Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Potvrdenia potrebné na daňový bonus na dieťa

iivkaa1
25. mar 2013

ahojte maminy, chcem sa opytat ake potvrdenia potrebujem,aby manzel mohol poberat danovy bonus na maleho... A moze to ziadat aj spatne,ak je zamestnany od decembra 2012??? dakujem za odpovede.

ela2710
25. mar 2013

@iivkaa1 treba zaniest zamestnavatelovi kopiu rodneho listu, za december si mohol uplatnit teraz na danovom priznani, a neuplatneny za tento rok si moze poziadat na danovom priznani za rok 2013, resp. teda v roku 2014.

iivkaa1
autor
25. mar 2013

@ela2710 dakujem cize kopia listu a treba aj to ze poberam prispevok na dieta?

iivkaa1
autor
25. mar 2013

@ela2710 respektive nejake potvrdenie zo socialky netreba?

esti77
25. mar 2013

Ahoj Ivka, daňový bonus sa vypláca za kalendárny rok, takže len spätne, ak myslíš za rok 2012. Ak je mm zamestnaný od decembra, myslím, že dostanete len za december, ale, či splnil podmienky - t.j. koľko zarobil, neviem, Prečítaj si tu, snáď Ti to pomôže, je to dosť polopatisticky napísané 😉 .

Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
Podmienky na uplatnenie daňového bonusu sa u zamestnanca a u samostatne zárobkovo činnej osoby mierne odlišujú.
Zamestnanec
Aby si zamestnanec mohol uplatniť daňový bonus, musí ročne dosiahnuť minimálne príjmy vo výške 6 - násobku minimálnej mzdy.
Zamestnanec si môže uplatniť daňový bonus už mesačne v priebehu roka. Aby tak mohol urobiť, musí mať u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti.
U tohto zamestnávateľa potom musí zamestnanec dosiahnuť hrubý príjem zo závislej činnosti minimálne vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy.
Ak zamestnanec nedosiahne za rok požadovanú výšku zdaniteľných hrubých príjmov zo závislej činnosti a bol mu v priebehu roka priznaný daňový bonus len v niektorých mesiacoch, nestratí po skončení roka nárok na už priznaný bonus. Jednoduchšie povedané, v ročnom zúčtovaní sa mu bonus nezoberie alebo si sám môže uviesť maximálne už uplatnenú
výšku bonusov v daňovom priznaní.
Ak zamestnanec za rok dosiahne požadovanú výšku zdaniteľných príjmov a v priebehu roka mu bol priznaný daňový bonus len v niektorých mesiacoch alebo mu nebol priznaný vôbec (neuplatňoval si ho vôbec, ani iná oprávnená osoba), má nárok na plný ročný daňový bonus. Dodatočne si ho uplatní buď u zamestnávateľa v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, alebo sám v daňovom priznaní.

Ak mal zamestnanec priznaný daňový bonus len v niektorých mesiacoch kalendárneho roka a mal súčasne v tom roku aj dostatočne vysoké príjmy ako podnikateľ a vykáže príslušný čiastkový základ dane, zvyšnú časť daňového bonusu si môže uplatniť v daňovom priznaní.

Rovnako tak aj, v prípade, keď zamestnanec nedosiahne dostatočne vysoké zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a dosiahne príjmy z podnikania v potrebnej výške a vykáže základ dane, môže si uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní.

Pri dodatočnom uplatnení daňového bonusu za rok, sa daňový bonus vypočíta pomerne.

iivkaa1
autor
25. mar 2013

@esti77 dakujem pekne...v praci mu povedali,ze si moze uplatnit bonus, len neviem co k tomu treba 🙂 ake papiere zo socialky a ci vobec nieco.....

bmmz
25. mar 2013

@iivkaa1 staci rodny list zamestnavatelovi

ela2710
25. mar 2013

@iivkaa1 netreba nic zo socialky, ani ze poberas RP, na danovy bonus budete mat narok aj po tvojej RD, resp. pokym bude dieta studovat

Tu začni písať odpoveď...

Odošli