Nezamestnaná a tehotenstvo. Mám nárok na materskú?

thalia2303
10. mar 2008

ahojte, neviete nahodou ako to je ked budem dobrovolne nezamestnana a budem si platitsama zdravotne, a ked zostanem tehotna na rizikovom. ci bude za mna stat platit nemocenske alebo az od narodenia dietata matersku?

gapa
31. dec 2008

lienka,
od mesiaca narodenia dieťaťa, t.j. ak sa narodí dieťa napr. 1.4.09, tak dostaneš prvýkrát rodič.príspevok za 4/09 v 5/09, ak sa narodí 31.3.09, tak dostaneš plnú dávku RP 4780,- už za 3/09 vyplatené v 4/09 (vypláca sa mesiac pozadu). Samozrejme si to ale treba na UPSVaR vybaviť, predpokladám bude treba aj potvrdenie zo SP o neboberaní materského. Zisti si priamo na oddelení sociálnych vecí a rodiny najlepšie asi popredu, aké potvrdenie budeš potrebovať, ak nebudeš mať nárok na materské, lebo nie si nem.poistená (napr. či za teba alebo tvojho manžela).

lienka8311
31. dec 2008

dakujem gapa,aj tak si to musim ist pozistovat,ze co a ako🙂

diana9
18. máj 2009

ahojte,

vedel by mi niekto poradiť čo všetko si musím platiť na Sk, aby som dostala príspevok pri narodení dieťata, príplatok k príspevku, materskú ak žijem v zahraničí?? Treba si platiť aj zdravotné poistenie na Sk?
Zákony sa stála menia, prosím o radu, aby som niečo nepozabudla vybaviť pred otehotnením. Dieťa v dnešnej dobe je luxus. Ďakujem!!

adriana2009
6. aug 2009

Ahojte baby, potrebujem poradit, co sa tyka nemocenskeho poistenia a naroku na materske.
Som dobrovolne nezamestnana od 1.2.2009, termin porodu mam 2.4.2010. Od januara 2008 som pracovala u jedneho zamestnavatela do 31.augusta 2008. Potom som bola 2 mesiace dobrovolne nezamestnana a od 1.11.2008 do 31.1.2009 som pracovala u dalsieho zamestnavatela. Mam narok na materske? V akej vyske sa mi bude pocitat, z akeho VZ? Je potrebne ist do Soc. poistovne a prihlasit sa na dobrovolne nemocenske poistenie? Ak ano, co je pre mna vyhodnejsie, aby som mala vyssie materske? Platit DNP z min. alebo max. VZ?
K akemu datumu mi staci zacat platit DNP a kolko je teraz minimalne a maximalne? Budem potrebovat od byvalych zamestnavatelov potvrdenie o vyske prijmu? Viem, ze narok na materske vznika, ak som bola v posled. 2 rokoch pred porodom nemocensky poistena aspon 270 dni. V poslednych 2 rokoch pred porodom u mna znamena, splnit podmienku 270 dni v dobe do zaciatku 6.tyzdna pred ocakavanym dnom porodu, to znamena byt poistena aspon 270 dni v dobe od 15. 2. 2008 do 15. 2. 2010? Narok na materske vznika od zaciatku siesteho tyzdna pred ocakavanym dnom porodu urcenym lekarom, najskor od zaciatku osmeho tyzdna pred tymto dnom, ak je porod skor, tak odo dna porodu. Pokial viem, narok na materske je splneny, ak by som v case naroku na materske platila nemocenske poistenie. Alebo sa mylim?
Prosim poradte, mam v tom trosku chaos. Dakujem 🙂

gapa
6. aug 2009
mamicka2009
3. aug 2010

Som dobrovoľne nezamestaná, keďže som denná študentka. Platila som si iba zdravotnú poistku. Je mi jasné, že na materskú nemám nárok. Ale včera ma presviedčali v zdravotnej poisťovni, že keďže nebudem poberať materskú, tak ani štát za mňa nebude platiť zdravotné poistenie a mám si ho teda platiť ďalej aj po pôrode. To je naozaj tak? Myslela som si, že štát za každú matku automaticky platí zdravotné poistenie..... Som z toho trošku jeleň....

A na rodičovský príspevok mám vraj nárok až od 6. mesiaca narodenia dieťaťa, čiže dovtedy nemám na nič nárok a sama si platím zdravotné poistenie?

Vďaka za vaše skúsenosti a rady

andzi
4. aug 2010

@mamicka2009 pozdravujem, vidím, že máme rovnaký termín pôrodu. Na rodičovský príspevok budeš mať nárok ihneď, ale len na ten nižší, t.j. 164 €. Zdravotné poistenie za teba bude platiť štát. Aj teba však lekár musí vypísať na materskú dovolenku a musíš Sociálnu poisťovňu požiadať o materské, táto rozhodne, že nárok nemáš, s týmto právoplatným rozhodnutím potom pôjdeš na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a požiadaš o rodičovský príspevok a tiež treba skutočnosť, že si na materskej dovolenke oznámiť aj príslušnej zdravotnej poisťovni. Držím palce.

mamicka2009
4. aug 2010

@andzi Dakujem ti velmi pekne, konecne nejake vyjadrenie, ktore ma logiku, pretoze vcera ta pani v poistovni tarala dve na tri🙂 Este raz, vdaka!

gapa
6. aug 2010

@mamicka2009
len doplním, že záleží na pani na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny, či bude aj od teba ako študentky, ktorá nikdy nepracovala požadovať aj potvrdenie zo SP o tom, že nárok na materské nemáš. Zisti si priamo u pani, čo teba osobne bude mať na starost. Lebo vraj ani od dlhodobo nezamestaných to nemusia vždy vyžadovať.

A dalšie na svoju ZP musíš zájsť s dokladom o poberaní rodičovského príspevku, t.j. nestačí žiadosť o materské od lekára. Lebo zdravotne poistená štátom môžeš byť z viacerých titulov:
ako denný študent,
ako uchádzač o zamestnanie na UPSVaR
ako poberatel nemocenského, materského, ošetrovného (t.j. nestačí samotné vypísanie na MD ak nie si zamestnaná, resp. nemáš nárok na materské)
ako poberatel rodičovského príspevku (nárok na RP je od narodenia dieťaťa)
ako poberal dávky v hmotnej nudzi
ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do tuší 6rokov

presnejšie si pozri zákon o Zdravotnom poistení § 11 ods.8

gapa
6. aug 2010

ešte sa doplním, že na tom UPSVaR sa popýtaj, čo budeš potrebovať k vybaveniu nároku na rodič.príspevok (to som vyššie neuviedla)

mamicka2009
6. aug 2010

@gapa ďakujem pekne za info, dnes som prave osobne obehla aj urad aj poistovnu, takze mam v tom jasnejsie🙂 este raz vdaka🙂

jankkam
8. aug 2010

AHOJ
Mám splnené dobrovoľné nemocenské poistenie 270 dní. Potrebovala by som vedieť, že ako pôjdem na PN s dcérou ktorá má 11 rokov či si to môžem uplatniť aby som dostala vyššiu maródku

mandarinkaa
20. okt 2010

Ahojte kocky,
som dobrovolne nezamestnana, dobrovolne si platim nemocenske, takze budem mat narok na matersku.
Rada by som sa vas spytala, ci mi viete poradit, kedy a kam mam ist ziadat o matersku, co k tomu potrebujem. Musim ist na urady v mieste trvaleho bydliska alebo kdekolvek na Slovensku?
dakujem

mirec74
Odpoveď bola odstránená
Zobraz