Spätné vyplatenie invalidného dôchodku

21. okt 2023

Dobrý deň invalidný dôchodok Vám spätne vyplatili od kedy Vám vznikla invalidita alebo od dátumu podania žiadosti? Ďakujem

mamina7070
21. okt 2023

od datumu ktory urcil posudkovy lekarr najcastejsie je to od podania ziadosti

miamia04
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
21. okt 2023

@miamia04 ale na toto treba asi podať zvlášť žiadosť? Môjmu otcovi vznikla invalidita oveľa skôr ako podával žiadosť o invalidný ale dostal vyplatené spätne len od dátumu kedy podal žiadosť.

miamia04
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miamia04
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
21. okt 2023

@nikpa záleží od kedy mal invaliditu priznanú, o dátume rozhoduje posudkový lekár, nie žiadateľ.....posudkový lekár určí od kedy je priznaná invalidita a na koľko percent....

nikpa
21. okt 2023

@mogaa chápem, že o tom nerozhoduje žiadateľ ale posudkový lekár, len ma zaujímal postup ako na to. Alebo keby mal nárok skôr ako si podľa o invalidný, pošlú mu to automaticky. Ale to je asi naivné si myslieť 😄 V tomto štáte treba o všetko doslova bojovať.

mogaa
21. okt 2023

@nikpa automaticky nič neposielajú...o invalidný si najskôr musí zažiadať, tam si uvedie od akého dátumu žiada o ID....ale potom nasleduje posudková komisia, tam lekár určí či má nárok na ID , na koľko percent a od akého dátumu má nárok, zvyčajne je to dátum podľa lekárskej správy kedy sa na ochorenie prišlo, ale môže to byť aj iný dátum, o tom už rozhoduje posudkový lekár....ten dátum môžu určiť aj spätne, ale vypláca sa max.3roky do zadu....

nikpa
21. okt 2023

@mogaa ID už poberá, na chorobu mu prišli rok predtým ako si podal o jeho žiadosť. A bol mu schváleny až odvtedy. No podľa mňa mal na neho nárok hneď ako mu na to prišli, nie až po roku, teda po podaní žiadosti. Pôjdem sa informovať na upsvar, ked tak podám žiadosť o spätné vyplatenie za ten 1 rok alebo čo bude treba.

mamina7070
21. okt 2023

@nikpa to pojdes uplne zbytocne na upsvar lebo ten s tym nic nema 😉
a ak ma uz pravoplatne rozhodnutie uz ho nezmenia a neni to pravidlom ze vyplacaju spatne 😉 a pozor mozu aj prehodnotit a odobrat 😉

nikpa
21. okt 2023

@mamina7070 máš pravdu 🤦 blbosť som napísala, veď to rieši soc. poisťovňa. No odobrať v tomto konkrétnom prípade sotva, stav sa mu ešte zhoršil odvtedy a prišiel ešte aj o obličku plus pribudla ďalšia diagnóza.

mogaa
22. okt 2023

@nikpa no pôjdeš zbytočne...na odvolanie tam bola lehota a tá predpokladám uplynula.......teraz jedine podať žiadosť o prehodnotenie z dôvodu zhoršenia stavu...ak je tam ešte lehota na odvolanie, tak sa treba odvolať ale to musí on....

jutka1509
30. okt 2023

Ja som si požiadala o ID 10.8.22 počas PN, schvaleny posudkovym a aj spätne vyplatene som mala od 5.12.22 v ten deň ma prepustili z nemocnice po ťažkej operacii ,poslala som im prepúštaciu správu a v januari 2023 som bola podpisat schválenie

deti5
16. dec 2023

Prosím vás .
Máte skúsenosti v Bratislave s posudkovim lekarmi na záhradníckej 153 .manžel ide 19.12 má ísť prve po príchode za referentkou sktorou spísal žiadosť a potom s podpísanou žiadosťou sa má hlásiť na okienku č.7 tam je posudkový lekár má si priniesť iba občiansky preukaz a predvolanie podával si 13.9 2023 .neviete ako to bude papiere všetky dával už predtým teraz nič iné nepýtajú len občiansky a predvolanie a má tam napísané Vec : Predvolanie na spísanie žiadosti a ústne pojednávanie o posúdení invalidity.Damuje.za každú odpoveď a prajem vám všetky hlavne veľa zdravia a
Boli ste štastný.

miamia04
16. dec 2023

@deti5 lekár ho bude vyšetrovať a zapisovať, vypytovať sa , podľa lekárskych nálezov a stavu manžela mu posúdi stav.

deti5
16. dec 2023

@miamia04
@miamia04 Ďakujem tak snáď to bude ok lebo manžel má sudeckov syndróm nemá uchopovu schopnosť v ľavej ruke má opuch a už to má od marca rok bol na PN a už je na neplatenej .má aj iné diagnózy má adaptacnu poruchu od augusta tohto roka .a aj z očami mal problémi.takze to sa ho bude pýtať ako sa cíti.tak uvidíme ževraj nejaká doktorka tam bude s tajomníčkou nám bolo povedané a nič viacej .snáď mu to uznajú manžel sa toho boji dosť tak tam idem snim Ďakujem Vám krásne za odpoveď .

miamia04
16. dec 2023

@deti5 držím palce, nech to dobre dopadne.💙

deti5
17. dec 2023

@miamia04 Ďakujeme krásne 🥰