Platím si zdravotné poistenie, keď som na Úrade práce?

cora73
12. nov 2011

Ahojte,poradte prosim,doslo mi zo zdravotnej poistovne,ze som neplatic 🙂 ..Celkovo mam doplatit 157 € (poistne+uroky+10 € za vystavenie oznamenia 😕 ) za 5 mesiacov v roku 2007+1 mesiac v roku 2008..Ked som si pozrela papiere,tak som zistila,ze z tych 5 mesiacov v roku 2007 som 4 mesiace bola evidovana na Urade prace..Neviem nikde zistit,ci som si mala sama platit,alebo nie a volat do poistovne mozem az v pondelok... ☹
Dakujem

krajinka
12. nov 2011

ak si bola na urade, poistne za teba platil stat...bola si to vtedy oznamit v poistovni?

lenka26386
12. nov 2011

Pravdepodobne pokial si bola vtedy na UP evidovana neodniesla si papier do zdravotky ked im ho dáš aj ked teraz tak to bude v pohode ale ked si nebola evidovaná ani zamestnaná budeš si to muset doplatit zo svojho 😎

fifik
13. nov 2011

Každý nezamestnaný musí doručiť zdravotnej poisťovni rozhodnutie z UP o zaradeni do evidencie uchadzacov o zamestnanie. V tom pripade plati za teba zdravotne poistenie štát.

lill7
13. nov 2011

Sama si musíš platiť ZP ak si dobrovolne nezamenstnaná, teda ak nie si ani na úrade práce, ale ako tu už bolo napísané, treba ZP tieto zmeny hlásiť a už som sa stretla aj s tým, že ZP proste potvrdenia niekde stratila a od poistenca potom chcú aj nikoľko rokov staré potvrdenia...

katka3012
26. nov 2011

plno suhlasim s lill7 😉

tereza79
26. nov 2011

ak si evidovaná na úrade práce platí za teba štát,ak sa náhodou nestalo že si robila na dohodu a presiahla si tých 139,90 v hrubom vtedy ťa vyradia a musíš si zaplatiť poistné za seba sama.Výška mzdy alebo odmeny za vykonávanú činnosť sa odvíja od výšky životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, ktorá sa upravuje vždy k 01.07. v kalendárnom roku, t.č. je maximálna výška 139,90 € (brutto).

Uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie ak:

úradu práce, sociálnych vecí a rodiny neoznámi, že ide vykonávať zárobkovú činnosť a aký bude mať predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti
je výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti vyššia ako 139,90 € (brutto). Uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa v príslušnom kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto výška mzdy alebo odmeny prekročená.