Koľko potrebujete na život?

worker_falcon
26. aug 2015

Nerobím žiadnu anketu či prieskum. Verím, že diskusia o odpovediach na nasledovné otázky nám objasní, ako máme každý jeden odlišné nároky a koľko potrebujeme a hlavne chceme.

1) Aký má vaša rodina v súčasnosti mesačný príjem v prepočte na osobu?
2) Aké má vaša rodina v súčasnosti mesačné výdavky v prepočte na osobu? (čiže súčet príjmov mínus to, čo sa odloží na sporenie)
3) Aký si predstavujete príjem (mesačne na osobu), aby ste boli šťastní?

zuzka105
26. aug 2015

@worker_falcon Stastie sa nemeria peniazmi. Mozem mat kralovsky plat, pokial nebude napr.naplnena tuzba po materstve, pocit stastia bude chybat.....

hanka_april
26. aug 2015

nahradila by som slovo štastni, slovickom spokojni..zabezeceni......stastie sa v peniazoch nemeria a hlavne tu na MK by sa ti dostavali len taketo odpovede a nie realne cisla 😉

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon vsak zacni, nie 😀 ? Rada si popozeram prijmy 😉

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@viera27
@zuzka105
@hanka_april
slovko "šťastie" som použil zámerne. Už len kvôli tomu, aby nad tým ľudia rozmýšľali. Že síce by chceli mať príjem 3k mesačne, prežijú z 1k, a šťastní by boli pri 2k. Sú to rôzne pojmy - mať, potrebovať, "potrebovať", chcieť, byť zabezpečení - to tiež znamená pre každého niečo iné...

my? 1) 780
2) 750 - hypotéka, úver na auto, náklady na zariaďovanie bytu. Bez výnimočných výdavkov je to okolo 500. Bez úveru na auto podstatne menej 🙂
3) 750 - sme šťastní s toľkými peniazmi, ako máme.

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon 750 na osobu mate vydavky?

lubkavargova1
26. aug 2015

Ja tvrdim jedno "vsetko" sa da kupit. Peniaze mali/maju a budu mat velku moc.
U nas je to rozne. Nakolko mam fixny plat a dalsie roboty tak je prijem dost variabilny kazdy mesiac.
Ukazte mi cloveka co bude spokojny a ja zjem moje bagandze 🙂

bea_trix
26. aug 2015

taketo alebo podobne temy sa tu zakladaju skoro kazdy den, naco su vam taketo informacie?

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@bea_trix veď to, že podobné. Kde sú ale otázky položené spôsobom, kedy sa odpovede nedajú porovnať, teda je to debata o ničom.

lubkavargova1
26. aug 2015

ale tiez trosku blbo postavena otazka lebo ked vychadzam vasho pripevku: 780-750 ..ostava 30?

sandra551
26. aug 2015

@worker_falcon
1) 3000
2) Tejto otázke nerozumiem? Výška sporenia závisí podľa mňa od majetku, ktorý už je vo vlastníctve. Na čo sporiť 70 % príjmu, keď máme byty bez hypotéky + ďalší majetok.
Ja si z platu platím 3 poistky, osobitné sporenie na rentu - mám dokonca 2 súkromné sporenia na dôchodok a samozrejme si usporím každý mesiac nejakú čiastku na účte. Okrem toho tak cca do 900 € mesačne precestujem 🙂
3) Som šťastná momentálne, bola by som aj s menším či väčším príjmom. Vždy sú možnosti si v akejkoľvek situácií nájsť dôvody na radosť 🙂

hanka_april
26. aug 2015

@worker_falcon
@viera27
@lubkavargova1 ano, zle to podla mna prepocital a vydavky dal celkove, nie na osobu..... 😕

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@lubkavargova1 otázka je položená dokonale 😎

@viera27 a áno, také máme výdavky, posledný mesiac sme neušetrili nič, lebo sme sa sťahovali, dokupúvali väčšie či menšie veci. Som rád, že sme sa zmestili. Ale to sú výnimočné výdavky, ako som písal v danom príspevku. Bez nich je to trocha iné. A detail - dvojčlenná domácnosť.

hanka_april
26. aug 2015

@worker_falcon hej, ked som pozrela, hypo aj auto, tak ano, to by bolo zase malo vydavkov 😉

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon cize 60E mesacne vam zostalo na stravu, cestu do prace atd? tvrdy mesiac.

lubkavargova1
26. aug 2015

a zmysel debaty??? Lebo zase mi unika pointa...to si mame porovnavat zivotnu uroven? Len sa dozducha ohen na streche.

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@viera27 "(čiže súčet príjmov mínus to, čo sa odloží na sporenie)" Aha, ty si pochopila, že suma zahŕňa iba to, čo je za pomlčkou. To za pomlčkou je iba pre vysvetlenie. Odpovedal som na otázku, ktorú som položil, nie nejakú blbosť. To by som nebol dobrým príkladom 😀

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon jezis, vsak nik tu tomu nerozumie, asi len ty 😀 . A ja uz som fakt zvedava, kolko vam teda zostalo 😀
1) 780 ----- podla tvojej otazky na osobu, teda 1560
2) 750 - hypotéka, úver na auto, náklady na zariaďovanie bytu. Bez výnimočných výdavkov je to okolo 500. Bez úveru na auto podstatne menej emoticon --------podla tvojej otazky na osobu, teda 1500

takze tento mesiac vam zostalo 60E? Alebo kolko?

sissy27
26. aug 2015

@worker_falcon nemôžeš porovnávať neporovnateľné... je rozdiel mať rodinný príjem 780€ na dedinke pri stropkove, v bratislave a v zurichu... takže ak si chcel robiť naozaj anketu a nie šmírovať kto koľko zarába a utráca (lebo prepáč, ale presne tak tvoje otázky vyznievajú), tak si to mal zadať v %, bolo by to aj nejak relevantné... takže od "dokonale položenej otázky" má tá tvoja strašne ďaleko...
@sandra551 a ty by si ešte pre úplnosť mohla uviesť adresu a rodné číslo 😅

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@lubkavargova1 kto nevidí zmysel, nemusí sa zapájať. Ani rozdúchavať oheň - to nemusí nikto.

Zmysel je napr. ten, že môžeme porovnať nároky (na životnú úroveň kašlať). A väčšina z nás môže vidieť, že na tom nie sme vôbec zle a nemáme sa na čo sťažovať. Že je množstvo ľudí, čo musí vyžiť z ďaleko menších príjmov a ich šťastie to neovplyvňuje.

Ozaj, videli ste tú štatistiku, že keď má človek nejaké 3 základné veci - samozrejmé aj pre najchudobnejšieho človeka napr. na SK (prístup k pitnej vode, strechu nad hlavou, a tretie už neviem), tak je bohatší ako 75% populácie sveta? A že tých 75% musí prežiť z 1 dolára na deň?

sandra551
26. aug 2015

@sissy27 😉 alebo že by aj nie...strašne sprostý komentár 🙂 to tu skôr píš mamičkám čo si dávajú fotky svojich nahých detí semka :D

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@viera27 áno, tento mesiac sme "ušetrili" až 60€. Fakt si dávam pozor, čo píšem. Odhliadnuc od toho, že som zabudol na životné poistky, teda sme ušetrili na každého cca +50€ 😀

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@sissy27 veru, šmírujem, koľko zarába nejaký nick na modrom koníkovi 🙂

sissy27
26. aug 2015

@sandra551 no je pravda, že nemusí ma trápiť, čo kto o sebe zverejní, či už nahé deti, svoju chamajdu alebo stav majetku... ja tak naivne čakám na deň, kedy sa ľudia naučia filtrovať, čo je vhodné zverejniť a čo nie...

lubkavargova1
26. aug 2015

@worker_falcon no to je pekne, ale aj tak nevysvetlil pointu.
a to akoze kde je tych 75% a 25%

sandra551
26. aug 2015

@sissy27 Poviem ti len toľko, never všetkému, čo tu o sebe niekto napíše... je to fórum, a nič z toho čo tu dakto zverejňuje NEMUSÍ byť pravda... Veľa ľudí tu robí skryté sociálne sondy a pod. Takže to neber až tak vážne 😉

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@lubkavargova1 prosím? Čomu nechápeš? Alebo tu trolluješ? Skrátka ak máš tie tri veci, tak patríš medzi 25% najbohatších ľudí planéty. A zvyšok - zvyšných 5mld je od teba chudobnejších. Bez ohľadu na to, kde žiješ.

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon ty pises uplne ako programator 😀 .
--- offtopic "Kup 10 vajec, a ak maju klobasu, tak vezmi dve. A dovlecie dve vajcia 😀 "

No, ja osobne by som napriklad pri takomto rozlozeni prijmu stastna so 750 nebola.
Prilis vysoke vydavky na prijem a v pripade vypadku jedneho prijmu (choroba, nezamestnanost, dieta :D) veeelke uskromnenie az platobne problemy.

sissy27
26. aug 2015

@worker_falcon ako som už napísala - tvoje otázky sú vzhľadom k širokému spektru užívateľov postavené úplne zle...

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@viera27 pozri, keby som zle odpovedal na mnou položenú otázku, bol by som za debila 😀 Odpovedal som postupne na svoje tri otázky, a odpovede som označil poradovým číslom otázky, aby to bolo jasné. Ale očividne...
Moju finančnú gramotnosť posudzovať fakt netreba 😀 Som na tom pri všetkej skromnosti veľmi dobre (a mám veľmi dobrú manželku). Byť na mne, bývali by sme ešte v lacnom podnájme a byt prenajímali za slušné peniaze. Presťahovali sme sa s vedomím rizík. Predošlé roky bol náš cashflow diametrálne odlišný, ak rozumieš, čo tým myslím.
O úsporách na účtoch pre prípad výpadku nehovorím.

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon chcel si diskusiu, diskutujem 😉 . Diskusia - vyjadrenie svojho nazoru okrem ineho predsa. Tak som len vyjadrila, ze pri vydavkoch 1000 (500e v dobrych casoch na osobu) a prijme 1560 sa pri pripadnom dietati, chorobe clovek dostane do bodu prijem <= vydavky, a to je nieco, s cim by som JA nebola spokojna. Uspory su fajn vec v tomto pripade, v realite clovek zisti, ako to je so zakladanim rodiny a potrebami dietatka :D
Takze vyjadrujem svoj nazor, thats all. Okrem toho by mne osobne nevyhovovalo, ze nemozem s takto napnutym rozpoctom
1. pomahat ostatnym ludom. Trebars aj v rodine, rodicia na dochodku so vsetkymi svojimi boliestkami a vydavkami potrebuju pomocnu ruku
2. nezostalo by mi na nase zaluby a "kulturne a cestovatelske" vyzitie.