Platia nemocenské aj za manžela?

emaks
31. aug 2013

ahojte, sme s manzelom v takej situacii, ze ja som po materskej dala v praci vypoved a nahlasila sa na urad prace..po pol roku podpory mi uznali davky v hmotnej nudzi, kedze mm nieje oficialne zamestnany...vlastne pracuje len tak brigadne, nejake fusky
hmotnu nudzu nam vypocitali pre troch 2 dospeli+ dieta, teraz naposledy ma na urade prace informovali, ze niesom povinna sa chodit hlasit, kedze poberam davky v hmotnej nudzi a socialne plati za mna do poistovne, ci nemocenske, ci ako sa tomu hovori
takze platia aj za manzela? ked sme spolu posudzovani a dostavame davky akoze pre troch? alebo jeho poistne neplatia?

anatalia77
31. aug 2013

@emaks z toho dotazu som nepochopila nič,len to že ste obidvaja nezamestnaný.Beriete socialne dávky,a teba trápi,či za vás niekto platí nejaké odvody,príspevky,teda hlavne za manžela,ktorý je tiež na dávkach a zamestnaný na čierno..
To ste na tom dobre,ak vás trápi len toto.
Manžel by sa mal zastaviť na úrade a popýtať sa sám za seba,ak niečo nevie,alebo nerozumie.

emaks
autor
31. aug 2013

@anatalia77 nie, netrapi nas len toto si predstav, no nemozem zato, ze sme v takej situacii ( a pevne dufam, ze sa to zmeni)
takisto nemozem za to, ze mm je taka povaha neoblomna tvrdohlava, ze on urady obchadza oblukom, cize ziadat od neho aby on sam sa isiel za seba pytat, tak to mozem hrach na stenu hadzat...on radsej si bude platit do poistovne sam aj ked v podstate mozno nemusi, ak zanho plati socialne....len na toto sa pytam, ci nahodou niekto nevie ako to je

anatalia77
31. aug 2013

@emaks ak je v hmotnej núdzi tak si nič platiť nemusí,ale neviem aké odvody máš na mysli,zdravotné,alebo socialne??

alenah31
31. aug 2013

@emaks za neho stat neplati nic, a to moze byt problem ak neplato odvody do zdr. poistovne, tie su povinne, terz ked ti stat vyplaca davku v hmotnej nudzi a u neho zistia dlh.....co po case zistia tebe pozatavia davku a on dostane na krk exrkutora. Ak ste manzelia dlhy su spolocne, ak nema z coho splacat on, exekutor ti stopne davky-napisane v skratke. Neznalost zakona neospravedlnuje.

hajajanka
31. aug 2013

@emaks Ak je tvoj manzel riadne nahlaseny na urade, tak su za neho odvadzane odvody. Ak nie je evidovany, tak ziadne odvody za neho nikto neplati. Ak je to takto, tak po par rokoch cakaj "pozdrav" od socialnej a zdravotnej poistovne. Dajte si to do poriadku. Tvoj muz takto dost ohrozuje existenciu rodiny, pretoze vedome sa stava dlznikom statu a kandidatom pre exekutora 😖

alenah31
31. aug 2013

@anatalia77 podla toho co napisala on nikde na urade nahlaseny na poberanie davok nie je iba ona, na neho sa platenie odvodov statu teda nevstahuje. Staci ale, aby sa nahlasil ako dobrovolne nezamestnany a platil si aspon min. odvody.

anatalia77
31. aug 2013

@alenah31 ak som ja dobre prečítala,tak poberajú dávky na 3 ludí,to znamená,že je oficiálne nezamestnaný,to ak je dobrovolne nezamestnaný,je druhá vec.
A ešte,ak sa ona nemusí chodiť hlásiť,lebo poberá hmotku,je pre mňa novinka.Jedine ak je dobrovolne nezamestnaná aj ona.

emaks
autor
31. aug 2013

@alenah31 nie, nieje evidovany na urade....lenze ako pisem ani ja nemusim byt ako mi povedali naposledy, sa mozem dat vyradit a vlastne ziadna zmena u mna nenastane, iba ta, ze nebudem sa chodit hlasit na urad a nebudu mi ponukat robotu...co aj tak neponukali....tak vlastne preto nerozumiem ako to je u manzela, kedze hmotnu nudzu poberame spolocne

anatalia77
31. aug 2013

@emaks ak sa necháš vyradiť,tak si dobrovolne nezamestnaná,a potom si zdravotku platíš sama-cca 50 eur.

emaks
autor
31. aug 2013

@anatalia77 nie, asi baby nepozerate spravy..pred par dnami o tom presne hovorili, ze klesla nezamestnanost...ale nie preto, ze si ludia nasli pracu, ale preto, ze im na urade dali na vyber, ci chcu byt evidovani, alebo nie
ti, co poberaju davky, za nich plati nemocenske, alebo poistne, alebo proste neviem ake odvody ( mam v tom zmetok) stat, takze nemusia byt evidovani na urade

slavka034
31. aug 2013

@emaks Zákon 599/2003 jasne vymedzuje podmienky nároku na dávku v hmotnej núdzi..a je tam citujem:Nárok na príspevok má občan v hmotnej núdzi, ktorý je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie abláá blááá ďalej)

Takže ak je manžel dobrovoľne nezamestnaný a ty taktiež tak si pripravte 2x55 eur mesačne na zaplatenie poistného do ZP..Odvody štát zaplatí iba ak ste EVIDOVANÍ na UP..
A čo sa týka ostatných odvodov,ako nemocenské,dôchodkové tak ani tie za Vás štát neplatí .

liz_lemon
31. aug 2013

@emaks stat plati len zdravotne, nijake ine odvody

emaks
autor
31. aug 2013

@slavka034 tak asi je zmena v zakone, pretoze takto som to vedela aj ja ako ty pises, len naozaj teraz hovoria zamestnanci uradu prace uchadzacom o zamestnanie, ze sa mozu dat vyradit...no pojdem si to overit na socialne, ci to nieje len nejaky odrb

anatalia77
31. aug 2013

@emaks je to odrb na ľudoch,lebo takto klesne nezamestnanosť a zároveň štát nemusí za vás platit zdravotné,takže ti začne rásť dlh,dajú to exekútorovi,ktorý si tam prihodí náklady..a už sa vezieš

slavka034
31. aug 2013

@emaks ešte raz odhlásiť sa môžeš ale štát ZA TEBA NEZAPLATÍ ANI CENT..myslím si že to také ťažké nie je pochopiť...a kedže ste 2 dospelí+dieťa tam je HN 157,10 z toho 110 dáš na zdravotné a ostane ti 47,10+prídavky..Ono tiež nie je dobré "ciciať" štát za každú cenu nemáš z toho absolútne nič...Ako ani teraz tak dupľom nie do budúcnosti...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
emaks
autor
31. aug 2013

@slavka034 ty pracujes na urade prace? alebo na socialnom?
ak si myslis, ze mi jedno a to iste musis pisat dvakrat, tak ja ti teda dva krat napisem, tiez to iste...sama pracovnicka mi na urade prace toto povedala a bolo to aj v spravach...tak myslim, ze keby ze mas pravdu a neplatil by stat na vyradenych nic, tak by na to asi v tych spravach aj oznamili nemyslis?

anatalia77
31. aug 2013

@fidka79už to písala,že má teraz 200,a ak sa zamestná tak bude mať 350=zrejme sa jej to neoplatí,ona potom vlastne príde o dávky.Muž zrejme na čierno niečo zarobí..

anatalia77
31. aug 2013

@emaks áno v telke majú pravdu!!

anatalia77
31. aug 2013

@slavka034 vykašli sa na to..

emaks
autor
31. aug 2013

@fidka79 ty tomu absolutne chapat nemusis, vobec si takymi vecami zatazovat hlavu nieje potrebne, aby sa ti nezastavil na furt
nechvalim sa s nicim, lebo nemam cim....to ze ludia robia na cierno nieje chvalenie sa, ale realita dnesneho sveta, alebo slovenska? dokonca ak si nepostrehla, nieje to ziadna novinka
a ze preco sa nezamestname...tak zamestnali by sme sa, keby bolo kde, ak chapes ze co znamena nemat sa kde zamestnat

emaks
autor
31. aug 2013

@anatalia77 odkial beries pravo prekrucat moje slova...vobec to nebolo v tom zmysle pisane, ze sa mi to neoplati...praveze mne by sa tych 150 navyse hodilo a velmi, takze bud taka dobra.... uz cely den tu uradujes na konovi....ak nemas co robit, tak strikuj a nevyvolavaj tu hadky

anatalia77
31. aug 2013

@emaks ty ma špehuješ??.. 😕 budem robiť,to čo ja uznám za vhodné..

flopo
31. aug 2013

Musim reagovat.Ako moze stat za niekoho odvadzat odvody ked nie je evidivany,alebo som to zle pochopila?Mne to vychadza ak nie je tvoj manzel evidovany,tak stat o nom ani nevie.Oni ho posudzuju len ako clena domacnosti a na zaklade toho ti vyplacaju davky v hmotnej nudzy ci?Tiez si myslim,ze v telke tolko narozpravaju a realita je ina.Vyskusaj si to radsej poriadne overit,aby si si bola ista 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sense
31. aug 2013

@emaks nehnevaj sa na mna ale keby je to ako tvrdis tak sa nikomu neoplati pracovat ani registrovat na urade prace nakolko by dostal socialku plus odvody....si mozno len nieco zle nerozumela a apropo. ...na Slovensku v dnesnej dobe nikto vypoved dobrovolne nedava, ale kazdy sa drzi prace zubami nechtami.....toto moj nazor....a to o tych odvodoch si radsej dobre prever, lebo stat mozno plati zdravotne poistenie za tych co su evidovany, ale nemocenske urcite nie a o muzovi kt. nie je evidovany ani nikto nevie ze maju za neho nieco platit

flopo
31. aug 2013

@emaks a ked ti ratali davky v hmotnej nudzy,,nepytali od teba potvredenie ze manzel je dobrovolne nezamestnany,bo oni si vsetko dokladuju a o nom tiez museli volake potrvdenie.Ako by ho potom posudzovali do tej davky?Volako mi to tu ,,nestimuje".

slavka034
31. aug 2013

@emaks predstav si že si netrafila vôbec..Zamestnaná som práve na MPSVaR ale toho času na rodičovskej...A napíšem ti po kľudne aj po 3x...pracovníčka ti povedala, áno je možnosť sa odhlásiť z úradu práce,ale v tom momente čo platí štát a to je len ZDRAVOTNĚ POISTENIE si musíš hradiť SAMA v sume 55 eur!!!...Štát, sociálnej poisťovni neplatí za teba a tvojho "šikovného" manžela ani cent..To že sedíš doma na riti a poberáš HN predsa sa ti nemôže počítať do dôchodku ako odrobené roky a takisto nemáš nárok ani na nemocenské dávky..
Neviem a vôbec ma ani nezaujíma kde bývaš,ale ak to dávali vo Vašej miestnej TV tak automaticky sme to vidieť nemohli..
tak maj pekný večer,vyhováraj sa na nezamestnanosť a neviem,čo ešte .Kto chce robiť,robotu si nájde.
P.S.Písala si že nezamestnanosť klesla..Tak si dovolím ťa trošku opraviť ...NEZAMESTNANOSŤ sa v prvom štvrťroku 2013 zvýšila o 4%.....čo je 395,5 tisíc obyvateľov percentuálne 14,5%....Si vieš predstaviť, že keby každý počul to čo ty a odhlásil sa z úradu práce,štát ma platiť za toľko ľudí??? A z čoho??? Polovica tých ľudí do štátnej kasy , nikdy nič nedala...Ale takým ľuďom ,čo len "cicajú" štát a nič neurobia pre zlepšenie svojej situácie škoda niečo vysvetľovať...

emaks
autor
31. aug 2013

@anatalia77 nespehujem, len co tema, to tvoj nick a je mi to fuck

jana121212
31. aug 2013

@emaks skus si pozriet na stranke muzovej poistovne, ci nie je muz evidovany ako dlznik a ak hej, kolko ma dlh. ak tam nejaky je, treba ist do poistovne a dohodnut si splatkovy kalendar, cim skor tym lepsie. oni na ten dlh pridu a daju mu zaplatit ovela vyssiu sumu. neviem co ti povedali na urade prace, ale su len dve moznosti. bud si registrovana na urade prace, chodis sa tam hlasit a platia za teba odvody do zdravotnej poistvone okolo 50e mecasne alebo sa odregistrujes a platis si tieto odvody sama, tiez okolo 50e mesacne. to ze dostavas davku v hmotnej nudzi spolu s muzom s odvodmi nic nema. muz musi ist na urad prace, vyplnit si ziadost o zaregistrovanie, odniest potvrdenie z uradu prace do zdravotnej poistovne. a na muzovom mieste by som sa snazila pracu zoficialnit, moze sa stat, ze ochorie a takto nebude mat narok na nic, ani na pn-ku, ked bude stary, nebude mat narok na dochodok a navyse mu hrozi este pokuta za ciernu pracu