Poradíte ohľadom daňového priznania?

babydrink
4. feb 2013

Za rok 2012 som za 3 mesiace mala prijem 2440,70 a zvysnych 9 mesiacou som mala len rodicovsky prispevok 1752.30...takze do kopy to je 4193 a teraz sa obavam ked to zanesie do uctarni a vyracu mu ze budeme musiet mi este vela doplacat alebo ako to je neviete mi to niekto poradit a vypocitat vopred dakujem

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angua27
4. feb 2013

@babydrink, ako už písala kacenka255, rodičovský sa Ti do príjmu nezarátava. takže ak Tvoje príjmy z práce boli tých 2440,70, určite z nich boli strhnuté preddavky na daň. keďže je Tvoj príjem nižší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka, preddavky by sa Ti mali vrátiť späť. a zbytok nezdaniteľnej čiastky t.j. 3644,74 - 2440,70 si môže na Teba uplatniť vo svojom daňovom priznaní Tvoj manžel.

evita68
4. feb 2013

presný výpočet nezdanitelnej časti na teba pre manžela je 3644,74 - 2440,70 + odvody, ktoré ti stiahli zo mzdy

ty si podaj daňové priznanie alebo požiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, vrátia ti všetku daň, ktorú ti stiahli.. rodičovský príspevok sa do tvojho príjmu neráta, ani ho v zamestnaní nedokladuješ

určite nebudeš nič doplácať 🙂

martina1205
5. feb 2013

Dobrý ja sa len chcem spýtať som na rodičovskej dovolenke a manžel si uplatnuje daň na mňa treba mu potvrdenie aj koľko mám prídavky ďakujem krásne

monikahan77
5. feb 2013

martina1205,
Uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku dokáže vo väčšine prípadov priniesť peknú sumu do rodinného rozpočtu.

Nezdaniteľná časť na manželku sa však musí upraviť o “vlastné príjmy” manželky, resp. manžela. Častou otázkou je, čo do vlastných príjmov započítať a čo nie. A jednou z najčastejších: započítavajú sa do vlastných príjmov manželky materská a rodičovský príspevok alebo nie?

Oba spomenuté príspevky sa týkajú materstva, no ich použitie pre daňové účely je odlišné:

materské, ľudovo povedané “materská”, je dávka zo sociálneho poistenia na základe odvodov, ktoré mamička do Sociálnej poisťovne zaplatila – či už ako zamestnanec, SZČO alebo si priplatila ako dobrovoľný platiteľ. Táto dávka sa do vlastného príjmu počíta. Tým pádom nezdaniteľnú časť na manželku znižuje. A znižuje teda aj daňový preplatok.

rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, vyplácaná Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Takéto dávky sa do vlastného príjmu nepočítajú. Nezdaniteľnú časť na manželku teda neovplyvňuje a teda ani daňový preplatok. Medzi štátne sociálne dávky sa zahŕňajú aj rodinné prídavky.

Takže odpoveď - rodinné prídavky nie sú tvojim príjmom pre posúdenie nároku na nezdan.položku na manželku.