Skrátený pracovný úväzok a krátenie výplaty aj keď je základ dane nižší?

alexandra523
11. nov 2019

Dobrý deň žienky, idem si k vám po radu. Zamestnala som sa na skrátený úväzok, presne 25 hodín týždenne. Mzdu v hrubom mám od októbra 435€. V septembri to bolo 390€. Chcem sa spýtať je v poriadku, že mi výplatu krátia o 19% daň aj keď základ dane je nižší ako nezdaniteľná čiastka? Chápem že mi sťahujú odvody v plnej výške, ale daň? Napr. V septembri som odpracovala len dva týždne, presne 55 hodín. Hrubú mzdu som mala 255€ po odrátaní odvodov 221€ a z toho mi stiahli ešte daň 19%. Teda daň činila 41€. Je to v poriadku?Ďakujem za vaše odpovede.

saurian
11. nov 2019

A podpísala si vyhlásenie o uplatneni NČZD? Bez toho podpisu ti to mzdar musí zdaniť celé...

alexandra523
autor
11. nov 2019

@saurian no tiež ma to napadlo, že to je kvôli tomu. A teraz mám ako postupovať? Mozem žiadať podpísať to alebo sa to už nedá? A tu daň si môžem nárokovať v daňovom priznaní, áno? Ďakujem za odpoveď.

sonnenshein
11. nov 2019

@alexandra523 O tie peniaze neprides, vratia Ti ich po podani danoveho priznania. A narok na nezdanitelnu cast si mozes uplatnit od 1.1.2020 - chod na mzdove a vyziadaj si Vyhlasenie 🙂

alexandra523
autor
11. nov 2019

@sonnenshein takže až od nového roka. Ďakujem pekne za vysvetlenie, pekný večer želám 🙂