Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Poradíte ohľadom preplatku na odvodoch?

tykat
28. apr 2014

Dobrý deň baby, poraďte prosím.
Muž z dvoch zamestnaní zaplatil odvody v r.2013, vznikol mu preplatok.
Ako má požiadať aby mu ho vrátili? V práci sa dozvedel len to, že si má požiadať sám, zamestnávateľ s tým nič nemá 😖
Treba žiadať sociálku či aj zdravotku? Vobec netuším ako žiadať, volala som na sociálku či na to nie je tlačivo a tam ma odbili, že máme napísať neformálnu žiadosť 😒
Prosím ak viete poraďte. Ďakujem.

zuzkap2
28. apr 2014

este som nepocula o nikom komu by socialna poistovna vratila preplatok, ale za napisanie ziadosti nic nedate a za pokus to stoji. Zdravotna poistovna preplatky, ak vzniknu vracia automaticky po podani DP (aj ked neviem ci aj u zamestnanca to ide automaticky)

mikys1
28. apr 2014

ahoj ja som tak žiadala každý rok lebo som bola szčo a bola som cez rok na pn, alebo očr. A vždy mi vrátili .Napísala som , len žiadam o odsúhlasenie platieb a prípadné preplatky poprosím zaslať na účet ten a ten . 🙂

ada1313
28. apr 2014

ano, ako pise mikys1. bud poslat ziadost, alebo na podatelnu, mozno aj menovite na spravkymu, ktora ma manzela priamo na starosti, ak sa Vam to chce zistovat. Nezabudni meno, adresa, rodne cislo a staci veta ako pise mikys "žiadam o odsúhlasenie platieb a prípadné preplatky poprosím zaslať na účet ten a ten". I ked teda myslim si, ze ak to muz platil zo zamestnania, odvadzali to tam zanho, aj to oni vypocitavali a platili, preplatok by mali ziadat oni, lebo potom chybu urobila uctovnicka. Neviem, ci to vratia na jeho ucet, lebo preplatok by si mal vysporiadat zamestnavatel podla mna.

evita68
28. apr 2014

@tykat zdravotné odvody sa vysporiadajú cez ročné zúčtovanie .. takže tam nič vy neriešite..

V SP ako vznikol preplatok? bol súbeh zamestaní a za mesiac bol príjem viac, ako 3930 ?

tykat
autor
28. apr 2014

@evita68 áno presne tak, mal a stále má súbeh zamestnaní, príjem bol viac ako max. vymeriavací základ, to má potvrdené, je to viac ako 3930€. Jeden zamestnávateľ platí a druhý tiež (druhý zamestnávateľ je zahraničný ale odvody platí do slovenskej soc.poist, povinne)

@mikys1 @ada1313 ďakujem aj Vám

evita68
28. apr 2014

@tykat potom to treba aj teraz dať do poriadku, aby sa neplatilo viac.. poradie je také, že tam, kde je väčšia mzda sa strhajú odvody, a tam, kde je menšia, sa iba doplácajú do max. vymer. základu.. treba to dať na vedomie aj tomu druhému zamestnávateľovi, aby tie odvody správne zrážal..
a nie je pravda, že s tým zamestnávatelia nič nemajú, veď aj ten, ktorý zrážal viac odvodov zbytočne/, môže žiadať o vrátenie preplatku... najlepšie by bolo, aby to sám zažiadal - aj zaňho aj za manžela..

tykat
autor
28. apr 2014

@evita68 no nič, som už z toho dopletená, zamestnávateľ len povedal že má preplatky a má si dať žiadosť, na socke že máme napísať neformálnu žiadosť...takže napíšeme jednoduchú žiadosť o skontrolovanie platieb poistného za r.2013, v prípade preplatku nech ho vrátia a uvidíme. Max nám napíšu nejaké vyjadrenie a budeme múdrejší. Ďakujem za pomoc 🙂

tykat
autor
11. júl 2014

@zuzkap2 ...ahoj, len som ti chcela napísať, že sme zaslali žiadosť a sociálka preplatok na odvodoch poslala na účet, prišlo od nich potvrdenie s vyúčtovaním. Takže áno, aj toto sa stáva 🙂

googwife
13. júl 2014

Prosim Vás potrebujem poradit. Mam doniest potvrdenie o podaní danového priznania ale ja som v roku 2013 bola nezamestnaná takže som ho nepodávala takže mám ist na danový že som nepodávala , alebo na UPSVaR že som bola nezamestnaná dakujem

Tu začni písať odpoveď...

Odošli