Som na TPP a mám polovičný ID, vrátia mi daň?

zuzika
30. dec 2019

Zdravím Vás všetkých, idem si po k Vám po radu. Pracujem v jednej firme 8r.mala som nehodu a operovali mi chrbticu. PN som bola rok. Takže do prace som nastúpila 16.8.2019. Požiadala som o ID.(45%) Ten mi bol schválený 4.12.2019. Chcem sa spýtať,budem mať znížené dane?Ak áno , keď mi bola vyplácaná mzda od 16.8. Vrátia mi dane?

evittam
30. dec 2019

@zuzika Nie dane nemáš znizene. Je rovna dan. Bude ti nieco vrátene v RZ (ak on požiadas zamestnavatela) alebo v DP. Ale pokiaľ viem suma dôchodku sa odpočítava od NCZD.

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam aha...no myslela som ze áno, lebo mi bolo povedane že firma keď ma zamestnanca ID vraj je to pre firmu výhodné že platia menšie odvody... Tak som myslela ze je to prospešné aj pre mňa

evittam
30. dec 2019

@zuzika Aj ty platíš nizsie odvody.

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam no ved to som sa pýtala... Keď by som mala mat nižšie odvody a ID mi platí od 16.8.a odvody som mala vyššie ako kazdy zamestnanec takže 4,5mesiaca dozadu mi to pre rátajú a vrátia? Nerozumiem sa tomu vôbec..

evittam
30. dec 2019

@zuzika Ale kto ti ma vrátiť odvody?! Odvody sa nevracaju! Jedine zo ZP v RZ.
Vracaju sa len dane ak ti vyjde preplatok. Ale ako pisem o vysku invalidného dôchodku sa znižuje nezdaniteľna cast. Neviem kolko zarobís, kolko platíš dane,ci poberás DB a kolko máš ID. Takze ťažko radiť ci ti nieco vrátia.

alenah31
30. dec 2019

@zuzika a čo majú odvody spoločne s daňou? Odvody sú nižšie - na zdr. poistenie a soc. poisťovňu. Daň je rovnaká pre všetkých. Presne ako píše @evittam.

zaba21
30. dec 2019

@evittam
Nezdaniteľná časť u poberateľov invalidných dôchodkov sa môže uplatniť, od nczd sa odpočítava len výška starobného dôchodku.
Čo sa týka zníženej sadzby zdravotného poistenia, pokiaľ viem, tak sa to nerieši cez ročne zúčtovanie ZP, ale robia sa aditivne výkazy do ZP od obdobia od kedy bol spätne priznaný ID. Ale tu pokiaľ viem bola nejaká zmena.

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam aha... No hovorím ze tomu nerozumiem. Som myslela ze to co mi strhli a teda mali strhnúť menej že to vrátia... Teda ze to dajú do daní... A co DB? Teda ak tomu rozumiem budem mat menšie odvody a tým pádom o malinko lepšiu výplatu?

evittam
30. dec 2019

@zaba21 Určite len starobný? Tak sa ospravedlňujem. A ZP som netušila ze sa robia tie vykazy. Som myslela ze sa to zuctuje v RZ. Dik za info.

evittam
30. dec 2019

@zuzika Danovy bonus. Ano dobre rozumieš.

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam áno poberám, dala som si ho vyplácať 1x za rok.

evittam
30. dec 2019

@zuzika A ešte raz odvody a dane su dve odlišné veci.

zaba21
30. dec 2019

Len uvažujem, či ti nárok na ročný DB vôbec vznikne - viď podmienky :
Povedala by som, že iba DB za december...

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danovy-...

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam dakujem ti ze si mi bola ochotná s odpovedami. Trosku si ma dala do obrazu. Niečo som si prečítala o aditiv. vyk. Keďže mam 45% mňa sa to netýka. A tak snáď mi dajú niečo s PNky.... Pekné sviatky želám.

zuzika
autor
30. dec 2019

@zaba21 prečo iba december? Ved pracujem od augusta...

evittam
30. dec 2019

@zuzika Zalezi koľko si mala HM od 8-12?

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
30. dec 2019

@zuzika A od kedy mas ID.

mm2008
30. dec 2019

tu je toľko nepresností v týchto príspevkoch. .. čo príspevok to iná odpoved a autorka sa v tom zamotáva...

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam HM cca 3800€ a ID od 16.8. Ale neviem ešte sumu lebo mi to priklepli 4.12.

zuzika
autor
30. dec 2019

@mm2008 ale nie 😉 ved podstatu mi napisali. To co som mylne myslela je blbosť. Takze nič nemá ID s daňami. A teraz som sa pýtala na bonus.... Takže nestrácam sa v tom 😉.

zaba21
30. dec 2019

@zuzika

Ospravedlňujem sa za nepresnosť čo sa týka DB, prehliadla som, že robíš od 8/19. Čiže predpokladám, že limit pre DB bude dosiahnutý. Sorry.

evittam
30. dec 2019

@zuzika Tak narok na DB mas len do 8/19.

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam fiha a prečo len do 8/19?

evittam
30. dec 2019

@zuzika Citala si tie informácie v linku co ti dala
@zaba21 ?! Tak preto.

Na daňový bonus nemá nárok daňovník u dieťaťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo vydané rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku (napr. rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku dieťaťa bolo vydané dňa 11.12.2018, daňovník si na toto dieťa už nemôže uplatniť nárok na daňový bonus v mesiaci január 2019, to znamená, že posledný mesiacom na uplatnenie daňového bonusu je december 2018).

evittam
30. dec 2019

@zuzika Aha az teraz lepsie čítam.😊😁
Pardon. Som to len prebehla-to sa tyka ID dieťaťa.
Tak beriem späť. 😉

zuzika
autor
30. dec 2019

@evittam 😂😉okí v pohode takže podľa HM budem mat nárok áno? 😃

evittam
30. dec 2019

@zuzika Ano. 😉
Tiez az keď som ti to sem zkopirovala som to este raz precitala a prisla som na to.😊😁😁😁