Rodinný rozpočet

malybubak
10. okt 2020

Ahojte,

potrebujem možno trocha poradiť s našou aktuálnou situáciou ohľadom financii.
V skratke - v najbližšej dobe, ak sa podarí, by sme už chceli dieťa, a s tým prichádza moje plánovanie rozpočtu. Dopredu hovorím, neviem šetriť, čo je môj najväčší problém.
Muž je živnostník, teraz sa rozbieha, mesačne priemerne zarobí okolo 700 - 800 euro, posledné mesiace viac ale keď to dáme z dlhodobého priemeru, vychádza to zhruba takto. Ja som zamestnanec a mesačne mám okolo 900 - 950 euro.
Obaja máme auto.
Bývame vo vlastnom, bez hypotéky, celkové mesačné náklady na život máme okolo 500 - 600 eur, v tom sú náklady na bývanie a benzín, potraviny - záleží od mesiaca, ako sme rozjedení, nie sú v tom ale započítané občasné reštaurácie a kávičky, plus ešte samozrejme telefóny, a chodievame pomerne často po výletoch, plus ešte máme malú pôžičku, 150 € / mesiac, ale to dúfam že v najbližšej dobe časť z neho, ideálne celý, vyplatíme.
A teraz - našetrené máme cca 2000 €, čo mi príde žalostne málo... mesačne pravidelne posielam na sporiaci účet 50 €, ale stačí pokazené auto alebo nejaký spotrebič a sme v keli... tak prosím ak máte nejaké rady alebo inšpirácie ako ušetriť, alebo ako fungujete finančne vy, budem rada. 🙂

mogaa
10. okt 2020

@malybubak príjem máte cca 1600eur, náklady cca 600eur, pôžička 150,-eur a sporenie 50eur....zbytok?nuž odložiť viac a menej zostane na preflákanie....

ledgerka
10. okt 2020

posielat na sporiaci ucet viac. Na co minas najviac? Kupujes zbytocne handry alebo ine veci? Pozri si dokumenty ako tieto vsetky lacno vyrobene veci nicia planetu a mozno ti to pomoze nekupovat. Na vylety mozes brat jedlo so sebou a nemusis si kupovat. Zmen trosku svoje existovanie na tomto svete a usetris viac.

malybubak
autor
10. okt 2020

nekupujeme handry skoro vôbec, ja skôr každý mesiac kupujem knihy a plus teda keď vidím že mám peniaze na účte stále tak ma to nenúti sa "obmedzovať" v niečom.. ale fakt je že na sporenie by možno nebolo zle skusiť posielať viac, to uznávam

jess1511
10. okt 2020

Neposielaj na sporenie 50 eur ale 300e. Evidentne ti neprospieva, keď tie peniaze "vidíš" na účte, že ich máš. Reálne ich nemáš, lebo ako si sama napísala, keď ti hocičo "buchne", si na nule. Knihy si nekupuj vôbec, alebo aspoň nekupuj nové. Plánujte nízkorozpočtové výlety, aj keď poviem ti, kto už tejto rok neušetril na výletoch a reštauráciách, tak už neušetrí asi nikdy :D veď pol roka sa nikde poriadne nedá chodiť alebo teda nemalo by sa. 🙂 Racionálne pristupuj ku stravovaniu sa vonku. Kým máš rezervu ani nie 1,5 násobok vášho spoločného príjmu, tak si na tom zle a luxus by si mala dosť obmedziť. Druhá možnosť je nájsť s ešte nejaký iný zdroj príjmu.

pribinak
10. okt 2020

@malybubak však skús dať si mesiac že budete mat v rozpočte o 300e menej a uvidis ako Vám to pôjde

Treba si spísať čo všetko si za mesiac kúpila a na konci si to prejdi a uvidis či bolo naozaj nutne všetko čo si kúpila naozaj kúpiť

simsalabim
10. okt 2020

@malybubak urcite na sporiaci ucet posli o dost viac. Aj 350€ a uz na to nesiahaj. Knihy sa daju pozicat v kniznici...

kubkovamama
10. okt 2020

@malybubak príjem máte veľmi slušný,na to,že ste dvaja a bez hypo.My sme 4ks a hypo 500€...tak si to predsrav a viem ešte odložiť 😉Niekde vám peniažky utekajú.Skus si presný zoznam písať.A na sporenie rozhodne viac.V podstate všetko čo vám zostane..nechajte si každy napr.50€ mesačne na nejakú radosť,záľubu.Mate spoločný účet?Ak áno,nechaj hospodárenie na partnera.U nás je to zas naopak,manžel nevie hospodáriť.Mame spoločný,ktorý "strazim" a muž ma ešte firemny.Ako živnostník by mohol mať tvoj muz,uľahčí vám to aj v súkromí veľa veľa veci,účty sú často bez poplatkov,výhodné úvery,sporenia atd.Deti nemáte..takže miniete ozaj privela.Knihy ľúbim aj ja aj deti..kupujem vo výpredajoch,knižných outletoch a knižnica vedie😉

masinka
10. okt 2020

@malybubak my ked sme zacali uvazovat o detoch, tak som si spocitala, aky budeme mat prijem ked budem na RD a z toho sme zili a vsetko naviac co sme zarobili islo na sporenie... jednak pri tom zistis ci to budete vobec financne zvladat ( ono na materskej ty usetris napr. na cestovani do prace alebo kavickach , ale zase budu vydavky na dieta, tak ono sa to cca vyrovna), jednak si spravis rezervu, nech tu potom nemusis kazdy mesiac vypisovat ze kedy uz bude konecne rodicak.... .

majkeel
10. okt 2020

Mate 1700 eur, vydavky 600 eur. Chcete dieta, budete mat dlhy cas miesto dvoch iba jeden prijem. Kazdy mesiac poslite na iny ucet 900 eur a tvarte sa, ze tie peniaze proste nemate a teda ich ani nemozete ani minut. Lebo na materskej ich naozaj mat nebudes. Setrenie 50 eur je na dve veci, iba sa tvaris, ze setrite. Ako budu peniaze na ucte pribudat, budes mat aj lepsi pocit.
Musis sa vnutorne nastavit, ze aj ked mas na ucte 2000 eur, dostupnych je iba priklad 1000 eur.
Kazove auto a spotrebice casom nahradit kvalitnejsimi - citajte recenzie o kvalite. Vela jednoduchsich oprav na aute sa da opravit doma, staci youtube s postupom opravy. Netreba so vsetkym letiet do servisu.

bluka2
10. okt 2020

Mne sa z toho nepáči zatiaľ žiadna rada. Skúsila by som nájsť lepšie platenú prácu, respektíve takto sa orientovať dlhodobo, zvýšiť kvalifikáciu. Tie rady čo tu padajú podľa mňa o dosť znižujú kvalitu života. Knihu chcem čítať, akú práve pre svoj osobný rast potrebujem a nie takú, ktorá je vo výpredaji a k výletu proste pre mňa patrí aj posedenie niekde a nie rezne na lavičke pripravované neskoro do noci, že sa mi potom ani na výlet nechce vstávať

hettinka
10. okt 2020

@malybubak to ste na tom parádne.
My, keď sme čakali prvé, mali sme čerstvo po svadbe a ja po VS, muz nemal úplne stabilnú prácu, ja som robila za maly plat + dohody, úspory sme nejaké mali, ale bytová otázka ešte úplne doriešená nebola. Všetko sme riešili tak za pochodu, ja som sa po pôrode dosť skoro vrátila na pár hodín do prace a zvládli sme. Vtedy ešte ani pôrodné nebolo take vysoké, rodicak pár korún. Ale v niečom sme sa uskromnili a nechýbalo nám nič podstatne. Jasne, nemala som predražený kočík a hneď detskú izbu plnú hračiek, ale malé babo potrebuje mlieko a lásku, nie drahé oblečenie a štýlový kočík. Pri druhom som už nejaké úspory mala.

ukulela
10. okt 2020

@malybubak z výplaty si nechaj len 400, čo je o málo viac ako rodicak a prídavky. 500 odloz. A skúste fungovať takto, aby ste videli, ako to bude na rodicaku fungovať. Najmä, ak nechcete v tom čase robiť mínus.

hettinka
10. okt 2020

@malybubak a kúp si e-čítačku kníh a zaregistruj sa do knižnice. Vlastne, pri dieťati už na knižky ani nebude moc čas...

baccio
10. okt 2020

@malybubak my keď sme chceli dieťa ..tak sme ho mali 😉 nepamätám si žiadne výpočty okolo toho.

evalin88
10. okt 2020

@malybubak posli si na ten sporiaci ucet viac hned ako ti pride vyplata 🙂 nemyslim, ze by ti chybali, vyskusaj... kludme 200 si tam posli ako jednorazovy vklad navyse, ja to tak robim ak mi daco z rodicaku ostane, ale teda je to bieda. Nez sme mali krpca usetrila som mesacne tych 200 eur.. vzdy som si hovorila, ze pre dieta, ak raz bude. Skus sa tym motivovať, že tie ušetrene peniaze budu va konkretny učel.

malybubak
autor
11. okt 2020

@baccio my, keďže sa nám nedarí na prvú šupu, už riešime aj výpočty okolo toho 🙂

Je fakt, že posielať viac na sporiaci je pre mňa "bolestivá" možnosť, ale asi jediné riešenie ako zvyšovať nasporené :D

ukulela
11. okt 2020

@malybubak neposielaj viac. Pošli toľko, aby ti ostala suma ako rodičovský. Len tak si reálne vyskúšaš, ako vám to pôjde. Lebo ozaj dosť peňazí rozflakate pomimo a na rodicaku sa to nebude dať. Musíte si to vyskusat

vondolina
11. okt 2020

vieš ako som to ja začala robiť? keď som mala chuť ísť na kávičku, tak som hodila 10 euro do pokladničky a išla som si do lesa radšej zabehať 😀 na kávičky som bola veľmi zvyknutá, ale je to fakt, že toto sú nezanedbateľné výdavky 😉

alexi2211
12. okt 2020

Bolestivá možnosť? Ja mám na účte pod účet, kde mesačne dávame po 200 euro. Áno niekedy to nie je najpríjemnejšie, ale viem, že tie peniaze stále máme keby niečo je treba. Mám na ne dosah 🙂

kissinka111
13. okt 2020

Idealne teda pre nas bolo, ked muz tahal celu domacnost. Znie to drsne ale....takto sme vedeli ze az raz pride dieta tak druhy prijem bude chybat a to co pride padne na plienky kremy mlieko a oblecenie takze sme vedeli si predstavit ako asi to bude a ci nam peniaze budu alebo nebudu chybat. Nasporene sme mali teda ja mala ale to sme nechali na najhorsie co sa ozaj vyplatilo pri stavbe domu neskor. Takze muz v tej dobe mal plat sotva 700 a ked poplatil vsetko ostalo mu 150 do vyplaty na stravu. Jasne ze to nebolo iba na nom ze ja si zila panicka ale on sam povedal ze pokial netreba tak prispievat nemusim ja mala na starosti drogeriu a veci pre syna. V pohode sme to prezili a nehladovali sme. Neskor nasiel lepsiu robotu a zas to bolo ine ale v zaciatku sa dalo fungovat aj z mala. Mimochodom mat nasetrene 2000eur je super mnoho rodin nema ani to. Drzim palce 🙂