Práca na dohodu a platenie odvodov.

29. dec 2019

Prosím viete mi poradit? Svokra nastupuje na prácu na dohodu, teraz je na úrade prace. Po 40 dňoch ju vyradia kvôli dohode z úradu. Musí si dobrovolne platiť zdravotné poistenie, alebo bude platene v rámci odvodov ZP z dohody a tým jej nevznikne povinnosť ešte niečo platiť? Jedna sa o prácu vratnicky na 1-2 hodiny denne počas celého mesiaca vrátane víkendov(príde, odomkne jedno centrum a odide, vecer príde, pozhasina, zamkne a odide). Odvody však nedosiahnu sumu minimálnej výšky poistného. Dakujem

12marec
29. dec 2019

Zamestnavatel je povinny do zdravotnejbpoistovne odvadzat plnu vysku odvodov, ci chodi na 8hod alebo na 2hod. Ak bude mat pracovnu zmluvu. Len do socialnej poistovni by mal platit menej, t.j. ked pojde na pn tak dostane strasne malicko. Najlepsie ak by ste si zavolali na UP lebo do zdravotnejnpoistovni. A treba vediet aku bude mat pracovnu zmluvu.

autor
29. dec 2019

@12marec Dakujem za reakciu. Jedna sa o Dohodu o pracovnej cinnosti. V decembri odpracovala len 13 dni(centrum je zatvorené kvôli sviatkom a nákladom na vykurovanie). Účtovnícka jej poslala tento print screen, že takéto odvody za ňu odvedú za december, čiže podľa tej výšky sa dá predpokladať, že účtovnícka spravila chybu a mali odviesť vyššie odvody, tak aby ZP zodpovedalo pomernej časti minimálneho poistného, ktoré je teraz okolo 66eur? Ešte je na UP, len v januári ju vyradia, čiže za ňu ZP platia oni. Tato brigáda je vyslovene dočasne riesenie. Švagriná musela nastúpiť do prace, dieťa jej zoberú do škôlky asi až od Septembra, tak sa dohodli, že lacnejšie bude platiť niečo svokre ako sukromnu škôlku, kde môže byt aj tak dieťa každý druhý tyzden doma chore a aj tak by s ním nemal byt kto doma.. a tuto brigádu by mala super, lebo v podstate to má pri dome a len odomkne cestou k švagrinej budovu a na ceste domov ju zamkne

jaroe
29. dec 2019

Z dohody sa platia odvody do zp len za skutočne odpracované dni. Je jedno, koľko zarobí, ak bude robiť celý týždeň od pondelka do piatka, nemusí si doplácať odvody do zp.

jaroe
29. dec 2019

@jaroe ešte doplním, aj keď má malý prijem-vymeriavaci základ a poistné za celý mesiac vyjde napr 30 e, nemusí nič doplácať pokiaľ odpracovala každý pracovný deň v mesiaci, resp. bola v zp prihlásená ako zamestnanec nepretržite celý mesiac....

evita68
29. dec 2019

@12marec nemá pravdu

@jaroe má pravdu
😉

12marec
29. dec 2019

@evita68 pardon. Ja som bola zamestnsna na 2hod ale normalne na prac zmluvu na dobu neurcitu. Nie na dohodu. Preto som pisala ze ak ma normalnu pracovnu zmluvu (nie dohodu). Tak sa ospravedlnujem

evita68
29. dec 2019

@12marec to je jedno, vždy sa odvody platia iba zo skutočného príjmu a nič sa nedopláca

nadiad
Odpoveď bola odstránená
Zobraz