Problém s hypotékou po rozchode s priateľom

sisa2111
15. máj 2013

Rozišla som sa s priateľom. Máme spolu na hypotéku rodinný dom. On platil hypotéku a ja ostatné náklady. Momentálne hypotéku platiť nechce - ani 1/2. Dom on sám nechce, nechce ho ale ani predať a nesúhlasí ani s tým, že si vezmem na seba celú hypotéku a teda aj dom.............. Ja platím 1/2, on neplatí......... neviem sa s ním vôbec na ničom dohodnúť. Už som bola aj po právnu radu, ale tam je ten problém, že pri prípadnom súdnom spore sa platia dosť vysoké poplatky, na ktoré nemám peniaze............ ja som sa z domu odsťahovala, teda tam nebývam. Jednoducho s priateľom nie je možná žiadna dohoda, jeho slovám sa nedá veriť, raz povie to, potom to zase zmení..............neviete mi niekto poradiť, ako by sa dalo ho dotlačiť k nejakej rozumnej dohode?

janka2501
15. máj 2013

V prvom rade utekaj do banky kde mate hypo. A povedz co mas za problem. Treba to riesit najprv v banke. Lebota vyzvu na uhradu celej hypo. Necakaj co urobi priatel. Nech si kryta aspon s banky.

henamichal
15. máj 2013

A Ty chceš ten dom? (keďže si sa odsťahovala). Keď nikto nebude platiť hypotéku, banka vám všetko vezme... Nebude mať ani on nič....

hadassah
15. máj 2013

no tvoj bývalý má fakt zaujímavý postoj k problému. A čo vlastne chce, keď nič z navrhovaného nechce? Ak nezaplatíte splátky, tak dom pôjde do dražby. A to mu už nebude ľúto, že oň tak či tak príde?

sisa2111
autor
15. máj 2013

S bankou som už komunikovala, ibaže banku zaujíma jediné - zaplatená celá splátka hypotéky...... a bohužiaľ ja si nemôžem dovoliť platiť celú splátku v plnej výške.........

tinka09
15. máj 2013

Kto vlastní dom - ty 1/2 a priatel 1/2? Na koho je hypotéka? Na oboch rovnocenne? A ako by si to chcela vyriešiť ty? Ak platíte iba 1/2 hypotéky, to nie je dobre. Máte 3 riešenia:
1. dom predáte, hypo vyplatíte, zvyšok si rozdelíte 50:50.
2. zostanes byvat v dome, plat hypotéku a kup od neho druhu polku domu - dlh
3. on zostane byvat v dome, bude platit hypo a kupi od teba druhu polku domu - dlh
Ešte je aj 4. riešenie, neplatte hypo, banka vám dom zoberie...neviem ci s tomuto chcete dojst...
Ak sa s nim neda, skus kontaktovat mediatora. Dohodnut sa musi nejako, ked mate spoločné majetky...súd je posledné riešenie.

pragmaticka
15. máj 2013

co je to za magora ten tvoj ex?? nechce ani platit hypo, ani predat dom?? to ako co?? Znovu by som sa s nim skusila dohodnut a v pripade neuspechu by som to riesila pravnikom!

sisa2111
autor
15. máj 2013

popravde ani ja neviem o čo mu vlastne ide a čo chce. Navrhla som mu rôzne možnosti, ale nič z toho neprijal......... je s ním veľmi ťažká komunikácia........... v podstate to či uhradil alebo nie sa dozviem len ak mi príde upomienka......

sisa2111
autor
15. máj 2013

@tinka09 všetky možnosti som mu navrhla...............dom máme v 1/2 a aj hypo je spoločne.... Mediátor? Aj to som skúsila - ale jeho odpoveď bola, že ho žiadny mediátor nezaujíma. Proste úplne nulová komunikácia, žiadne navrhnuté riešenie neprijíma, dostávam jednú odpoveď - je mu to jedno.............

materina_duska
15. máj 2013

@sisa2111 Treba mu možno ozrejmiť aj to, že ak bude takto k tomu celému pristupovať, tak sa dostane na bankový "black list" a v budúcnosti nedostane pôžičku ani na foťák 🙂 Debil, sorry.

sisa2111
autor
15. máj 2013

@materina_duska no ja mám z toho skôr taký pocit, že tu ide práve o to...........aby sa mi pomstil, a aby som sa na tu listinu dostala ja........

sissy27
15. máj 2013

@sisa2111 asi by som mu povedala, že ok, keď je mu to jedno, tak prestávaš platiť aj ty a dom prenechávate banke, nech si s ním robí čo chce... úprimne, inak to nevidím, keďže ani jeden z vás nie je 100% vlastníkom nehnuteľnosti, tak bez súhlasu toho druhého nemôžete robiť nič 😒

materina_duska
15. máj 2013

@sisa2111 Ak myslíš, že mu ide o pomstu, treba sa na to vykašľať. Dohodnúť sa s ním aj tak nedohodneš. A nájdeš si ďalšieho chlapa s domom 😀

majka99999
15. máj 2013

V drazbe sa dom preda pod cenu a vam obom ostane zvysok dlhu na krku... Boze, to je magor. 😒
@sisa2111 ked to inac nepojde, budes musiet na sud, neviem, ake vysoke su poplatky, ale ak ma dom hodnotu 50.000 napr. a vy mate hypo na cely, v drazbe sa preda za 20.000, tak vam obom ostane dlh 30.000. banka si ho moze vymahat od oboch... cize v konecnom dosledku zaplatis mozno ty 30.000 (mozes si polovicu sudne vymahat od ex, haha, sudny system v tomto state) a nebudes mat dom ani peniaze...

aristka
15. máj 2013

najlepšie je ho predať ,ale ako je vidieť,robí ti naprotiveň,tam ti pomôže jedine súd,ktorý nariadi predaj domu alebo iné riešenie ,dotiaľ by som to išla vyriešiť s bankou,aké tam máš možnosti,lebo celá ťarcha nemôže byť na tebe....

blackstrap
15. máj 2013

Rada prestat platit a nechat dom banke je ta najhorsia, aka moze byt. Banka nebude mat problem predat ten dom, ale vyrazne pod trhovu hodnotu, co znamena, ze zbytok uveru je potrebne zaplatit a vec bude postupena exekutorovi - ten siahne na dalsi majetok. Kym sa tak stane, uver je uroceny sankcnym urokom, ktory je vyssi ako riadny urok a tak sa moze stat, ze nehnutelnost bude predana a na krku budu mat exekutora s dlhom takym vysokym ako na zaciatku.
Ak by si ale zohnala peniaze na jeho splatky, mozes ich neskor od neho sudne vymahat - nie je to bohvieco, ale vzdy lepsie ako mat na krku exekutora a dlh vyssi ako na zaciatku.

lubikan
15. máj 2013

ja osobne by som skusila ho donutit,nech dom prepise na teba a hned po prepise by som sa ho skusila co najskor predat a vyplatit dlh banke-alebo naopak...

nikdy by som sa neuviazala chlapovi bez manzelstva...a ked uz,po skusenostiach,s predmanzelskou zmluvou...

a naozaj,bolo by najlepsie,keby sa s nim nedalo nijakovsky...rychlo toho pravnika...aj keby si bola nejaku dobu o chlebe a vode...

sisa2111
autor
15. máj 2013

@lubikan nedonútim ho ničím..........toto je proste hlúpy človek a navyše raz tvrdí to, potom zase ono, komunikácia úplne nemožná. Telefóny skladá alebo nedvíha...........právnička ho vyzvala na predaj nehnuteľnosti a úhradu 1/2 splátky, odpísal jej že áno, ale robí úplne iné ako povedal. Proste je to človek, ktorému sa nedá veriť v ničom.

andreah25
15. máj 2013

@sisa2111 A banke si o probléme napísala, alebo iba bola na pobočke a pracovníčka Ti povedala, že treba platiť? Ak si iba bola na pobočke, tak Ti radím celý problém hodiť na papier, čo sa deje, že Ty máš záujem platiť, ale situácia je taká a taká. Požiadaj aspoň o dočasné zníženie splátky, alebo požiadaj o návrh riešenia samotnú banku.
A chyba, že si sa odsťahovala z domu, treba sa tam vrátiť.
S priateľom ak nie je reč, treba zatiaľ, kým sa nejako dohodneš s bankou platiť splátky v plnej výške. Všetky platby mať riadne zdokladované a doklady odložené a buď potom riešiť, že dom ostane Tebe, alebo súdnou cestou žiadať časť úhrady splátok, ktoré mal platiť on. Inak poradiť neviem.

sisa2111
autor
15. máj 2013

@andreah25 Banke som situáciu opísala mailom, ale banku zaujíma len úhrada plnej výšky splátky. Vrátiť sa do domu nemienim, nakoľko priateľ dom opustiť nechce a ja s týmto človek pod jednou strechou už byť tiež nechcem. A na úhradu plnej výšky hypotéky bohužiaľ nemám............ problém jeden, ale veľký.........

andreah25
15. máj 2013

@sisa2111 Ok, mailom, komu bol ten mail adresovaný? Išiel niekomu na pobočku, alebo išiel priamo niekomu v správe úverov?

sisa2111
autor
15. máj 2013

@andreah25 išiel na odbor vymáhania pohľadávok, keďže priateľ nezaplatil, tak ako to prisľúbil. Neviem či mám ešte nejakú nádej to s bankou poriešiť, ale môžem skúsiť napísať na ústredie, no neviem či to pomôže.

andreah25
15. máj 2013

@sisa2111 a keby si sa skúsila obrátiť na Evu Černú. A skúšala si požiadať aspoň o odklad splátok, istiny na nejaký čas? Neviem, ale musí byť predsa nejaké východisko z takej situácie. Nemám na toto dostatočné právne povedomie, ale všetko sa dá podľa mňa riešiť. Skús tú Černú, myslím, že ľudia od nej by vedeli niečo vymyslieť.

sisa2111
autor
15. máj 2013

@andreah25 ďakujem za radu, skúsim............. možno sa niečo porieši. Inak ten odklad splátok možný nie je, lebo to bolo prvé čo som urobila a banka ho zamietla...........

lienka.7
15. máj 2013

@sisa2111
ked ho z domu vyhodia, opustit ho bude musiet, to si neuvedmuje???? to co je za debila?????? prepac....nezavidim ti situaciu.
ako radia baby, ked nechces o vsetko prist plus dostat sa do dalsich dlhov, platit a vsetko si evidovat...a potom vymahat...nema ti kto pomoct???? rodicia???? toto netreba brat na lahku vahu, lebo akonahle sa dostanes na litinu neplaticov, pozicku ti akurat tak nebankovka.....

ritusuk
15. máj 2013

@sisa2111 on byva v tom dome,nic neplati a vystahovat sa nechce?dobre to chapem?

andreah25
15. máj 2013

@sisa2111 zamietla? A čo uviedli ako dôvod zamietnutia žiadosti o odklad splátok? Ešte som sa nestretla s tým, že by banka zamietla žiadosť o odklad, teda stretla, bolo to v prípade, že úver už bol v omeškaní so splátkami. Takže jedine toto by som videla dôvod zamietnutia tejto žiadosti, že už boli nejaké tie omeškania pred žiadosťou.

sisa2111
autor
15. máj 2013

@lienka.7 finančne mi nemá kto pomôcť. Ale iná banka by mi poskytla úver - resp. refinancovala hypotéku, ale s tým priateľ tiež nesúhlasí................... takže všetko stojí a padá na neochote a hlúpom rozume jedného človeka. Pomsta je v tomto asi to najdôležitejšie............

blackstrap
15. máj 2013

Jedina vec - vyrovnat omeskane splatky v banke, pisomne na pobocke poziadat o docasne znizenie splatky Hu z dovodu sudneho sporu a teda - hlavna vec - sudne riesenie celej zalezitosti. Inak to nepojde. Radsej zaplat sudne poplatky, koniec koncov mozes sud poziadat, aby odporcu zaviazal zaplatit polovicu z nich.

sisa2111
autor
15. máj 2013

@ritusuk presne tak. dom užíva, nechce sa vysťahovať, nechce nič platiť, na nič nemá peniaze..................
Na hypotéke bol realizovaný odklad splátok už raz - preto banka ďalší odklad zamietla.

dana_l
15. máj 2013

musis to riesit sudnou cestou. cim skor tym lepsie - bude menej nesplatenych splatok.
a ak by si sa zriekla tvojej ciastky v jeho prospech? ja viem ze by si tym stratila peniaze ale tie by si vlastne musela dat I na advokata v sudnom spore.