Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sociálne (ne)istoty na Slovensku

bt206
28. jan 2013

Chcela by som sa s Vami podeliť s nepríjemnou situáciou, ktorá ma postretla v týchto dňoch. Mám problém, ktorý neviem kde a ako ho vyriešiť ( okrem Lampárne ) a zároveň chcem upozorniť na (ne)spravodlivosť v našom zdravotnom systéme. Teraz by som konkrétne opísala ten svoj problém: Dňa 27.7.2012 som sa po rodičovskej dovolenke vrátila do pôvodného zamestnania. V novembri ochorel môj syn a bola som s ním 2 krát na OČR-ke. ( 5.-.9.11.2012 a 29.11.-10.12.2012 ).Pri tej druhej sa ma zdravotná sestra u pediatra spýtala, či máme pracovnú dobu aj cez víkend, podľa toho mi vyplní papiere pre Sociálnu poisťovňu. Odpovedala som, že cez víkendy nepracujeme, takže mi papiere vypísala na už spomínaný termín: 29.11.-10.12.2012 a tvrdila, že Soc. Poisťovňa počíta do OČR –ky pracovné dni, takže sa zmestím do 10 dní, ktoré sú platené. Už ten samotný prístup, že sestra vypĺňa papiere, ktoré by mal pán doktor, sa mi nepáčil, a to ,že sestra neovláda predpisy, alebo zákony to som sa dozvedela až v januári, keď mi prišlo Rozhodnutie zo Soc. poisťovne. Od 11.12.2012 som na dlhodobej PN-ke. Od SP som dostala rozhodnutie o dennom vymeriavacom základe na OČR , v ktorom mi priznali ošetrovné na deň 13,4566 EUR .
21.januára 2013 mi prišlo rozhodnutie o DVZ a tu mi priznali nemocenské na deň 6,2313 EUR no myslela som, že zle vidím. V tomto rozhodnutí je citovaný aj konkrétny zákon: § 26 ods.5 zákona č. 461/2003Z.z. takže som zatelefonovala do SP a pani úradníčka mi vysvetlila, že nakoľko som mala prerušené zdravotné poistenie ( 9. a 10.12.2012 ) PN-ka sa mi vypočíta z určenej sumy, ktorá je daná a tak vychádza na 6,2313 EUR. Vraj sa s tým už nedá nič spraviť, nakoľko to bolo vlaňajší kalendárny rok?! Darmo sa aj odvolám.
Na záver len toľko: Od roku 1991 som v pracovnom pomere, platím si všetky odvody, za tie roky som bola asi 4 krát na PN-ke a teraz, pre chybu, alebo nevedomosť zdravotnej sestry mám taký DVZ ako keby som do dnešného dňa nezaplatila žiadne odvody do SP. Nakoľko je momentálne toto môj jediný príjem a sama vychovávam syna ( s manželom nežijeme v spoločnej domácnosti už viac ako rok )neviem, na koho sa mám obrátiť a kde riešiť tento problém. Možno pre niekoho malicherný, pre mňa však existenčný. Jednoducho 6 EUR na deň je málo aj pre jednu osobu, nie to ešte s malým dieťaťom .
Ďakujem, že ste mi venovali pozornosť a dúfam, že mi aj viete poradiť, pomôcť.

maznacik007
28. jan 2013

Neviem proste OCR je mozne cerpat najviac desat kalendarnych dni .. preco si nenastupila na PN skor...

zuzulica
28. jan 2013

@bt206 pozerala si tie papiere ešte raz, ako som ti písala v odpovedi, keď si to mala ako otázku?

bt206
autor
28. jan 2013

Ahoj! Samozrejme už niekoľkokrát.OČR je 13 EUR a PN 6 Eur.

zaneta08
28. jan 2013

asi ťa nepoteším, ale s týmto sa zrejme už nedá nič robiť, pretože odvolanie je možné podať proti rozhodnutiu, ale oni majú pri určení vymeriavacieho základu zrejme pravdu. Ja by som ti len poradila, aby si išla osobne za tou pracovníčkou, vysvetlila jej, v akej si situácii a že to bol omyl zo strany sestry a možno ti niečo poradia. Tá pracovníčka sa v tom vyzná a pokiaľ sa bude dať niečo robiť a bude trochu empatická, tak ti poradí, držím prsty 🙂

izabela11
28. jan 2013

ak to správne chápem, nesprávnym vyplnením očr zo strany sestry Ti vznikol nedoplatok za 2 dni (vypísala Ti 12 dní a maximum pre očr je 10 dní) tak Ti Pn-ku rátali len z minima. Teda aspoň pri prerušení dobrovoľného poistenia to platí, možno i pri povinnom je to detto.
ja by som možno skúsila ísť priamo za riaditeľom pobočky soc.poist. - vysvetliť situáciu (za pokus to stojí) a do budúcna sa poučiť a dávať si sama pozor (lebo dnes Ti úrady často ani nepomôžu ani neporadia), neznalosť zákona Ťa neochráni - a sledovať neustále meniacu sa legislatívu je náročné pre laika ☹ Ale i čítanie rád a skúseností tu na Koníku mne napríklad pomohlo vyhnúť sa omylom či nedorozumeniam. Stačí si vyhľadať danú tému / diskusiu - a overiť správnosť informácií napr. i cez Google 😉 (teda "aspoň" takýmito cestami...)

bt206
autor
29. jan 2013

Ahoj! Ďakujem pekne za povzbudivé slová.Najsmutnejšie v tomto celom trapase je, že som ani nevedela,že mám prerušené poistenie,až keď mi prišlo rozhodnutie - vtedy som sa išla informovať zamestnávateľa.Ten mi tvrdil, že DVZ sa vypočíta z môjho príjmu pred nástupom na MD. Ešte raz sa však skúsim niečo vyriešiť.