Kámoška nevie ušetriť peniaze a stále míňa

sanah
19. aug 2018

Ahoj maminky, mam kamosku, ktora zije v zahranici a ktora sa snazi usetrit peniaze, ale jej to neda a aj ked nieco usetri, tak to za chvilu minie. Neviem co jej uz poradit, mozno niektora z vas mate nejaky super napad...
Ona nefajci, nepije, nekupuje drahe oblecenie, nic.. proste napr. ide napr. do potravin skoro kazdy den a to je dovod preco neusetri...proste ma potrebu stale kupovat.
Uz som jej radila kopec veci: aby skusila sa to v sebe potlacit - neuspesne, alebo aby objednavala online a dala si doniest nakup, obalkovanie, sporiaci ucet a aj z toho vyberala (ona zije v zahranici a nemaju tam taky ucet ako my mame tu, ze si zadas 5 rokov sa nesmies z neho vyberat)...
Co by ste jej poradili? Dakujem velmi pekne, snad niektora poradite 🙂 Pekny vecer

romiada
19. aug 2018

pisat si vsetky nakupy (resp.sumy, ktore kde mina) alebo lepit bločky do zošita a potom si to vždy pozrieť na konci mesiaca aby sa zhrozila trošku.
Alebo nech posiela Tebe na účet (namiesto šetriaceho) s tým, že Ty jej tie peniaze budeš strážiť na "lepší účel" 😉

pieksamaki
19. aug 2018

@sanah
nemá nejaký cieľ,že čo na niečo šetriť?

deedol
19. aug 2018

Ak ide o potraviny, je taka britska relacia (na BBC, ale je to aj na youtube). Vola sa to Eat Well For Less a presne su tam taki ludia, ktori nakupuju vela/drahe potraviny. Tiez sa vzdy zhrozia z blockov, a potom im tam poradia, co maju zmenit. Moze si kuknut par dielov 🙂

romiada
19. aug 2018

inak pomaha vraj zbaviť sa (najma debetných) kariet a ísť nakupovať s len presne určenou hotovosťou. To jest, najprv si odložím peniaze a tie čo ostanú si rozrátam na 30 dní. Vyjde jej denný limit XY čo môže minúť. Ale to zas len potrebuje odložiť najprv tie peniaze niekde kde na nesiahne 😒

meredith83
19. aug 2018

@sanah To znie ako ja. Bohuzial nie kazdy zarobi aj v zahranici tolko aby usetril. Zije sama alebo ma muza? Ja si robim rozpocet na exceli na laptope aby mala lepsie o tom co potrebuje zaplatit. Co sa tyka nakupovania potravin ja mam rozpocet €120.00 na tyzden v Irsku s tym ze kupujem aj organicke aj zdrave ale niekedy to prekrocim hlavne ked moj muz pracuje v noci a snazim sa mu dobre zdravo varit,. Inak je dobre ist do obchodu max 2 krat do tyzdna a do lacnejsich predajni na vacsi nakup a potom uz len chleba a mlieko dokupovat... Neviem kde zije tak to takzo poradim... Ale ano potraviny su najdrahsia polozka. Ma auto aj to vela stoji vonku...

romiada
19. aug 2018

@sanah a inak ak chodi stale do potravin kazdy den , tak to asi aj vela vyhadzuje, nie? Pôsobí to na mňa z príspevku, že je sama, tak neviem. Lebo ak by bola sama, tak to určite nevládze spotrebovať. Tak to by som jej poradila značiť si koľko potravín v akej hodnote vyhodí....možno by jej docvaklo ako vyhadzuje peniaze do koša.

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada aj to som jej uz poradila a nepomohlo...aj si pisala a aj lepila, dokonca pomaly rok a nepomohlo... len mala jeden velky tlsty zosit, vysledok ziadny.
Ja som nazoru, ze priatelia maju byt priatelia a nemiesat do toho nikdy peniaze, to nerobi dobrotu... takze to jej nevrhnem, aby si u mna setrila. Dakujem pekne ale za reakciu 🙂

sanah
autor
19. aug 2018

@pieksamaki hah ma samozrejme a niekolko, ale proste ta potreba nieco kupit ju asi prevalcuje

pieksamaki
19. aug 2018

@sanah
možno má aj miernu chorobu tzv...potrebu nakupovať .....onyomania.....

sanah
autor
19. aug 2018

@deedol dakujem, ale ona normalne potraviny kupuje, nie drahe... ale tak celkovo aj do domacnosti, nejake to oblecenie, drogeriu, ... proste sa to nazbiera co potrebuje do kosika a pri kase hned jej to ukaze polozku... proste stale nieco potrebuje....

romiada
19. aug 2018

@sanah a nemoze si zalozit šetriaci účet na Slovensku? Alebo posielať rodičom, surodencom , ktorým dôveruje, že by tie jej peniaze odkladali?

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada nie ona ma priatela a aj synceka a dcerku ma

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada obcas sa nieco vraj vyhodi, ale nie su to nejake polozky, ona to co nakupi, tak aj uvari

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada nie, ona uz 8 rokov zije v zahranici a nema rodinu, resp. neudrzuje s nimi ziadny kontakt uz od malicka...

romiada
19. aug 2018

@sanah tak potom je to len mamina, ktorá nenakupuje vo veľkom ale funguje tak spontánne, štýlom : čo dnes navarím? šošovicovú polievku? aha, ale nemám doma šošovicu, mlieko, bobkový list, cesnak, tak musím ísť kúpiť.......
po ďalšie: založiť sporenie deťom....a asi sa s týmto problémom "bonznúť" priateľovi, teda ak má záujem to riešiť a trápi ju to.

pieksamaki
19. aug 2018

@sanah
možno si ešte len hľadajú systém ako 4clenna domácnosť.....snáď sa to časom utrase

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada ved to, ze tie peniaze si odlozit nevie tak nemoze rozratat...ona i tak skusila platit i s kartou i s hotovostou...nic

romiada
19. aug 2018

@sanah inak v tomto som aj ja taká občas...klop-klop nie každý deň. Proste keď idem okolo obchodu, vždy sa nájde niečo čo "musím kúpiť". To keď potom vidím , že koľko peňazí som minula ako rýchlo a koľko ostáva do konca mesiaca, tak idem venčiť deti radšej bez peňazí a zrazu som kreatívna a uvarím aj z toho "čo dom dá" 😉

sanah
autor
19. aug 2018

@meredith83 ma priatela a dve deticky syna a dcerku, ziju v Anglicku. Aj to som jej uz davnejsie poradila a aj aplikacie do telefonu na sledovanie prijmov a vydavkov....nic nepomaha. Auto ma, ale to len jej muz financuje i domacnost

sanah
autor
19. aug 2018

@pieksamaki ako uprimne, aj mne sa to tak zda.... da sa to nejako napravit?

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada haha :D ze vencit, pobavilo

meredith83
19. aug 2018

@sanah No na 100% v tom pripade treba ist na velky nakup a hlavne si naplanovat jedalnicek co bude varit kazdy den. Tak to tu v Irsku robia rodiny. Taktiez su lacnejsie obchody a drahsie. Treba si zistit tie ktore su lacnejsie. Tu je to Lidl & Aldi. Tam kupovat maso a drahsie potraviny... 2 dospely a 2 deti su dost narocne na stravovanie ale da sa to. Tu Irky dokazu prezit az z 70 euro na tyzden ale to kupuju len na akcie a nie vzdy zdravo...

aleshka_supermama
19. aug 2018

@sanah pokiaľ si ona v hlave nespravy poriadok a nebude naozaj chcieť tak sa nikdy nezmení a neušetrí ani cent. Bohužiaľ všetko je v hlave..

romiada
19. aug 2018

@sanah podľa mňa to jej "chcenie" nie je také silné a akútne. Píšeš že jej priateľ platí auto a domácnosť, tak si podľa mňa neuvedomuje alebo nepripúšťa skutočne , že by mala šetriť resp.asi sa necíti že je na to odkázaná. A nie je donútená situáciou,netrpí núdzou, tak to nerobí. Keby trpela fakt nedostatkom, tak sa donúti niečo s tým robiť. A asi by si aj priateľ všimol že míňa aj jeho prachy (keďže platí domácnosť) a vadilo by mu to, nie? A je pravda, že keď niekto nechce, tak mu nepomôžeš.

pieksamaki
19. aug 2018

@sanah
ono pri tej onyomanii to je ako Z nikotínom asi, odvykaCIE správanie Z nákupov....hm, neviem, ja si iba myslím, že to by musela najskôr uznať, že sa dá aj inak fungovať....že by trpeli ako píše mamina nad napr.nedostatkom.....A atď.....ja som O Veľa ľuďoch počula, že V Anglicku prepadli takémuto štýlu......je tam blahobyt,lebo ľudia zarábajú....

sanah
autor
19. aug 2018

@romiada to mas asi pravdu... nema pocit nedostatku... to ma nenapadlo, dobry postreh 🙂

sanah
autor
19. aug 2018

@pieksamaki to je pravda, ze tam je celkom dobry zivot.

pieksamaki
19. aug 2018

@sanah
napr. take niečo pochopíš,keď máš aj napr.náhle zdravotné problémy....A uvedomí si,že by mohli ušetriť teraz,kým je lepšie....lebo zdravie je úmerne práci.....

pieksamaki
19. aug 2018

@pieksamaki
V takom zmysle aj potom do zrejU na iné veci,.....my sme tiež S manželom kúpili zopár ho vadín, aj keď som ho vtedy odhováralá,jemu to docvaklo až po pár rokoch

mogaa
20. aug 2018

Ak vie že má na týždeň 120 Eur a každý týždeń minie viac ako 120 Eur tak niekde je chyba - tak si stanovím limit 100Eur s tým že 20 ušetrím....Mne sa osvečilo z výplaty si vždy previesť časť peňazí na iný účet a z toho čerpám len v prípade potreby....Jednoducho musím výsť len s tou sumou čo mám...Ale pri 2 deťoch sa vždy nájdu nečakané výdavky. Ono život v zahraničí ak tam človek chce žiť a nie len prežívať je drahý.....Sú tam vyššie platy ale aj výdavky a to si väčšina Slovákov neuvedomuje. Ale všade minie človek len toľko koľko má...Ak chce ušetriť, tak niekde tie peniaze musí ubrať - buď si znížim životnú úroveň - prestanem chodiť do reštaurácií a objednávať jedlo,obmedzím výlety či drahé darčeky a uskromníme sa celá rodina alebo sa snažím ušetriť na niečom - zväčša strava. Kupujem len toľko na čo mám a čo si môžem dovoliť a ak chcem ušetriť, hold na niečom to musím priškrtiť...