Ročné zúčtovanie

11. feb 2023

Ahojte. Minuly rok som bola dlhsie na PN tak ocakavam nejaku vratku dane. Moj zamestnavatel mi urcite urobi rocne zuctovanie. Staci toto na to aby mi vratili preddavok na dani? Ci musim vypisat ziadost na danove priznanie ktore odovzdam zamestnavatelovi do 15.2?

Vobec sa do tychto veci nevyznam. Budem vdacna za kazdu odpoved.

moonlight1210
11. feb 2023

Zo zakona, ak si ho nepodas, nie je ti zamestnavatel povinny robit rocne zuctovanie.

Takze moze byt dobra vola, ze ho urobi i tak, ale po spravnosti aj tak bude potrebovat podklady od teba. Takze tu ziadost nakoniec tak ci tak vypises.
Tak ju proste dones teraz.

autor
11. feb 2023

@moonlight1210 ziadost na rocne zuctovanie som uz podpisovala pre zamestnavatela. Bude to stacit na to aby mi vratili preddavok?

autor
11. feb 2023

A rozdiel medzi danovym priznanim a rocnym zuctovanim je ake?

Ja som si myslela to ze rocne zuctovanie je napr aj na zistenie tych preddavkov. Ale na to aby mi boli vyplatene tak musim poziadat o danove priznanie. Ci som sa mylila?

autor
11. feb 2023

Ja som proste z toho jelen 😀

hugigugin
11. feb 2023

Ak si zamestnaná DP nepodavas ak máš len prijmy zo zamestnania. Tzn.ak napr.neprenajimas byt a tak. Ak si podpisala žiadosť o ročné zúčtovanie dane tak nič ine nepotrebuješ.

autor
11. feb 2023

@hugigugin dakujem. Som zamestnana, mam jedneho zamestnavatela. Byt neprenajimam.
Dakujem za vysvetlenie.

ibrunova
11. feb 2023

Ak si dala tú žiadosť o RZD, nič viac nemusíš riešiť.

janai1
11. feb 2023

@hugigugin odkedy zamestnaní ľudia nemusia podať DP?

hugigugin
11. feb 2023

@janai1 okdedy im robia rocne zuctvoanie zamestnavatelia.!

moonlight1210
11. feb 2023

Ako ti povedali, rocne zuctovanie a danove priznanie maju rovnaku hodnotu. Podava sa jedno, alebo druhe, nikdy nie obe naraz.

Rocne sa robi len pri prijmoch zo zamestnania (a dohod) a robi ho zamestnavatel, ktoreho si o to poziadala podanim ziadosti (a dodala mu k nej vsetky podklady, ak boli potrebne).

Danove si robis sama, ak mas aj prijmy mimo zamestnania a dohod (napr. okrem prenajmu, aj taky prijem z kapitalovych vynosov, urokov, dividendov, ktore este neboli zdanene, atd.).

Ak si podala vyplnenu ziadost, tak uz nic nemusis.

janai1
11. feb 2023

@hugigugin tak to LEN v prípade ze o to požiadali a nie, že zamestnaní nemusia podať 😉

hugigugin
11. feb 2023

@janai1 ty necitas co sa pyta autorka a i to co jej píšeme. Podala si Žiadosť a to stačí.