Mám si platiť do pôrodu zdravotné poistenie?

bjl0803
17. aug 2020

Zenicky potrebujem radu .... Ohľadom financií materskej rodicaku a týchto veci.... 31.3 som mala ukončený prac pomer kvôli korone ( bola som v skúšobnej dobe ) počas skúšobnej doby som sa dozvedela že som tehu ..... Pred nástupom do zamestnania som bola pol roka evidovaná na úrade .... V ochrannej lehote po ukončení prac pomeru som sa dala na PN kde som bola do 15.8 ( čiže do teraz ... No nakoľko sa už musí riešiť materská tak mi ukončili pnku a teraz neviem čo ďalej ....materská mi neprejde keďže som bola na úrade práce .... Termín pôrodu mám 26.9 ... Moja otázka znie mám si platiť od 15.8 - pôrodu zdravotné poistenie? Alebo čo? Lebo od dňa kedy sa mi narodí dieťa pôjde pôjdem na rodicak

marhel
17. aug 2020

Ak si evidovaná na úrade práce, nemusíš si platiť zdravotné, ak nie si, tak radšej plať, lebo vnikne nedoplatok. Resp. zaeviduj sa plynulo na úrade práce, aby si nemusela platiť zdravotné, budeš poistencom štátu. Narodením dieťaťa ťa vyradia z úradu práce a budeš poistencom štátu ako rodič starajúci sa o dieťa.