Nemám platiteľa poistného a na úrade práce povedali niečo iné

pauliesivackova
2. sep 2015

Dobrý deň, tento rok som ukončila strednú školu s maturitou. 21.6. som sa zamestnala v Pežote, no pre mňa to bola strašne ťažká práca a po piatich dňoch som odišla. Mala som hneď niekoľko problémov... Dostanem ešte za júl a august sirotské? Čo s poistením v Dôvere? A tak som si najprv zavolala na soc. poisťovňu, kde mi povedali, že sirotské mi príde, keďže som ešte stále vedená ako študentka a aj mi došlo. Potom som zavolala na úrad práce a informovala som sa, či sa musím prísť zaevidovať, keď som bola zamestnaná 5 dní na HPP a oni, že nie... že nemusím. Že stačí do konca augusta resp. na začiatku septembra a že som stále do 31.8. vedená ako študent a poistné za mňa platí štát. Tak som bola rada a myslela som, že si dovtedy nájdem prácu, no nenašla som si... A tak som bola pripravená ísť na úrad práce, kým mi 30.8. tesne pred polnocou nepípla SMS od dôvery že od 26.6. nemám platiteľa poistného. Ráno som tam volala a bolo mi povedané, že ak sa raz zamestnám stratím status študenta a poistné za dané obdobie (teda 65 dní) si musím zaplatiť... Ja nebývam už u rodičov a môj priateľ a ja bývame sami... Ťažko sa nám žije z jedného platu + teraz ešte nemám ani sirotské a nie je v mojich možnostiach zaplatiť len tak vyše 100€ čiastku... Odrovnáva ma ten bordel čo sa deje v tomto štáte a absolútne neviem ako mám riešiť túto situáciu, ktorá NEVZNIKLA mojim zavinením, ale vinou nejakej telefonistky na úrade práce... Čo mám robiť? ... Dá sa podať nejaká sťažnosť, žiadosť.... ?

zuzanka.zuzu
3. sep 2015

@pauliesivackova diskusiu som prečítala zbežne, ale ja som si prešla dovolím si povedať, že veľmi podobnou situáciou...
1) po maturite som sa zamestnala na asi 10 dní (aj s víkendmi 😀 ). dala som výpoveď v skúšobnej dobe a išla som sa zahlásiť na úrad práce - čiže ANO, DA SA TO aj do 31.8.
2) úrad práce, sociálka a zdravotná sú 3 úplne od seba nezávislé inštitúcie. a pri rovnakom tempe progresu aký je teraz, nebudú elektronicky prepojené asi v živote 😀 to je len na margo toho, že sa o sociálnych alebo zdravotných dávkach informuješ na úrade práce, ktorý s tým nemá nič spoločné.
3) zdravotnú za teba naozaj platí štát keď si študent, ale treba sa toho dožadovať... zdvihnúť zadok ísť sa popýtať osobne do Dôvery - to je súkromná zdravotná poisťovňa a informácie o pôsobení súkromnej poisťovne od úradníčky z úradu práce majú absolútne nulovú relevantnosť 😎 v mojom prípade som ihneď po skončení prac.pomeru nahlásila do Dôvery, že som skončila prac.pomer ale naďalej mám status študenta. pani za prepážkou si to preklikla a vec vybavená. trvalo to asi 3 minúty 🙂 (informáciou, že sa idem zahlásiť na úrad práce som ju nezaťažovala, lebo ju to naozaj nezaujíma. PLUS na úrad práce máš 7 dní a ja som sa práveže chcela vyvarovať podobným komunikačným šumom aké vznikli v tvojom prípade).

čiže teraz ti asi nezostáva nič iné, než si zdravotnú sama uhradiť. chyba vznikla na tvojej strane 😒 resp. chybnú informáciu ti nepodala pracovníčka Dôvery, ale ty si ju odniekiaľ mala a toto už Dôveru zaujímať nemusí, že odkiaľ. teraz sa môžeš akurát tak poďakovať tomu, kto ti to poradil.... a možno aj malá skúsenosť dobudúcna, že treba si všetko obehať sama a nespoliehať sa na druhých. ale si ešte mladučká, časom pochopíš ako to na našich úradoch chodí.

p.s. ani krajská vedúca neznamená patent na rozum, keď sme teda už u toho, že "mne neradila iba tak nejaká pracovníčka, ale rovno vedúca kraja" 😅 niekedy sa s "obyčajnými" pracovníkmi dá lepšie odkomunikovať problém, ako keby som ho vysvetlovala vedúcim, ktorí to potom tlmočia pracovníkom 😉 a nie, nie som zatrpknutá ani urazená pracovníčka, ja práveže pracujem na poslednej inštancii odvolania v republike, preto viem, že keď zdvihnem telefón a popýtam sa na vec priamo osoby, ktorá celý ten proces riešila, dozviem sa viac, ako keby mi ho v kancelárii veľadôležito vysvetľovala nadriadená a doma potom chudinu pracovníčku sprdla za to, že "ona kvôli problému ktorý zavinila jej podriadená musela ísť na služobnú cestu až do Bratislavy vysvetľovať" 😀 😎 ale to už je off topic.

eeffka
3. sep 2015

@zuzanka.zuzu niektore veci nevysvetlis...
chcela by som vidiet papier s peciatkou z UP ( ktory jej samozrejme nikto neda), ktorym sa pojdem ohanat na zdravotku, ma vysmeje uz vratnik.