Jednoizbový byt - oplatí sa to vôbec?

mikusa1999
6. júl 2018

Ahojte myslíte, že sa oplatí investovať do 1-izbového bytu? Sme dvaja s partnerom. Byt stojí skoro 37 000€ predáva sa ako holobyt, ale je tam možnosť dokončenia podľa predstáv nového majiteľa v tej cene. Partner mi povedal, že záleží na mne či tam chcem ísť alebo nie. Študujem na výške a on chodí na týždňovky tak neviem či sa to moc oplatí na druhú stranu radi by sme boli už sami dvaja.

bucko555
6. júl 2018

@mikusa1999 Ak v najblizsej dobe neplanujete deti tam dvom by to stacilo ale ak planujete rodinku tak sa podla mna do toho neoplati investovat

meandbaby
6. júl 2018

Jednoizbovy byt je vzdy vyhodny, da sa lahko prenajat aj predat.Ako mikusa1999 pise, ak neplanujete v blizkej dobe rodinu, tak je to fajn investicia al aj 2izbak.

pininka
6. júl 2018

Podla mna sa do jednoizboveho nikdy neoplati investovat. Radsej posporit a uz aspon dvojku zobrat.

mikusa1999
autor
6. júl 2018

Zatiaľ neplánujeme nič teda najbližších 5 rokov ale potom by sme sa chceli rozrásť

lucilaines
6. júl 2018

Ak na to mate, tak sa oplati investovat do akehokolvek bytu..o 5 rokov alebo aj skor, ak budete potrebovat vacsie, tak predate alebo este lepsie prenajmete, ak vam to situacia dovoli a budete mat nieco v zalohe aj do buducna

jana_eyre
6. júl 2018

moj prvy byt bola garsonka, naucili sme sa v nom hospodarit.. zili sme tam 4r (len my sme ho nemali zatazeny hypotekou, lebo som ho kupila z dedicstva po mame) ked som tam zacala zit, mala som 20r.. potom sme ho celkom lahko predali, isli byvat k sestre do podnajmu a postavili si dom..

ja osobne som velmi rada za to, ze sme zacali v jednoizbovom byte, naucilo nas to fungovat spolu v malom priestore.. teraz je aj tych zlepsovakov tolko dostupnych, co v tedy nebolo.. kolko krat ked sa s muzom prechadzame po ikea predstavujeme si akoby sa dala este lepsie zariadit nasa garsonka a vyuzit priestor.. 😁

za mna - ak teraz neplanujes deti tak je to urcite dobra volba..

malykonik
6. júl 2018

Záleží od toho či máte hotovosť alebo by ste museli brať hypo. Ak hotovosť, tak možno áno. Ale vzhľadom na to, že hypotéky sú také lacné, tak ceny bytov išli veľmi nahor.. Ak ho ale máte za čo kúpiť, vždy ho môžete v budúcnosti potom prenajímať alebo predať

mikusa1999
autor
6. júl 2018

Tak sme aj rozmýšľali že časom keď sa začneme rozrastať odídeme inde a byt buď predáme alebo dáme do podnájmu. Peniažky na to by aj boli len stále sa nevieme akosik rozhodnúť 🙈

malykonik
6. júl 2018

@mikusa1999 pozri, spočítaj si aké máte náklady na bývanie teraz. Ak platíte podnájom 400€, a vo vlastnom byte by ste platili len inkaso 200€, tak vás vyjde lepšie ísť do vlastného, najmä ak na to máte peniaze. Druhá vec, ako dlho ste spolu s partnerom, či sú to spoločné peniaze alebo len jedného, ak ste spolu krátko môžete sa rozísť o rok-dva (nikdy nevieš), nie ste manželia ešte.. aby potom nebol problém s tým že si dala všetky peniaze do bytu a nebudeš ich vedieť dostať naspäť... to nie je len také jednoduché že "chceme byť spolu sami dvaja", je tam viac aspektov... študuješ školu, si ešte mladučká, neunáhli to

lilka5566
6. júl 2018

My sme bývali chviku v 1 izbovom a nič moc. Keď sa pohadate, jeden bude sediet v kuchyni. v horšom prípade aj spat 🤣🤣

mikusa1999
autor
6. júl 2018

Ďakujem vám všetkým za vašr rady 😊 pomohli mi určite

domin85
7. júl 2018

NEbrala by som vazne ze do jednoizbaku sa neoplati investovat. Ono velmi zalezi od lokality aj od zivotnej situacie. My sme napriklad tiez pred x rokmi kupili dvojgarsonku na okraji BA, medzicasom sa vsak vsetko rozrastlo, nehnutelnosti neboli, lokality sa troska pomenili a o pat rokov nasa dvojgarsonka mala uplne inu hodnotu a vdaka tomu sme ju predali a za rovnaku cenu si kupili mezonetovy byt s predzahradkou na nedalekom vidieku. A sme spokojni, no nebyt toho tahu s malym bytom asi by sme nemali na toto byvanie 😉

lussyl5
19. júl 2018

Keby sa vám podarilo nájsť 1,5 izbový ešte lepšie by bolo lepšie.Energie sú tam nízke a je v poho aj keby že máte bábo.

terez01
20. júl 2018

Ja som fungovala s priateľom rok v 1izbovom a už by som nikdy do toho nešla,ani sama, a to mal byť 68m2 ,veľký , vzdušný. Ale 1 izba je málo podľa mňa aj pre jedného človeka. Určite aspoň 2izbovy.

kiwi3
20. júl 2018

@domin85 to ste mali stastie, ze sa to prave takto vyvinulo. momentalne to vyzera, ze ceny budu stale rast, ale ktovie dokedy. pride dalsia kriza a ceny zacnu klesat. tym padom to bude max nevyhodne pri dnesnych cenach - potom nieco predavat.

ja inak momentalne hladam a vzdy ma nasrdi, ked sa vo vyhladavani omylom ocitne byt z inej lokality ako z ba 😕 zrazu o stotisic menej. som z toho normalne frustrovana

dorottka
20. júl 2018

Oplati sa urcite, ja som tak roky byvala s partnerom a nikdy mi neprislo, ze dalsia izba je nutna za to, ze sa jeden 'ofuci'. Clovek je aj tak cele dni v praci a vecer je rad, ze je rad, na zaciatok je to dobra volba.

domin85
20. júl 2018

@kiwi3 no to ani nehovor, ja som z dlhej chvile pozerala domy v BA a okoli a ked mi vyplulo nieco mimo kraj, ze predam tento nas byt s predzahradkou a mame samostatn dom so slusnym pozemkom.. Ale tak kazda minca ma dve strany vzdy, mne vyhovuje byt blizko mesta, na samotu napriklad by som nevedela ist a na vychode alebo na kysuciach (nic v zlom voci nikomu) by sme mali velky problem najst pracu sa obavam.. o tom, ze clovek ma uz ake take zazemie vytvorene ani nehovoriac.

katarina161
27. júl 2018

Ja som si kupila 1 izbacik 44m2 a prerobila som si ho na 2. Do obyvacky som si dala aj kuch.linku - zladene rovnako a kde bola kuchyna mam teraz izbu.Priatel chodi na tyzdnovky a vidim to na dlhe roky este. Planujeme babatko a viem si predstavit ho v 1 izbaku vychovavat. Zbytocnosti v byte neman 😁 a upratany je za chvilku

southbay
20. sep 2018

jednoizbak jedine na prenájom a kupit za hotovost...inak prenájom neviem ci je az taky super vyhodny oproti napríklad dvojizbaku...najma mladi ludia taketo byty kupuju na hypo vdaka marketingovému oznaceniu "startovacie"...blbost na n-tu 😉

Za taku cenu to nebude uzasna realitna lokalita a uprimne mimo Bratislavy a Kosic to velmi ako investiciu nevidim, ak sa chcete za 5 rokov rozrastat tak by som to na hypo rozhodne nebral. Potom by ste museli ist do vacsieho tiez na hypo a napasovat kupu nového na hypo a predaj stareho zatazeneho s hypo je logisticky problem.

Ta informacia o pripadnej hypoteke je podla mna klucova. Osobne ale vidim 1izbaky ako velmi zlu volbu. Nehnutelnost kupuj s niekym koho si chces zobrat. Ani dvojizbak mi nepride persketivny. Pre 1 dieta trojzibak, pre viac deti by som zvazoval 4 izbak. Budes sice pocut milion nazorov "ako sa to da" a "to je v pohode"... no nie je. Treba si zvazit, ci chces aby to tvoje deti "prezili" alebo mali dobre podmienky. V 1izbaku prezijem s dietatom maximalne do 3 rokov, v 2izbaku mozno dlhsie ale absencia obyvacky je podla mna problem a zasah niekomu do sukromia. 2izbak je pre bezdetny par bez vizie prirastku do rodiny, idealne pre dochodcov. 3izbak s jednym dietatom bohate staci na cely zivot, pre 2deti tak max do puberty a aj to je take hranicne.