Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

benjik
20. jan 2013

@sorciera24 nejde o make-up a kosmetiku,ale o základní hygienu.

zuzkat1
20. jan 2013

@sorciera24 prepac ale mnohe jej napisali ze to ostatne je ok. Ale hygiena musi byt aj tam kde je bieda.

sorciera24
20. jan 2013

@benjik mnohe ste tu zaregovali prave na tu kozmetiku, ze si enviete predstavit encistit plet, ci nekremovat sa (to nie je zakl. hygiena)....vsak sa prchuje (nemusi sa kupat.....spchovanim sa vraj kvalitnejsie umyjes ako kupanim.....a cista voda je v mnohom prospesnejsia ako geliky, kremiky, preparfemovane sprchace...), umyva si vlasy raz do tyzdna? a ?....kludne to moze stacit...tak fakt nechapem.....

sorciera24
20. jan 2013

@zuzkat1 a kde si vycitala, ze zije v biede? (ako vravim, obuli ste sa do toho wcka...ok, ale sa kuknite na to ostatne...halooo....inak zije este s niekym, ako viete, co si oni vyzaduju....nevidite a sudite....)

zuzkat1
20. jan 2013

@ajinkafo tak mas asi super vlasy. Ja si umyvam kazdy druhy den inak by boli mastne. A tie vlozky-viem co napisala,ald aj ked slabo krvaca to sa rozklada a citit to.ja mam inak tiez znamu co chodi do sekaca a minule dosla a super moderne oblecena a vraj cely outfit stal 3 eura. Nohavice,tricko aj vesta. Teda da sa kupit nove veci lacno.

benjik
20. jan 2013

@michaelamilan může mít net zadarmo jako my

zuzkat1
20. jan 2013

@sorciera24 podla mna ona vobec nezije v biede. Ta bieda bola myslena vseobecne,ze aj ludia v biede musia dodrziavat hygienu nieto taki ktori biedou netrpia

malinkaaninka
20. jan 2013

@sorciera24 určite sú ludia čo si umývajú vlasy raz do týždňa a stačí im.ja osobne by som sa s tým zmierovala velmi ťažko kedže sa mi vlasy dosť mastia,rovnako i pleť.na umytie vlasov stačí troška vody,troška šamponu.neverím že toto niekoho zruinuje.

ela2710
20. jan 2013

@sorciera24 mas pravdu 🙂 ja som napriklad o tomto wc - nesplachovat po malej, atd. videla na jojke - tam davali vtedy nejaky americky serial o setreni, myslim, ze je kazdeho vec ako sestri a ci setri, ja sa sice musim priznat, ze my sa len kupeme 😅 a sprchujeme sa len cez leto, lebo to su take horucavy, ze aj viackrat za den, takze my tej vody nenasetrime...co sa tyka kozmetiky, ani ja sa nelicim kazdy den, len ked niekam ideme, príp. ked mam chut sa namalovat, inak viem zit aj bez toho, nie je to nevyhnutne a co sa tyka vlasov, ja si ich umyvam tak 2 krat tyzdenne, kedysi mi stacilo 1 krat, ak som si ich zmyvala viac, mala som ich uplned vysusene, a vlasy som mastne nemavala, no po tomto druhom tehotenstve si vlasy umyvam cca. kazdy 3. den, pretoze uz po takych 4 dnoch mi zacinaju mastniet....niekto si ich mozno musi umyvat dennodenne, niekto raz do týždňa, nikto nemá právo to súdiť, lebo každý máme iný typ vlasov. PS: kazdodenne umyvanie vlasov, vlasy nici...

llluckaaa
20. jan 2013

Taky zírám, jak se dá někde ušetřit 😕 Zkusím popsat já, jak se snažím šetřit (ikdyž podle názoru ostatních nemusíme, ale já jsem zvyklá z domova zbytečně nevyhazovat, ušetřit, kde to jde, a na druhou stranu si jinde dopřát).
Co se týče koupání ap., tak já taky vypínám vodu, když se mydlím nebo mám v puse kartáček. Toto učím manžela i děti. Je to hlavně kvůli šetření a ekologii. Peru až když naplním pračku. Bydlíme v bytě a nemusíme moc topit. Raději sebe i děti víc obléknu. Zkouším něco ušetřit i na jídle, ale nesmí při tom utrpět kvalita. Takže já např. nekupuju takové ty jogurty s obrázky nebo lentilkami, tvaroháčky a jiná rádobyzdravá jídla pro děti, párky ap. Spíš jdu cestou toho, že nakoupím suroviny a z toho něco uvařím, upeču, namíchám tvaroh ap. Na nějaké polotovary mě moc neužije 😝 Když kupuji pečivo, tak je to většinou jen klasický chleba.. Mám pekárnu a kvalitní celozrnný chleba si peču stejně sama doma. Snažím se, abychom jedli pravidelně ryby, a to je teda pálka, to vám řeknu 😝 Tohle řeším tak, že čekám, až nějaký obchod udělá akci, já si pak nakoupím trošku zásob (toto dělám hlavně u lososa) a dám to do mrazáku. Nějaké přesnídávky pro děti si už dělám doma z jablek od tchánů, nějaké kupuju (protože starší nechce jíst čerstvé ovoce a dostanu do něj jediný druh přesnídávky). Maso nemusíme mít každý den, místo toho jsem se naučila dělat dobrá zdravá luštěninová jídla. Oblečení občas dětem koupím použité z bazárku, dost na staršího koupím nové. Ale to zase vyměňuji pak s kamarádkou za oblečky pro holčičku, takže se to dostatečně využije. I některé hračky pro děti už koupím použité. Nevidím na to nic špatného, stejně se nedá odhadnout, jak dlouho je to bude bavit a budou si s tím hrát. Takto jsem pořídila třeba krabici lega.
Určitě by se dala najít řada věcí, na kterých bych mohla ušetřit, ale zase chci, aby ten život o něčem byl, tak i já si ráda zajdu někam na kafíčko (ikdyž mám doma kávovar), s dětmi jedu vlakem na výlet do jiného města do dětského koutku (ikdyž hraček mají doma dost), jezdíme na dovolené (ikdyž se dá chodit na vycházky i v našem městě), jezdíme navštěvovat přátele (ikdyž bych si s nimi mohla jen telefonovat zdarma po skypu 😀 ), jezdím do školy (ikdyž ji nejspíš nebudu nikdy na nic potřebovat 😀 ), kupuju si na sebe nové oblečení (ikdyž už mám stejně narvanou skříň a nic dalšího se mi tam nevejde) - prostě si ráda život i užívám a dělám to, co mě baví, z čeho mám dobrý pocit a dělá mě šťastnou 😵

sidon
20. jan 2013

ja pridavam do diskusie mrazenie celych kukuricnych klasov. V lete ich kupim na trznici a mrazim. Mala to velmi lubi, predtym ako som zacala s mrazenim, ma dost vytacala cena za 2 klasky v obchode, takze som zacala posledne 2 sezony mrazit.
Drogeriu kupujem predovsetkych v Tevos drogerke, je to tam o dost lacnejsie napr. voci DM-ke.
Do DM drogerie sme chodili na plienky, vyuzivali ich bonusovy system, na ktorom sa da dost peniazkov usetrit. Ale zvysok drogerie (prasok na pranie - to bud Lanza alebo Ariel, vzdy kupim vacsie balenie v nejakej akcii, sampony, mydla, cistiace prostriedky...) kupujem v Tevose. Raz za cas tam zbehnem, lebo to mam trosku od ruky, a spravim vacsi nakup na dlhsie obdobie.

zuzkat1
20. jan 2013

@ela2710 mne povedala pred par rokmi kadernicka ze vlasom skodi ak si ich nezmyvame pravidelne,idealne kazdy den.lebo vsetok ten prach a smog im robi zle.

benjik
20. jan 2013

@sorciera24 já konkrétně reagovala na vložky,wc.Kosmetiku nepouživám taky,obličej si umeju vodou a zdárec.Vlasy umýt jednou týdně ok,pokud ty vlasy umývá,že nejsou mastné,tak to je v pohodě.
Já měla spolužačku a její rodiče žily stejně,můžu ti říct,že potkat je byl zážitek.Dřív je člověk cítil než viděl.A na pohled působili jako bezdomovci.
Pokud takhle musí šetřit,je to hodně smutné.To není život,ale živoření.Pokud ovšem tak šetří,že jen chce,tak alespon ta hygiena by chtěla zlepšit.Přeci jen balík vložek není tak drahá věc.Pořád lepší utratit dvacku navíc za vložky než riskovat ohrožení zdraví.

sorciera24
20. jan 2013

@benjik ved prave, furt na tie 2 veci reagujete.....lahsie sa vidia negativa ako pozitiva z prispevku.....ja som s tymi vlozkami uplne inak pochopila, ze ju nemeni hned ako ma hned spinavu.....podla mna to aj tak ymslela (kazdy vidime, co chceme)...inak, ked chcete usetrit, byt ekologicki aj hygienicki...kupte si menstruavny kalisok a debata sa moze ukoncit 😀

ela2710
20. jan 2013

@zuzkat1 asi co kadernicka, to iný názor, ja som mávala kedysi strašne suché vlasy, ak som si ich zmývala stále, teraz ich mám uplne v pohode 🙂 a v podstate si ich zmyvam pravidelne, len nie kazdy den ale kazdy 3. 🙂

malinkaaninka
20. jan 2013

@stanca22 a kolko máš rodinny rozpočet na stravu,cestu,oblečenie a tak?zaujímavé čítanie.
a ešte ma zaujíma po čom túžiš,aké máš sny.ďakujem za odpoveď.

zuzkat1
20. jan 2013

Inak uplne najviac sa da usetrit nakupovanim vo velkom. Ked je akcia na potraviny ktore sa nekazia alebo aj na prasky na pranie ci drogeriu. Kupim viac aj ked to vtedy nepotrebujem. Ved jest to nepyta...

ela2710
20. jan 2013

@zuzkat1 aj ja tak kupujem, najma praci gel a avivaze, lebo inak su tie ceny otrasne

sorciera24
20. jan 2013

@zuzkat1 no vidisa mne viacere zas povedali, ze kazdodenne zmyvanie ich stale viac masti....raz som to vykusala, umyvat vlasy kazdy den.....potom sa stale mastili, lebo si zvyklu na kazdodenne umyvanie....vratila som sa do povodneho stavu (trosku to trvalo)....staci mi 2krat do tyzdna..... ak vlasom skodi prach, tak chemia v samponoch, farby im skodia podobne.....

sorciera24
20. jan 2013

a presne na pracich praskoch sa da usetrir....napr. mam praciu gulu (ale to ja azs nielen ekonomicky ale aj ekologicky uvazujem 😉

llluckaaa
20. jan 2013

Tak já třeba prací prášek kupuji zn. Denktmit z DM, v dtestu pro spotřebitele vyšel velmi dobře, na stejné provni jako třeba Ariel a je znatelně levnější než jiné prací prášky.

zuzkat1
20. jan 2013

@ela2710 asi aj od pokozky a vlasov zavisi.presne,ja pouzivam dost drahe prasky a avivaz lebo iny nam nevyhovuje tak vzdy sledujem akcie.

A este mi napadlo nakupovanim v podnikovych predajnach sa da usetrit

benjik
20. jan 2013

@kammka slepice a kachny krmíte jen pastvou nebo jim kupujete mimo zrní inějaké vitamíny a tak? My je kupujeme příští měsíc,tak at vím,co jim koupit

jancip
20. jan 2013

Diskusi jsem nečetla celou, ale jen z toho mála.....Když si nědko umývá 1x do týdne vlasy, neznamená to, že je má mastné a má vši. Některé vlasy se mastí málo a časté umývání jim škodí (mnohé kudrnaté vlasy), někdo nekupuje krémy, ale maže se třeba domácím sádlem, domácí měsíčkovou mastí a dělají to lidé, kteří nepotřebují šetřit....nedá se šetřit na dětech? Na dětech se dá především šetřit. Nemusím mít trendy postýlku, ale vystačím si s postýlkou z rodiny po někom, nemusím kupovat všechny nové oblečení, ale nakouipím třeba tady v bazaru, nemusím kupovat spoustu hraček, ale mohu i nějaké hračky udělat.....a tak dále a tak dále...

zuzkat1
20. jan 2013

@sorciera24 aj mam praciu gulu.akurat zavadzia.vobec neoperie. A tie vlasy.no je to asi o zvyku aj kvalite vlasov. Ja ak si neumyjem tak mi to vadi.a farbim si ich.

ela2710
20. jan 2013

@zuzkat1 my pouzivame zvacsa Lenor a prací gél Perwoll - ale nikdy by som ho nekupovala za 10,99 e 3 l. - ved to mam ledva na tyzden, teraz bol v Kauflande za 4 eurá v akcií, tak máme zásoby 😀

mateson
20. jan 2013

no nevím, ale mně se zdá, že si z nás stanca22 dělá trošku srandu. A když né, tak je to nezlobte se na mně, /u někoho kdo nemá děti a žije u rodiču/ na psycho........ Snad bych to pochopila v případě, že by byla bez práce, ale to jsem pochopila, že není. Nevíme ještě, co ostatní členové domácnosti.Možná je z nich někdo težce nemocný a potřebují hodně na léky. Fakt nevím jak si toto vysvětlit. I když, jedné mé kolegyně tchýně, když jí prala pračka/automatická/ tak chytala tu vodu do kýblú, a tím museli splachovat záchod. Takže jim stálo na WC někdy několik kýblu špinavé smradlavé vody na splachování. A vubec, ale vubec to nepotřebovali.

zuzkat1
20. jan 2013

@jancip to ja som pisala ze na malej nebudem setrit. Viem ze sa da usetrit na detoch ale to ja odmietam. Radsej nebudem jest ale ona bude mat vsetko.mozno je to divne ale chcem aby mala nove veci.nie drahe znackove,ale nove.Ved za par eur sa daju kupit pekne veci v akciach.

benjik
20. jan 2013

@sorciera24 vidíš ten kalíšek příjde zas nehygienický mě.No jenže to tu vložku může nosit při slabším krvácení klidně celý den.Možná by nebylo špatné,kdyby to sama pisatelka uvedla na pravou míru.Pak se ji klidně omluvíme,pokud jsme ji špatně pochopily.Ovšem i tak v této zemi žije dost lidí tímto životem 😖 Když ty dvě věci bohužel vše ostatní přebily. 😝 Taky nepoužívám litr jaru na nádobí,stačí kapka.Auto nemám,to je to nejlepší šetření za auto.I když kvůli dětem ho pořídit letos musíme.

benjik
20. jan 2013

@jancip ale na kroužkách moc neušetříš