Musí manžel dať do daňového priznania aj príjem zo živnosti?

20. feb 2024

Prosim vas, viete mi poradit? Muz bol minuly rok 3mesiace na UP, potom robil v stavebnej firme na zivnost 3mesiace, platil si len ZP, potom sa mu naskytla prilezitost pracovat v jednej firme, tak zacal pracovat na pracovny pomer. Teraz bude podavat DP, uhrn z prace uz ma, pri vyplnani treba pisat aj ten prijem zo zivnosti? A prilozit tie 3 faktury za 3 mesiace zivnosti?

tynto
20. feb 2024

V daňovom priznaní sa uvádza celý zdaniteľný príjem, čiže príjem zo zamestnania aj zo živnosti. A pokiaľ ja viem tak ku daňovému priznaniu sa faktúry neprikladajú, faktúry sa len musia archivovať napríklad v prípade daňovej kontroly.

elenka74
20. feb 2024

Samozrejme, že treba, robí daňové priznanie typ B a samotné faktúry k DP nemusí prikladať

subartic
20. feb 2024

Živnosť stále trvá alebo je prerušená ? lebo ak trvá , podáva DP elektronicky .

0silvia0
20. feb 2024

@subartic keď bola živnosť zrušená v priebehu roku 2023, netreba už elektronicky? Ale môže?

simca06022011
20. feb 2024

Robí si daňové priznanie B a musí tam dat všetky príjmy samozrjeme. Jedna tabuľka je na príjmy z podnikania a potom sú tam.aj ďalšie. Ukoncil tu živnosť? tri.mesiace dúfam eviduje doklady ako podnikateľ (treba si založiť Tie faktúry, k tomu výpisy kde je úhrada faktúr, úhrady poistného, atd - proste prislusna evidencia k tomu) a daňový základ týchto prijmov klasika bud príjmy-vydavky, alebo paušál....
Ak to neviete urobiť , je to práca účtovníka, môžete skúsiť.najst.

hannulik7488
20. feb 2024

@0silvia0 áno presne tak, pokiaľ je živnosť zrušená a ani z iného dôvodu netreba podávať DP elektronicky, tak potom DP môže byť podané v papierovej forme alebo aj elektronicky

0silvia0
20. feb 2024

@hannulik7488 dakujem

autor
20. feb 2024

@simca06022011 ano faktury ma vsetky, aj potvrdenia o plateni za tu dobu zdravotky.

bublinka1426
20. feb 2024

@subartic ak je prerusena, sa nemusi elektronicky?

hannulik7488
20. feb 2024

@bublinka1426 pokiaľ je živnosť iba prerušená resp. pozastavená, tak sa musí podať elektronicky. Iba po úplnom zrušení sa môže podať papierovo

tienda
23. feb 2024

Áno samozrejme robiť si daňové typ B

bublinka1426
23. feb 2024

@hannulik7488 aha dakujem. to nam poradili ze nemame uplne rusit, ale len pozastavit, kebyze sa k tomu cchce este niekedy vratit.
dakujem za vysvetlenie