Musím podať daňové priznanie?

claire01
24. jan 2023

Zdravím, koncom júla mi skončila rodičovská dovolenka, poberala som rodičovský. V práci som bola jeden deň a podala výpoveď. S predplatenou dovolenkou mi poslali niečo okolo 1400 eur. Od júla som na ÚP, od septembra poberám maximálnu podporu v nezamestnanosti. Moja otázka znie, musím si za minulý rok podať daňové priznanie, alebo požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie? Do nejakej sumy sa myslím nemusí a dávky by mali byť z toho oslobodené, ale nechcem nič zanedbať. Ďakujem z radu.

alenah31
24. jan 2023

@claire01 nemusíš podať DP ani požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD nakoľko tvoj príjem nepresiahol danú sumu kedy povinnosť máš. ALE - požiadaj bývalého zamestnávateľa o vykonanie RZD do 15.2. - vráti sa ti zrazená daň za preplatenú dovolenku inak o to prídeš.

oomina
24. jan 2023

Povinné to v tvojom prípade rozhodne nie je, ale mala by si si to takto vybaviť u bývalého zamestnávateľa, ako bolo spomenuté. Ten môj predchádzajúci taký ochotný, žiaľ nebol, snáď budeš mať teda viac šťastia🙂

claire01
autor
24. jan 2023

@alenah31 ďakujem za vysvetlenie

alenah31
24. jan 2023

@oomina ale to nie je o ochote - ak si podala žiadosť včas - má POVINNOSŤ zo zákona RZD vykonať a preplatok aj s potvrdením o vykonaní RZD zaslať.

claire01
autor
24. jan 2023

@oomina no tomu som sa práve chcela vyhnúť s tým bývalým zamestnávateľom.. ale tak skúsim mzdárku kontaktovať mailom, prinajhoršom nepodpíše.. ale oni to nemajú povinne, keď už o to raz požiadam?

alenah31
24. jan 2023

@claire01 ak pošleš žiadosť včas musí ti ho urobiť. Alebo si vypýtaj od neho potvrdenie o zdan. príjmoch a sama si urob DP do 31.3.

claire01
autor
24. jan 2023

@alenah31 ďakujem veľmi pekne za radu 🙂 ešte posledná veľmi hlúpa otázka, tá zrazená daň na VP to asi nebude celá tá suma, ktorú by mi potom vrátili, že.. 🙂

claire01
autor
24. jan 2023

@alenah31 teraz mi napadlo, že to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch mi už poslala..

alenah31
24. jan 2023

@claire01 ale áno - tam čo máš uvedené mínusom ako daň zo mzdy - preddavok. Tak to sa ti vráti celé. No ak chceš, aby ti urobili RZD je úplne jedno, že ti poslala potvrdenie - ak si pošleš žiadosť je skrátka povinná ti ho urobiť. K žiadosti prilož z ÚPSVaR potvrdenie o evidencii na ÚP - aby si vykryla obdobie od ukončenia PP do konca roku 2022. Vieš si o to požiadať aj mailom a pošlú ti ho poštou (to potvrdenie o evidencii na ÚP).

vikusjk
24. jan 2023

@claire01 ak by ti aj zamestnavatel RZD nechcel spravit, podaj si ho sama. Ako ti uz baby pisali, nemas povinnost, ale preco by si nechala statu dan, ktora by ti mohla byt vratena? Ak budes potrebovat pomoct s vyplnenim DP, kludne sa napis. Rada poradim, samozrejme zadarmo.

kacena2022
24. jan 2023

@alenah31 Ahoj,čítam od teba komentáre,vedela by si aj mne poradiť?Tiež rozmyslam či podať o daňové,či vôbec dostanem naspäť niečo.?Minulý rok som bola do apríla na RD,potom som si vybrala dva dni dovolenky a dala výpoveď.Bola som pol roka na podpore a od novembra do konca roka evidovaná na úrade práce.Toto mi poslali z bývalej roboty,mala by som niečo dostať naspäť na daňovom zúčtovaní,mám to podať?Dakujem

alenah31
24. jan 2023

@kacena2022 ak si mala iba RP, tato preplatena dovolenka, potom podpora....malo by sa ti vratit tych 146,26e ak si podas DP resp. do 15.2. posles byv. zamestnavatelovi ziadost o RZD.

kacena2022
24. jan 2023

@alenah31 Áno iba RP,potom v apríli dva dni dovolenky,pol roka podpora a do konca roka na ÚP.Tak 146,26 by som mala dostať?A daňový bonus za apríl čo je nižšie písané to plus k tomu?

alenah31
24. jan 2023

@kacena2022 vratia ti iba zrazene preddavky na dan. DB do toho nepocitaj....ten ti predsa v aprili uplatnili.

kacena2022
24. jan 2023

@alenah31 Ok, ďakujem,tak si podám.

claire01
autor
6. mar 2023

@vikusjk
@alenah31
zdravím, vy ste mi tu minule veľmi dobre poradili, môžem ešte jednu otázku? Oplatilo by sa manželovi uplatniť si na mňa nezdaniteľnú časť na manželku, ak som bola do júla na RD, potom na jeden deň nastúpila do práce s príjmom okolo 1400 eur s preplatenou dovolenkou, dala výpoveď a odvtedy som doma na ÚP? Ďakujem za odpoveď.

vikusjk
6. mar 2023

@claire01 toto by bolo potrebne prepocitat, ci by mu nieco vyslo. Ono to moze a nemusi vyjst nieco na uplatnenie. Kazdopadne to stoji za prepocet.

alenah31
6. mar 2023

@claire01 okrem tvojho príjmu zo zamestnania čo ti vyplatili po RD je za tvoj vlastný príjem považovaná aj dávka v nezamestnanosti, ktorá bola zrejme vyplácaná v maxime. Čiže ak si spočítaš príjem + celú vyplatenú podporu do konca r. 2022 a výsledná suma presiahla 4.186,75€ čo je výška NČZD - nemá si čo uplatniť.

claire01
autor
6. mar 2023

@alenah31 no jasné, chápem, len mi to teraz tak napadlo, že po iné roky si to uplatňoval a bola som v tom, že ani tá dávka v nezamestnanosti sa nepočíta do toho.. ale keďže ste mi aj predtým dobre poradili, keďže v týchto veciach sa vôbec neorientujem, tak som si myslela, že sa opýtam 🙂

alenah31
7. mar 2023

@claire01 všetky dávky vyplácané zo SP - materské, tehotenské, ošetrovné, nemocenské, podpora v nezamestnanosti, invalidný dôchodok - je považovaný za vlastný príjem manžela/manželky pri uplatňovaní si NČZD. Dávky vyplácané z ÚPSVaR sú štátne príspevky - rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príspevok pri narodení - to sa za vlastný príjem manžela/manželky nepovažuje.