Poistenie v dvoch štátoch Európskej únie

saposvk
6. mar 2016

Zdravím, mám 22 rokov a pred pár mesiacmi som pracoval v Nemecku. Keď som šiel pracovať do Nemecka cez Slovenskú firmu, odhlasovali nás zo slovenskej poisťovne a registrovali nás v Nemeckej poisťovni. Po ukončení pracovného pomeru v Nemecku som mal klamlivé informácie o tom že ma odhlásia v Nemeckej poisťovni. Bohužial moja chyba, no nebol som odhlásený. Samozrejme po príchode domov z Nemecka som sa bol prihlásiť s tým vedomím že už nie som registrovaný v Nemeckej poisťovni kde mi aj priamo na Slovensku v poisťovni potvrdili že niesom registrovaný nikde a nemeckú kartu som poslal späť do Nemeckej poisťovne. Teraz po 4 mesiacoch mi prišla v Nemecku pošta o tom že čo sa deje, prečo som vrátil kartičku, a prečo neplatím peniaze do poisťovne. Dlžím im nemalú sumu. Moja otázka znie či je to možné aby som bol registrovaný v dvoch poisťovňiach naraz. Čo s tým robiť? Ako to riešiť? Ako som už niekde čítal nieje možné byť registrovaný v 2 poisťovniach naraz. Ospravedlňujem sa za gramatiku a pravopis. Za všetky odpovede predom Ďakujem. Prajem pekný deň

saposvk
autor
8. mar 2016

Ako vidim tak mi nevie asi nikto pomoct

stefi_k
8. mar 2016

je možné byť poistený len v jednom štáte eu, ja pracujem v rakúsku, keď začínaš pracovať v inej krajine eu treba si vybaviť formulár e 106 v krajine v ktorej pracuješ a ten zaniesť na slovenskú zdravotnú poisťovňu na základe tohto naša poisťovňa vie, že si poistený v zahraničí a vydá slovenský preukaz poistenca ak si tak neurobil nemá slovenská poisťovňa odkial vedieť ,že si bol v zahraničí poistený. keď si odchádzal z nemeckej firmy musíš mať nejaké doklady o ukončený pracovného pomeru, respektíve odhlášku v rakúsku z AMS napr.. neviem jak presne v nemecku ale prihlasenie a odhlásenie z poisťovní robí firma v ktorej pracuješ, ale ja osobne by som zavolala na nemeckú zdravotnú poisťovňu a v prvom rade riešila vzniknutý problém s nimi, informovala ich, že pre nemeckú firmu už nepracuješ, a ako by sa situácia dala riešiť.

saposvk
autor
9. mar 2016

@stefi_k dakujem velmi pekne