Predĺžená rodičovská a vrátenie dane

rosnicka17
20. apr 2015

Ahojte mamičky. Prosím vás, tie ktoré ste na neplatenej predĺženej materskej-uplatňoval si váš manžel odpočet na vás? Ak áno, dostali ste aj vyplatené korunky? Ďakujem.

saurian
20. apr 2015

@rosnicka17 áno, uplatnoval.
ale kedze u mm v praci u tych, ktorym mali peniaze vracat, neurobili to ako rocne zuctovanie dane ale urobili im danove priznania aby to nemusel vyplatit zamestnavatel ale danovy urad.
ono prva podmienka toho ze mu vratia na teba je to, ze to nahlasil, dalsia je taka, ze musel tolko dani poplatit aby mu to mali z coho odpocitat.
ak to urobi zamestnavatel ako rocne zuctovanie dane, vyplati to najneskor v marcovej vyplate.
ak urobi zamestnancom danove priznanie, tak to posle danovy urad niekedy zaciatkom maja.

majusqa77
20. apr 2015

nie. zakon o dani z prijmov to uz neumoznuje

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@majusqa77 prosím, čo neumožňuje??? Aby manželovi vrátili daň za mňa? Prečo? Ve´d keď som bola na riadnej RD, tak dostával v ročnom zúčtovaní vrátenú daň za mňa. Tak prečo nie teraz? Veď stále som doma a starám sa o dieťa.

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@saurian a ty si na neplatenej predĺženej materskej??? A vrátili vám euríčka za teba? Ďakujem.

majusqa77
20. apr 2015

@rosnicka17 S účinnosťou od r. 2013 došlo k sprísneniu podmienok na uplatňovanie nezdaniteľnej časti na manželského partnera, a to nasledovne :
túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť daňovník na manželku/manžela, ktorá/ý splní okrem ostatných podmienok, ktoré ostali v platnosti (z doterajšieho znenia zákona), aspoň jednu z nasledujúcich podmienok:

- stará sa o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa (dieťa, na ktoré sa poskytuje rodičovský príspevok podľa zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) alebo
- poberá príspevok na opatrovanie podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, alebo
- je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie, alebo
- sa považuje za občana so zdravotným postihnutím, alebo
- sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

majusqa77
20. apr 2015

@rosnicka17 ak si na neplatenej predlzenej RD nesplnas podmienky na uplatnenie nezdanitelnej ciastky zakladu dane

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@majusqa77 Aha, takže nám nič nevrátia ☹ pochopila som to správne? No ale v podstate tú prvú podmienku spĺňam-na sociálke som evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov-To som sa evidovala hneď pri narodení dieťata. Takže je splnená tá podmienka, či nie?

majusqa77
20. apr 2015

@rosnicka17 musis poberat rodicak. bud klasicky do 3 rokov, alebo predlzeny koli nepriaznivému zdravotnému stavu dietata. ak si na predlzenom rodicaku z "vlastnej vole", podmienka splnena nieje

natty07
20. apr 2015

@rosnicka17 presne je to tak ako pise @majusqa77, kebyze si evidovana na UP tak ano, ale predlzena RD nie

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@majusqa77 OK, ďakujem, už chápem. A keby som sa prihlásila na úrad práce, vtedy by mal manžel nárok na vrátenie?

natty07
20. apr 2015

@rosnicka17 ano, vtedy ano

majusqa77
20. apr 2015

@rosnicka17 ano, vtedy by mal. ak by si sa prihlasila napríklad teraz, tak alikvotne za tie mesiace, kde k prvému v mesiaci splnas podmienku. takze od maja do decembra

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@natty07 Ďakujem. A aký je rozdiel či som na úrade alebo doma? Oboje je bez nároku na nejaký príspevok.

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@natty07 @majusqa77 ☹ Takže keď som od septembra na predĺženej, tak peniaze za tieto mesiace nedostanem ☹ No škoda, prišli sme o dosť peńazi ☹ ☹ ☹

majusqa77
20. apr 2015

@rosnicka17 nuz, je skoda, ze vela mamin si neoveri vsetky informacie. je jednoduchsie sa neevidovat na UP, aby si sa nemusela hlasit a uchadzat sa o zamestnanie. ale málokto vie, ze potom nema narok na tento odpocet

rosnicka17
autor
20. apr 2015

@majusqa77 veru škoda. A ked sa prihlásim k 1-vému máju na úrad, a napr. v auguste by som si našla prácu, tak potom by to bolo ako? Tiež by niečo vrátili? Lebo do decembra zasa doma nechcem byť ☹

majusqa77
20. apr 2015

@rosnicka17 potom bude zalezat od prijmu, ktory zarobis

marryen
7. okt 2016

@majusqa77
@natty07 dievčatá a vedeli by ste mi poradiť, ak som do septembra bola na riadnej RD a potom do konca roka na neplatenej, tak si môže mm uplatniť do septembra a potom už nie? 🙂

majusqa77
7. okt 2016

@marryen presne tak