Predaj a kúpa nehnuteľnosti

17. jan 2023

Ahojte,
mám na vás špecifickú otázku.
Vlastnila som nehnuteľnosť od roku 2016 s partnerom (50:50), avšak v roku 2019 som si odkúpila jeho polovicu nehnuteľnosti, nakoľko sme sa rozišli.
Teraz vlastním nehnuteľnosť iba ja, no chcela by som ju predať. A tu vzniká otázka.
Daň z predaja nehnuteľnosti sa mi ráta od roku 2016 alebo od roku 2019?
Majiteľkou som bola od roku 2016, len od roku 2019 som už vlastnila celú nehnuteľnosť.
Dúfam, že som to vysvetlila zrozumiteľne.
Ďakujem za všetky rady.

zuzkaa1991
17. jan 2023

Moj nazor je podla kupno predajnej zmluvy....ale zas aj v r 2019 mate nejaku zmluvu medzi sebou ze?tak pri pri predaji by ste mali platit dan len z polky hodnoty(ale radšej počkať je to cca 40% zo sumy /dan, prijem do SP prijem do ZP/) alebo risknut a ked vas nikto nenahlasi tak nic neplatit ;) zistovala som si info na finančnej sprave kedze som mala zaujem niekoho nahlasit 😁😁

autor
17. jan 2023

@zuzkaa1991 Ďakujem za odpoveď. Prosím ťa, mám ešte otázku dá sa to vynulovať bločkami aj nejako percentuálne zo SP a ZP?

sasa1310
17. jan 2023

logicky. Daň budeš platiť z časti, ktorú si nadobudla v 2019.

zuzkaa1991
17. jan 2023

Nie som Účtovníčka ale riesila som predaj domu....tam blocky nic nehrajú rolu to je akoby si postabola dom a predala ;) ze štát to vníma ako biznis preto do SP a ZP sa odvádzaju odvody z prijmu ;) ale finacna sprava nema ako to zistit kedy kto nadobudol pokial daneho cloveka nenahlasi tak mi pan povedal ked som sa pytala ako si to overuju

sasa1310
17. jan 2023

@zuzkaa1991 nemáš pravdu. Bločky majú veľký význam. A overujú si to jednoduchým spôsobom. Kataster posiela finančnej správe všetkých, ktorí predali nehnuteľnosť do 5 rokov. PC im to rovno vygeneruje. Za preddchádzajúci rok ich bolo niekoľko, aj to bolo v TV, že idú posielať pokuty

sasa1310
17. jan 2023

teoreticky dá sa. Treba to riešiť s účtovníčkou, či postačia bločky z obdobia, kedy si už vlastnila svoju časť od roku 2016, alebo musia byť iba bločky od roku 2019.

zuzkaa1991
17. jan 2023

@sasa1310 mozno sa to zmenilo riesila som to 5r dozadu ;) ja som nepísala nikde ze je to tak ale ze mi tak povedali o bločkov som si nebola ista takze ked sa dolozia bločky tak sa odpocitava suma nehnuteľnosti pri zdaneni?

ibajaanikiny
17. jan 2023

@zuzkaa1991 blocky hraju velku rolu,je to napisane v zakone o daniach a pekne rozpisane na stranke financnej spravy,co si moze majitel odratat pri plateni dani,dokonca aj uroky z hypoteky a inych uverov na byvanie a vsetko,co do bytu/domu vlozil ma jeho modernizaciu,upravu a technicku udrzbu,dokonca aj spravcovske poplatky…