Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prerušenie samostatne zárobkovej činnosti a odhlásenie sa

nikolino2
17. dec 2015

Ahojte prosím o radu 1.11.15 som si založila szčo a 4.12.15 mi bolo pridelené ič dph nakoľko som dobrovoľný mesačný platca DPH na daň úrad som zložila zábezpeku 2000,-€ ktoré mi budú po roku vrátené. Ale k veci. Som tehu a pôrod mám 4.1.16 priateľ by chcel ísť na MD (lebo ja nemám nárok) je cca 3 roky szčo a cca rok aj dva mesiace zamestnaný ako šofér na TPP .Dočítala som sa že by mal mať nárok a za ten čas by nemusel platiť odvody do soc ani do zdravotky. Ja by som si chcela szčo pozastaviť na ten čas čo bude poberať MD a potom ju obnoviť len neviem či sa musím odhlásiť z daň. úradu alebo by stačilo že by som si ju pozastavila a každý mesiac posielala nulové priznania? poradte ak viete a ako by to potom bolo s tou zábezpekou či by som o ňu neprišla. vôbec sa v tom nevyznám ič dph som vybavovala dlho furt tam mali nejaký problém a znova to absolvovať ma trafí šľak. ďakujem

marianah29
18. dec 2015

@nikolino2 do 15 dni musis dorucit na danovy urad Oznamenie o pozastaveni zivnosti-elektronicky kedze si platca DPH, pripadne iny doklad zo zivnostenskeho uradu preukazujuci, ze zivnost bola prerusena. Co sa tyka DPH, si povinna podat ziadost o zrusenie registracie, ked ti pride rozhodnutie o zruseni, bude v nom uvedena lehota na vratenie zabezpeky aj lehota do kedy mas vratit karticku dph. O zabezpeku v ziadnom pripade neprides, jedine ze by si mala nedoplatky, tak by mohli kompenzovat ale inak ti ju vratia a bohuzial torturu s pridelenim IC DPH budes musiet neskor podstupit znovu. DPH teraz davaju velmi tazko kvoli tomu ze Slovensko je plne danovych podvodnikov, a tak si to odskacu obycajni podnikatelia. Nezabudni este, ze prerusenie zivnosti nesmie trvat kratsie ako 6 mesiacov a dlhsie ako 3 roky a treba sa odhlasit aj zo Socialnej poistovne

pe
19. dec 2015

@nikolino2 nezabudnite všetko nahlásiť aj do zdravotnej poisťovne, aj doklady, lebo ak nezahlásiš pozastavenie živnosti budeš musieť platiť preddavky ako szčo, a priateľ nech doloží doklady, že bude na MD a potom RD.

nikolino2
autor
19. dec 2015

@marianah29 a čo by sa stalo keby som sa neodhlásovala len by som posielala každý mesiac nulové daňové priznania?lebo som volala zo svojím registrátorom na daňovom a ten vravel že ľudia to robia aj takto.

marianah29
19. dec 2015

@nikolino2 viem o tom ze sa to v minulosti takto robilo a aj to zakon umoznoval ale po novele zakona o dph uz by sa to robit nemalo. Jednou z podmienok registracie dph je vykonavanie podnikatelskej cinnosti a pokial je tato cinnost prerusena pripadne ukoncena je platitel povinny podat ziadost o zrusenie registracie. Vsetko zalezi aj od konkretneho danoveho uradu a je mozne ze niektore urady akceptuju stary postup avsak je to v rozpore so zakonom. V pripade ze chces postupovat tak ako ti poradil registrator poziadaj ho aby ti to dal pisomne, pripadne poziadaj o pisomne stanovisko danovu spravu cez portal drsr.sk. odpovedia ti do 30 dni od podania dopytu a budes mat istotu. Inak by som sa radami registratora typu "ludia to tak robia tak mozete aj vy" velmi neriadila, pretoze o rok tam moze sediet niekto iny a moze mat na vec iny nazor ...

evita68
19. dec 2015

@nikolino2 Prečo chceš živnosť prerušiť?

Inak, ak by si ju prerušila, netreba chodiť po poisťovniach, živnostenský to hlási automaticky.. a do SP si zrejme ani prihlásená nebola, teda ak si sa neprihlásila dobrovolne..

nikolino2
autor
20. dec 2015

@evita68 lebo priatel má tiež živnosť chcel ju prerušiť a ja by som to prebrala za neho a neplatila by som 1 rok odvody tak by sme niečo viac ušetrili ale zistila som že môže ísť na materskú na ktorú ja nemám nárok a bola by mu vyrataná zo szčo + zo zamestnania a naviše počas poberania by neplatil odvody do SP ani do ZP tak ja by som si ju znova obnovila keď on doberie materskú.

evita68
20. dec 2015

@nikolino2 ale veď nemusíte prerušovať, ani manžel.. počas poberania materskej sa odvody neplatia.. a ty si predsa založila živnosť v novembri, ty odvody do SP nemusíš platiť..

nikolino2
autor
20. dec 2015

to viem ale načo budem mať aj ja živnosť keď všetok tovar bude predávať on. On má szčo asi 3 roky a takto si môžeme predlžiť dobu neplatenia odvodou on ich nebude platiť cca 6 mesiacou a potom ja cca 11 mesiacov ak by som si ju aj nechala zbitočne by som prišla o obdobie toho pol roka.

evita68
20. dec 2015

@nikolino2 no s tými odvodmi nemáš jasno.. nie je pravda, že odvody do SP sa rok neplatia... vždy sa posudzuje, aký príjem si mala v roku, to je jedno, za koľko mesiacov - a potom k 1.7. nasledujúceho roku si buď povinným platcom, alebo nie si.. napr. ak by si mala za 11+12/2015 príjem viac, ako 5148 €, tak budeš povinná platiť od 1.7.2016.. ak v 2016 budeš mať príjem menej, ako ??? cca 5200 /ešte nie je určená suma/, tak nebudeš povinná platiť ani od 1.7.2017..

nikolino2
autor
20. dec 2015

mám príjem cca 200€ a v decembry 0 lebo stále predáva priatel tovar

evita68
20. dec 2015

@nikolino2 no tak sa bude posudzovať až od 1.7.2017 - podľa tvojho príjmu za rok 2016

nikolino2
autor
20. dec 2015

tak to by bolo v poho musím to ešte preštudovať riadne.

nikolino2
autor
20. dec 2015

@evita68 vdaka tak to by bolo v poho musím to ešte preštudovať riadne

nikolino2
autor
20. dec 2015

@evita68 ešte sa spýtam keď si ju teda nechám otvorenú a aj priateľ ju bude mať otvorenú musím niečo predávať po dobu kedy bude on poberať materskú? t.j. by som každý mesiac posielala nulové daň. priznania.keď mu skončí MD tak všetko prevezmem na seba a on si ju zruší.

evita68
20. dec 2015

@nikolino2 môžeš tak, ako píšeš

nikolino2
autor
20. dec 2015

vdaka za rady si zlatá

Tu začni písať odpoveď...

Odošli