moj tatino tiez mal nadorove ochorenie. A unho to lekarka vypisala papiere, ktore nasledne poslala do poistovni. Mali sme stastie, ze sme mali uzasnu pani doktorku, ktora bola chapava a velmi ustretova. Ja sama mam ukoncenu socialnu pracu, ale ked sme sa dozvedeli oteckovu diagnozu, akoby nastal "blok" u mna a vsetko co som sa ucila, akoby som ani nevedela..je to velky stres a sok pre samotneho pacienta a aj pre rodinu...bohuzial potom sa treba pripravit na neskutocnu byrokraciu...moj otecko aj ked mal schvaleny dochodok, bohuzial nedozil sa uz toho. Prislo nam vyrozumenie z poistovne ze ma schvaleny dochodok, ale nejako stale dostaval "cudnu" sumu, ktora nam nesedela...po pohrebe, som napisala taky list do Bratislavy, co si mozu aj zaramovat!!! Napisala som ci cakali na to, aby zomrel a aby usetrili na jeho dochodku???? No proste vsetko ako sa to cele natahovalo...prisla nam taka odpoved ze som sadla na rit...vraj "uradnik co to vybavoval, zabudol podat rozhodnutie na podatelny!!!!"....a ako je im to hlboko luto a take bla-bla...odvtedy som velmi hlboko sklamana z nasich uradnikov, statnych institucii...vela sil prajem, a dufam, ze vy si takym peklom neprejdete.

mama11111
13. nov 2013

dakujem vam za odpoved ja som uz z toho vsetkeho unavena stale su zavrate a v uchu mi sumi celi cas tak zacnem znovu bojovat

eliska31
14. nov 2013

@mama11111 vsak to, ze cloveka psychicky a aj fyzicky vycerpava boj s takou zakernou chorobou a ked vidi ako trpi jeho najblizsi, milovana osoba je to este horsie ☹ a potom do toho este riesit uradnikov...no des a hroza. Niekedy si myslia, ze ked sedia za tym stolom, a maju peciatky tak su vsemocny...alebo najlepsie je ked povedia ze clovek simuluje!!!! Moj tatino bral silne lieky proti bolesti, co cloveka otapili. A raz ked prisli na kontrolu zo socialnej poistovne, tak sa tvarili divne, nasledne prisiel papier, ze vraj otec bol pod vplyvom alkoholu. Skoro sme zinfarktovali..jasne, clovek co ma rakovinu a ma silne bolesti a nevie spravit ani 10 metrov bez pomoci sa opije 😠 !!!!!! Ked som toto lekarke povedala a ukazala spravu tak tolko "vyberanych slov" som v zivote nepocula...

myjaty
12. jan 2014

ahojte. V auguste 2013 som prekonala operáciu mozgu. Keď som jedného dňa odpadla z ničoho nič, diagnostikovali mi nádor na mozgu. Po CT a MR vyšetrení som sa dozvedela že sa jedná o meningeom. Bohužiaľ bol veľmi veľký, takmer 7 cm x 3,5 cm a bol umiestnený na temene hlavy. Pred tým som mala dva krát problém s vyjadrovaním, nedokázal som nič povedať, tento stav trval zakaždým nejakých pár minút. Ani ma nenapadlo že čo to znamená, pripisovala som to stresu. Keď som absolvovala MR vyšetrenie v BB, poslali ma na konzultáciu za profesorom Galandom, ktorý ma potom aj operoval. Od diagnostiky do operácie ubehli štyri dlhé mesiace. Nespávala som, stále som rozmýšľala čo bude. Pripravili ma na tie najhoršie alternatívy ktoré ma mohli po operácii postihnúť. Ochrnutie horných a dolných končatín, strata reči, agresivita, dysgrafia, možná slepota..Po operácii (trvala dlhých 8 hodín) som prvé dva dni vôbec nevnímala. Potom som zistila že mám nehybnú dolnú pravú končatinu, že sa mi vôbec nedá rozprávať, len úplne krátke slová, ako HEJ, že sa neviem sama najesť.Pritom hlava mi fungovala normálne. Kto to nezažil nevie čo som prežívala. Postupne sa to upravovalo. Začala som cvičiť, rozprávať krátke vety. Postupne som sa postavila na nohy. Prešla som pár krokov s prístrojom. Je to strašné, doteraz nie som v poriadku. Som päť mesiacov po operácii z toho mesiac som bola v kúpeloch a stále nemám nohu v poriadku (strata rovnováhy, koordinácia pohybov takmer nulová, potkýnam sa na schodoch, neohnem nohu v členku), stále mám problém sa vyjadrovať, neviem písať rukou, v počítači texty musím opravovať (dysgrafia), rýchlo sa unavím, nezvládam stres, nepamätám si čo robím. Na robotu ktorú som robila pred tým môžem zabudnúť. Teraz ma ešte čaká ožarovanie gama nožom v Prahe. Napriek tomu sa snažím vážiť si všetko čo mi život prináša, nevzdávam sa..

juraj111
29. jan 2014

tatranka111 mne operovali gliový tumor na mozgu v marci 2013. nárok na invalidný dochodok máš aj ked neprešlo 52 týždnov, ak poberáš iba davku v hmotnej nudzi a máš neplatenú pn. už je nový zákon. nepoznám ich presne ale treba ist najprv na socialku tam ti daju papier pre obvodaka on to vyplní , podpíše, naspat na socialku , daju ti termín na kontrolu či ti vobec vzniká nárok a na kolko percent atd.možno celkovo najlepšie sa najskor opýtat obvodáka či by to šlo... pokial nemáš okolo seba lekárov ako tu spomínala chúdatko eliska tak by to mohlo ist všetko v pohode,vela štastia

juraj111
29. jan 2014

@tatranka111 nižšie som ti odpísal , len to musíš nájst

adnil1927
29. jan 2014

@tatranka111 A skusali ste alternativnu medicinu?Preco nevyskusa tvoj brat MMS, ved to ho vylieci za par mesiacov, ale chemo by som urcite nebrala, to zabije cloveka skor ako bez nej.Skus si pozriet toto: www.mms1.wbl.sk vela ludi sa vyliecilo.Prajem skore uzdravenie a vela sil.

juraj111
5. feb 2014

@myjaty prosim ta mohla by si napísat niečo viac o tej operacii gama nožom v prahe? a čo tvoj meningeom po operacii.,píšeš akoby ti vyoperovali všetko, ja som bol na podobnej operacii v marci minuleho roka ale trochu tam zostalo, čo je vraj akoby bežné , preto potom nasledovalo ožarovanie a doteraz som na cheme, niečo mi tam asi zostalo zhubné a asi sa to stále drží, ani neviem presne, ale celkovo som na tom celkom dobre...v kupeloch som ešte ani nebol, ozaj pomohlo ti to tam? mal som tiež pohybové problémy tzv parézy či ako a ešte stale nie som ani zdaleka v 100 percent stave,tak držím ti palce aby si vyzdravela

7katka
5. feb 2014

@juraj111 ja tebou tak skusim alter. medicinu, gliovy tumor je zakerny, treba telu doplnit vitaminy, mineraly a enzymy, cez chemo liecba nevedie, tak ako pisala adnil1927

7katka
5. feb 2014

@juraj111 ak mas este skutocny zaujem, pretoze po case ludia stracaju nadej, co je pochopitelne, skus pozriet badatel.sk, tam je to dobre popisane,
viem, o com hovorim, co sa tyka tumorov mozgu, nechcem byt kruta,ale viem ,aka je uspesnost liecby konvencnou metódou a umrtnost:(

adnil1927
5. feb 2014

@juraj111 Preco nevyskusas alternativnu medicinu?Vela ludi sa dostalo z rakoviny pomocou MMS a inych veci.Chemoterapia zabije cloveka skor ako rakovina,nepoznam cloveka ktory by prezil s chemo, je to proste farmaceuticky biznis, na uzdravenie ludi nepozeraju, ide im len o prachy a ver, ze to su ine biliony.

juraj111
7. feb 2014

čau adnil1927 a 7katka kliknite na moje meno aby sa zobrazila pošta čo som vám napísal, som tu z toho trochu jelen

myjaty
17. feb 2014

@juraj111 mne nevybrali celý nádor..bol obrastený okolo hlavnej tepny a to by bolo veľké riziko vykrvácania keby ho chceli celý odstrániť.Takže teraz ho budú sledovať, nakoľko pri histológii obsahoval nejaké bunky, čo znamená 100% pravdepodobnosť že to znovu narastie.Preto ten zvyšok chcú ožarovať gama nožom.Čo ma čaká neviem, ešte nemám ani termín, len čo som naštudovala na nete.Aj ja mám parézy na pravej dolnej a čiastočne aj na hornej končatine. Kúpele mi pomohli trochu, ale ako som doma z kúpelov tak sa to nič nezlepšuje. Aj keď cvičím to čo ma tam naučili, veľa chodím, bicyklujem na stacionárnom bicykli. Chodím aj do liečivej vody sa kúpať.Zatiaľ stále žiadne výrazné zlepšenie. Mne to postihlo aj psychiku, preto niekedy nedokážem nič povedať.Chodím na logopédiu aj ku psychologičke.Mám aj čiastočnú dysgrafiu, perom mám problém písať, aj teraz po sebe opravujem v každom druhom slove poprehadzované a vynechané písmená, zatiaľ nečítam knihy, len krátke články.Je to strašné, kto to neprežil, nepochopí.Zdravý človek na pohľad a pritom viem že od stavu pred operáciou mám veľmi ďaleko. Držím ti palce aby si to zvládol všetko čo ťa ešte čaká.Všetkým prajem zdravie, lebo nič v živote nieje dôležitejšie.

juraj111
25. feb 2014

@myjaty , a prosím ta to kde ta operovali, ved takéto operácie sa robia hádam len na kramároch, sú tam výborní neurochirurgovia špecializovaní na hlbkové operácie, tažko dostupné mozgové tumory, sú tým známi aj vo svete, operovali napr. 🙂 aj joža ráža z elánu, držím ti palce a počkám na odpoved potom možeme písat viac, napadlo ma , že ak .... ále nebudem špekulovat už popredu 🤐

zdenka0406
7. mar 2014

Ahojte, mate niekto skusenosti s operaciou meningeomu v martine?

zdenka0406
7. mar 2014

Kde ti prebiehala operacia? Komplet ostrihaju vlasy?

myjaty
10. mar 2014

@juraj111 mňa operovali v Banskej Bystrici..profesor Galanda..on je špička na Slovensku v takýchto operáciách..ani som vôbec neuvažovala sa dať operovať inde..ja verím všetkých lekárom..a doteraz som sa nesklamala..urobili všetko aby som bola v poriadku..to že ten nádor sa nedal celý vyoperovať nebola nikoho chyba.. 🙂

myjaty
10. mar 2014

@zdenka0406 ahoj..mňa oholili komplet, popravde ani by som si to nevedela ináč predstaviť..pol hlavy dlhé blond vlasy a pol hlavy vyrastajúce tmavé 🙂 ..ale niektoré baby čo mali menší nádor tak len okolo miesta operácie odholili..je to na tebe ako sa rozhodneš..budem držať palce nech to dobre dopadne..a ver že vlasy sú to posledné čo som riešila..

zdenka0406
11. apr 2014

Samozrejme vlasy narastu. Priznali vam aj ciastocny inv.dochodok? mna caka este ozarovanie aj ked je nador nezhubny, nakolko malinku cast museli ponechat, aby neposkodili nerv

zdenka0406
11. apr 2014

@myjaty priznavaju inv dochodok, pokial treba este ozarovat?