Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Reťazový pôrod u zamestnankyne a dôchodkové poistenie

gapa
20. mar 2014

Mamičky, teraz mi písala jedna mamička čo má problém s dôchodkovým poistením. Ona je zamestnankyna a má dve deti za sebou, teda prechádzala súvisle MD, RD na dalšiu MD a RD, bez čerpania riadnej dovolenky či pn-ky. Po prvom pôrode si dala prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, po druhom pôrode už len dala na soc.poistovnu žiadost o mateské s dôchodkovým poistením štátom nerobila nič. Teraz zistila, že od nástupu na druhú RD jej dôchodkové poistenie netrvá. Nedávala prihlášku a vraj si mala dať prihlášku odo dna čerpania druhej RD a pritom splnala podmienku riadnej starostlivosti aj na staršie dieťa, ktoré malo 4,5roka (do 6rokov nie je problém).
Obvykle radím mamičkám, aby si išli po pôrode prehlásiť dôch.poistenie z jedného dieťaťa na druhé, k čomu vraj stačí len rodný list a prehlásenie o riadnej starostlivsoti (dávna rada cez poradnu soc.poistovne). Ale ked som si to išla vybaviť ja, chceli odhlášku dnom pred pôrodom a prihášku odo dna pôrodu. Ale ja som iný prípad, mne už prac.pomer netrval, preto sa to nedá porovnávať. Preto som bola zvedavá, ako navigujú mamičky zamestnané, ale vlastne doteraz žiadna mamina tu nepísala, že by s tým mala problém (aspon si nepamätám), no je to možno len z dôvodu, že o tom nevedia. Tj. máte s tým niekto skúsenost, že ste zamestnané, súvisle ste boli na md1, rd1, md2, rd2 a že vám trvá dôchokové poistenie aj na rodič.dovolenke s druhým dieťaťom, aj ked ste nerobili nič s dôch.poistenim po druhom pôrode.
Radím Vám si to overiť napr. cez linku soc.poistovne dôch.poistenie. No netuším či sa dá aj zistiť na ktoré dieťa máte podanú prihlášku. Prosím, ak máte k tomu nejaké konkrétne skúsenosti, napíšte.
Ešte podotknem, že ak by ste boli na md1, RD1, potom by ste čerpala riadnu dovolenku alebo pn v zamestnaní a až následne md2, RD2, tak ste si mali dať odhlášku dnom ukončenia RD (do 8dní) a nanovo prihlšáku odo dna nástupu na RD2. Ak ste tak nespravila, tak sa môže stať, že ked sa na to príde, budete musieť dať odhlášku spätne odo dna ukončenia rd, ale prihlášku vám nedovolia urobiť spätne, až dnom, kedy tam prídete!!!! (zo 2, 3 mamičky mi takéto písali), teda aj na to pozor, lebo vám vzniklo povinné dôch.poistenie zamestnanca a vtedy musíte byť odhlásená!!!!
Ale mna zaujíma prípad md, rd, md, rd, teda bez toho, že by tam boli iné dni (aj ked aj počas md trvá dôch.poistenie, ale to soc.poistovna doteraz akceptovala).
Vdaka za vaše overené info.
g

gapa
autor
20. mar 2014

Opravujem sa: Piatu vetu som chcela som napísať takto:
Nedávala žiadnu ODHLášKU (nie prihlášku) a vraj si mala dať prihlášku od prvého dna čerpania druhej rodič.dovolenky a pritom súvisle splnala podmienku riadnej starostlivosti aj na staršie dieťa, ktoré malo 4,5roka (do 6rokov nie je problém podla terajších zákonov, ani podla zákona v r.2011 doteraz)

dena1973
20. mar 2014

@gapa Je to tak. Ak mamička v prac. pomere nastúpila na materské s 1. dieťaťom a následne na RP dáva si prihlášku na dôch. poistenie dňom nástupu na RP, po ukončení RP dá odhlášku. Hneď na to nastupuje na 2. materské, tak v tom čase nemá byť prihlásená na dôch. poistenie. Až po ukončení materského si znova dá prihlášku na dôch. poistenie dňom nástupu na 2. RP a dňom ukončenia odhlášku (platí to pre mamičky, ktoré sú v čase oboch MD v prac. pomere).

gapa
autor
20. mar 2014

@dena1973 to poznáš z praxe? lebo takýto postup som zatial zo strany soc.poistovne nepočula, aj ked viem, že počas md vzniká nem.poistenie nemala by byť.

dena1973
20. mar 2014

@gapa Áno...z praxe....

gapa
autor
20. mar 2014

@dena1973 Díky. Prepáč, nedá mi to. Takže v prípade, že tam mamička nezájde s rodným listom + vyhlásením o riadnej starostlivosti po druhom pôrode (takú info som teraz našla na stránkach soc.poistovne, - osobitné prípady), tak ju automaticky odhlásia nástupom na md2 a koniec?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli