Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

macka01
9. sep 2009

no a nepotešila si sa pri kolačikoch?veď netreba všetko preratavať na to koľko ušetríme ak...hadam nezbankrotuješ ln preto že si si kolačiky kupila a o tom to je

macka01
9. sep 2009

A čo stale riešite tu vodu?niekto ju môže niekto nie,ja by som nevedela zjesť nič pálive,a neobúvam sa do tých,čo sa krmia čili papričkami.keď mi to nerobí dobe tak mi to nerobí.všade tečie iná voda a tiež môže obsahovať všejičo,a ten chlor v nej ,no ten je asi uplne zdravučky ale už to nchajme.

katrin21
9. sep 2009

macka: ved ja to ani nerobim tak, ze teraz obraciam kazdu korunu 5x .. 😉

ale kedze boli aj take casy, ked som zila z 5tis mesacne, tak viem, co to je... Ale doprajem si normalne veci a popritom este aj setrim. tomu sladkemu sa snazim vyhybat, elbo mam 67 kg a mavala som 62max. takze preto, ale ked mam chut, tak si kupim, telo vie co potrebuje 😉

macka01
9. sep 2009

skôr by mi vadili tie neumyte riady cez noc,umyvanie mi trva 20 minut aj uprataním,vadilo by mi rano vstať a privítala by ma kuchyňa plna neumyteho riadu

katrin21
9. sep 2009

ja zase tak striktne riady neumyvam.. aj teraz som mala asi dva taniere a dve sialky v dreze... nie som otrokom upratovania azda sa mi neekonomicke pustat stale vodu, podkam, kym je toho viac. a potom.. uz lne kvoli nechtom a suchej pokozke sa nemienim kazdu chvilu cvachtat v saponatovje vode. Ja milujem umyvat samponatom. len ruyk potom maju extra davku indulony , co su take stuahnute vysusene... 😀

ale zas nemam kuchynu plnu neumyteho riadu... ale ja napr. ani riad neutieram. necham ho stiect.

emamamamu
9. sep 2009

no holky, ja si prijdu jak nejaky fracek😅 vzdyt ja mam sampon i krem a rasenku😅 a myju v jaru....topime podle toho, jak nam je... 😕 je pravda, ze obleceni si skoro nekupuju, protoze kamoska ma znackovy obchod, tak od ni dostavam vsechno zadarmo....sladkosti jsem nejedla dokud jsem neotehotnela, to uznavam, ze ctyri Fidorky denne fakt nepotrebuju, za melouny jsme letos dali tak 10 tisic😅 ale ja si to omlouvam pozehnanym stavem😀
zato mame za barakem jen Lidl a pak vsechno daleko, takze to docela usetrime, protoze tam maji rohliky za 90 haleru a ne za 2,50😅
ale jinak mi neprijde, ze kupujeme zbytecnosti..spis nevim, proc by nam melo v byte smrdet, kdyz osvezovac stoji 40 Kc😅

macka01
9. sep 2009

iež si to myslím,veď doma sa chceme cítiť dobre a k tomu nam pomôže nie len harmonia v rodine ale aj zapálená voňava sviečka.nepovažujem za vyhodené peniaze za nič čo nam spraví radosť aj keď mnohí si sviečku do obyvačky asi nikdy nekupili lebo to považuju za zbytočné plytvanie ja nie

grettka
9. sep 2009

macka, nerozculuj sa.. 😉 ... preto sa tu riesi ta voda, pretoze okrem toho, ze si napsiala, ze je tazka na zaludok (ano, niekto moze mat tento problem) si napisala s aj to, ze pit vodu z vodovodu je nenormalne a nie je dobra pre deti... 😉
Inak, suhlasim, ze cerstva zelenina ano, ALE v zime zozeniem tazko cerstve rajciny, ci broskyne, a kupovat uprostred zimy dovozove rajciny, ktore nemaju absolutne ziadnu chut, a su drahe, tak to mi pride ako vyhadzovanie penazi...to si radsej kupim na zimu umely c vit, a probiotika.

elitera
9. sep 2009

Já bych si teda osvěžovač nekoupila ani za korunu. Jsou v tom samý rakovinotvorný dreky. Radši investuju do aromalampy a pár kvalitních olejů 🙂

macka01
9. sep 2009

vôbec sa nerozčulujem to nemám vo zvyku,voda pre deti nie je až tak dobrá lebo nevieš čo obsahuje,s tou zeleninou v zime to tak je,tiež ju radšej nekupujem lebo okrem dusičňanov v nej nieje nič ine.tie rôzne vitaminove pripravky mi nedoporučil detsky lekár je v nich všetko možné len vitamínov minimálne.v zime je najlepší medik,kyslomliečne výrobky,pomaranče,na tych nešetrím.Ďeťom varím čaje,vtedy je tá voda prevarená,to občerství najlepšie

maznacik007
9. sep 2009

moj muz tiez nechce vodu z vodovodu ze mu je tazka na zaludok...

mala pije sirupovu vodu alebo aj cistu.. ale najradsej varim caj.. kt. ale necukrim.. a kedze nepeciem moc.. tak cukor velmi neminame...

v zime je dobra kysla kapusta... alebo chrumeme jablka... ale teraz je top hrozno take domace...

mirustek1
9. sep 2009

trochu som vas precitala,ja tiez mineralky nemusim,ale vodu so sirupom alebo cistu.Tiez moc neviem setrit,ale myslim ze usetrim ked nieco navarim na obed na 2 dni a nejeme potom len polotovary.

emamamamu
9. sep 2009

uz vidim, jak se vykadim a zapalim si tam svicku😀
a nejak souhlasim s mackou...odkladame si na nejhorsi casy, ale nebudu jist suche z nosa jen proto, abych si mohla dat peniz pod polstar🙂

lowike
9. sep 2009

ahojte, pridam sa teda aj ja 🙂

doma pijeme tiez vodu z vodovodu, pripadne s doma vyrobenym bazovym sirupom (alebo ak sa minie s nejakym kvalitnym bez nahradnych sladidiel), v zime caje (tento rok sa mi podarilo nazbierat aj zopar byliniek 🙂

potraviny - nakupujeme tak, aby sme nic nevyhadzovali a kupujeme vela zlacnenych veci, ale na druhej strane kvalitnych
tiez sme zistili, ze Lidl uz davno nie je to co byval a daju sa tam kupit velmi kvalitne potraviny (napr. salamy a sunky bez glutamanu a podobnych stimulatorov chutnosti, velmi dobre kvalitne mliecne vyrobky, talianske, danske, nemecke syry ...) - celkovo nakupujeme v Lidli, Kauflande, Jednote a niekedy aj v Bille kvoli kvalite potravin - Tesco uplne ignorujeme

oblecenie vacsinou kupujeme v outlete - cize skoro vsetko srtoji do 12 EUR
na co si potrpim su kozene topanky - umele by som si na nohy nedala.... ale zase kvalitne vydrzia niekolko rokov (minule som vyhodila 8r stare jarno/jesenne clenkove cizmy a este mi bolo za nimi luto)

ale zase treba si odkladat blocky a uplatnovat 2-rocnu zaruku a reklamacie - potom uvidite, kolko usetrite namiesto vyhadzovania 😝

periem v doma vyrobenom slize na pranie, ktory stoji malinko 20 Sk / 10l prostriedku) a perie velmi dobre a ked miniem vsetky chemicke hnusoby, budem ho pouzivat na celu domacnost
namiesto avivaze davam ocot
okna cistim speci handrou bez chemickych prostriedkov
osviezovace vzduchu nepouzivame - vetranie uplne staci

nekupujeme noviny ani casopisy (iba zriedkavo do vlaku, ak cestujeme), info mame z netu a radia, TV nemame

no a namiesto granuli krmime psa masom+zeleninou 🙂 (a to by ste sa divili, ze to stoji menej a pritom je to kvalitnejsie a prirodzenejsie)

lowike
9. sep 2009

no a este som zabudla - drogeriu sme predtym nakupovali v DM ale vdaka slizu uz nie a aspon nam zostane par korun navyse na upgrade kozmetiky z Baley na Alverde 🙂

mirustek1
9. sep 2009

lenze my v bytoch nemame okna na WC,tak si to neviem predstavit bez osviezovaca,a vonavych naplni do misy.Ved aj tam sa musime citit prijemne

lowike a tem ocot to som este nepocula,to je na zmakcenie pradla?ale on neda pradlu vonu,

emamamamu
9. sep 2009

mirus my mame k tomu vsemu garzonku..🙂 si nemuzu dovolit neosvezit to tam "vypranym pradlem"😅

elitera
9. sep 2009

Já v bytě taky nemam okno na WC. Naštěstí je dneska standardem při rekonstrukci zabudovat na WC větrák. Dost to funguje 🙂

lowike
9. sep 2009

mirustek - tak ked nemate okno, musite si tym padom aj vzdy zasvietit ...no a tu som pocula zaujimavy tip - kvapnut etericky olej na ziarovku v svietidle na WC - vraj vsetko krasne rozvonia a vydrzi dlho - ale este som neskusala

ocot - vytiahne z pradla zbytky saponatu + ozivi farby + zmakci pradlo
vonu nedoda, ale ani neuberie (a casto su uz prasky alebo sliz vyrobeny z Lanza mydla dostatocne vonave) - tiez som sa najskor bala, ze mi bude pradlo smrdiet, ale nie ...no a tiez mam rada vonave avivaze, ale radsej dam prednost ekologii ako chemickej voni
+ ma priatel nohavice z nejakeho divneho materialu, ze vzdy zostavali aj po dobrom vyplachani na nich biele smuhy ...no a minule sa mi ulialo trosku viac octu a po smuhach ani stopy 🙂

duska1122
autor
9. sep 2009

ja si to tiez neviem predstavit bez osviezovaca vzduchu ale zas da sa urcite. ja som raz oprala s octom a drahy to nechcel nosit ze to smrdi tak neviem

grettka
9. sep 2009

na ten ocot treba dat pozor :o) mne tiez raz usla ruka, ale inak to vypachne

lowike
9. sep 2009

duska, ved tam das len cca 0,5-1 dl octu
a pri vyberani z pracky je ho citit malinko a po uschnuti uz vobec

nastastie, ked som robila praci sliz, cakala som, ze mi priatel bude frflat, ale ked som mu ukazala hotovy, este ma pochvalil, ze ake super a az dodatocne sa priznal, ze z arielu ho pri futbale, ked sa spotil, "svrbelo tricko" a teraz uz viac nie 🙂

katrin21
9. sep 2009

ja osviezovac do kupelne nekupujem, lebo ho necitim. jedine do *WC tie bloky domestos.obcas,

ja mam ale wc a kupelku spolu a stale tam mam otvorene dvere, aj ked nemam oKno, je tam stale dobry vzduch... a ked sme po velkej zavrieme a pustime ventilator 😀

duska1122
autor
9. sep 2009

ja som dala tojko co avivaze

lowike
9. sep 2009

tak to musi mat potom drahy strasne citlivy nos (alebo pamatovy efekt, ze o tom vedel tak z principu nechcel 😀 )

duska1122
autor
9. sep 2009

aj ja si myslim ze je fajnovy jak.... 😀

mari2
9. sep 2009

Jinak ty svicky na WC funguji, ja to nedelam, mam nastesti okno...ale lidi co znam, ze to delaji to nedelaji kvuli usetreni...
Me osobne osvezovace vzduchu smrdi jeste vic jak to druhe 😅 (zvlast kdyz se to smicha)

duska1122
autor
9. sep 2009

😀 to je pravda mohli by vymysliet aj nieco co by ozaj vonalo. a nezdviohal by sa s toho zaludok

emamamamu
9. sep 2009

nahpdou ta vune vypraneho pradla hezky voni, ale musi se ji dat hrooozne malo...🙂 jinak to fakt nepouzivam do pokoje, to bych se doblila...🙂 moje lasky jsou svicky...na Vanoce takove ty jakoze jablko skorice, jina nejaka...ehm? kvetinova, nebo co ze to je...😅
octem jsem chtela vcera vylestit baterie a fleky jsou tam porad..proc?

katrin21
9. sep 2009

mari: ja som si len raz kupila osviezovac v spreji, ale ti poviem, ze ked sa to zmiesa s tym smradom z WC tak grc.. ani som ho nemohla pouzivat... to uz radsej som tam strekla normlnu vonavku, ked som vyslovene potrebovala to rychlo vyvonat.. som sa tam navonala,a bolo 🙂)