Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sociálne (ne)istoty na Slovensku. Poradíte?

bt206
27. jan 2013

Chcela by som sa s Vami podeliť s nepríjemnou situáciou, ktorá ma postretla v týchto dňoch. Mám problém, ktorý neviem kde a ako ho vyriešiť ( okrem Lampárne ) a zároveň chcem upozorniť na (ne)spravodlivosť v našom zdravotnom systéme. Teraz by som konkrétne opísala ten svoj problém: Dňa 27.7.2012 som sa po rodičovskej dovolenke vrátila do pôvodného zamestnania. V novembri ochorel môj syn a bola som s ním 2 krát na OČR-ke. ( 5.-.9.11.2012 a 29.11.-10.12.2012 ).Pri tej druhej sa ma zdravotná sestra u pediatra spýtala, či máme pracovnú dobu aj cez víkend, podľa toho mi vyplní papiere pre Sociálnu poisťovňu. Odpovedala som, že cez víkendy nepracujeme, takže mi papiere vypísala na už spomínaný termín: 29.11.-10.12.2012 a tvrdila, že Soc. Poisťovňa počíta do OČR –ky pracovné dni, takže sa zmestím do 10 dní, ktoré sú platené. Už ten samotný prístup, že sestra vypĺňa papiere, ktoré by mal pán doktor, sa mi nepáčil, a to ,že sestra neovláda predpisy, alebo zákony to som sa dozvedela až v januári, keď mi prišlo Rozhodnutie zo Soc. poisťovne. Od 11.12.2012 som na dlhodobej PN-ke. Od SP som dostala rozhodnutie o dennom vymeriavacom základe na OČR , v ktorom mi priznali ošetrovné na deň 13,4566 EUR .
21.januára 2013 mi prišlo rozhodnutie o DVZ a tu mi priznali nemocenské na deň 6,2313 EUR no myslela som, že zle vidím. V tomto rozhodnutí je citovaný aj konkrétny zákon: § 26 ods.5 zákona č. 461/2003Z.z. takže som zatelefonovala do SP a pani úradníčka mi vysvetlila, že nakoľko som mala prerušené zdravotné poistenie ( 9. a 10.12.2012 ) PN-ka sa mi vypočíta z určenej sumy, ktorá je daná a tak vychádza na 6,2313 EUR. Vraj sa s tým už nedá nič spraviť, nakoľko to bolo vlaňajší kalendárny rok?! Darmo sa aj odvolám.
Na záver len toľko: Od roku 1991 som v pracovnom pomere, platím si všetky odvody, za tie roky som bola asi 4 krát na PN-ke a teraz, pre chybu, alebo nevedomosť zdravotnej sestry mám taký DVZ ako keby som do dnešného dňa nezaplatila žiadne odvody do SP. Nakoľko je momentálne toto môj jediný príjem a sama vychovávam syna ( s manželom nežijeme v spoločnej domácnosti už viac ako rok )neviem, na koho sa mám obrátiť a kde riešiť tento problém. Možno pre niekoho malicherný, pre mňa však existenčný. Jednoducho 6 EUR na deň je málo aj pre jednu osobu, nie to ešte s malým dieťaťom .
Ďakujem, že ste mi venovali pozornosť a dúfam, že mi aj viete poradiť, pomôcť.

sissy27
27. jan 2013

na jednej strane mi je ľúto, do akej situácie si sa dostala, na druhej strane "neznalosť zákona neospravedlňuje"... všetci vieme, že OČR môže byť 10 kalendárnych dní na jednu diagnózu ( a to podotýkam tiež nie som nejaký chronický zneužívateľ týchto vecí )... že sestrička vypĺňa papiere, ktoré by podľa teba mal vypisovať dr. - no ona tam je aj od administratívy a popravde, nepamätám sa, žeby mi niekedy v živote papiere k PN alebo OČR vypisovala osobne lekárka, nakoniec, to je ten najmenší problém...
Možno by sa to dalo poriešiť tým, že si tie dva dni doplatíš zdravotné poistenie, ale to by chcelo dohodu so SP a neviem, ako veľmi sú ústretoví v týchto veciach...
a ešte niečo - ak nežiješ s manželom v spoločnej domácnosti, tak by nebolo odveci poriešiť si od neho výživné, aby si nebola odkázaná na tých 6€ denne...

zuzulica
28. jan 2013

ja sa teda v tomto nevyznám, kedže som živnostník a nie zamestnanec, ale nemal ti tie dni, čo si mala medzi OČR náhodou odvody(teda teraz hlavne o nemocenskej sa bavíme)platiť zamestnávateľ?škoda, že si to dala ako otázku, nie diskusiu. Ono je pravda, že ak si prerušila platenie tak ti to počítajú menej, až po pol roku platenia máš zase nárok na normálne(u nás SZČO), u zamestancov tam píšu čosi o 90 dňoch. Radšej zi znova pozri ten papier, nemáš tam len prvé 3 dní tých 6e a ostatné normálne? Lebo aspoň u nás živnostníkov je to tak, že prvé dni 25%vymer.základu ostatné 55% . OČR sa počíta od prvého dňa, takže tam to máš hneď normálne.Pozri si to poriadne v tom rozhodnutí ešte raz.

obcansr
30. jan 2013

no očr je platená len 10 dní sestrička zle vypočítala 10 dní . Soc. poist platí očr aj pn cez víkendy nie len pracovné dni. To je blbost Vaša očr mala skončit 8.12 a 9. 12 nastup do práce. A tie dni čo ste už nemali očr mal zaplatit zamestnávatel. Lenže sestrička zle vypočítala očr podla toho čo píšete mali ste očr až 12 dní a tam to je 2 dni su naviac..... tie nemáte zaplatené. Druhý raz treba spočitat poriadne. A treba pozriet poriadne na ten papier čo vám prišiel lebo ako píše zuzulica je tam prvé 3 dni 25% a potom 55% do konca pn. A možno sa dá doplatit ešte zdravotné treba sa ist spýtat.