Spoločný účet po smrti majiteľa

vlucifuk
14. sep 2022

Prosím, len zo zvedavosti. Ako to funguje? A nie, nechystám sa umrieť, ale...Život je nevyspytateľný. S manželom máme spoločný účet, absolútne nám to takto vyhovuje a meniť to neplánujeme. Majiteľom účtu som ja, manžel ním môže disponovať, má svoju kartu. Ak by som ale náhle zomrela, účet sa "zmrazí" a ide do dedičského konania, čo teda chvíľu trvá, kým prebehne. Manžel by teda naozaj nemal v tom čase šancu dostať sa k peniazom? Kamoška mi povedala, že jej mamka po smrti otca, ktorý bol majiteľom spoloč.účtu, hneď utekala vybrať hotovosť, aby mala z čoho žiť. Fakt je to takto? A napr.z toho "zmrazeného" účtu v tom čase odchádzajú nastavené trvalé príkazy?Či aj to je stopnuté? A kto vlastne dáva info banke o smrti majiteľa? Matrika? Vie niekto, ako to funguje? Ďakujem za každú reakciu.😉

svokrinjazykmonika
14. sep 2022

@vlucifuk keď niekto zomrie treba vytiahnuť úplne všetky peniaze z účtu a potom to nahlásiť banke a tá účet zmrazí. O všetky platby a účty sa dá postarať neskôr.

zaphyra
14. sep 2022

Mbank je jedina co viem, ze ma možnosť dvoch majitelov jedneho účtu, nie majitel a disponent. My tak máme.

vlucifuk
autor
14. sep 2022

@svokrinjazykmonika A nie je to banke podozrivé, že zrazu príde disponent a chce vybrať tisíce? Neoveruje to banka s majiteľom účtu? Asi sa hlúpo pútam, ale naozaj v týchto veciach neviem chodiť.

maranco
14. sep 2022

https://www.peniaze.sk/ucty-a-karty/6333-dedics...

@lalala94 FIO má tento text
Pri úmrtí majiteľa účtu (resp. vyhlásení majiteľa účtu za mŕtveho) postupuje Banka podľa príslušných ustanovení Zmluvy a ďalšej zmluvnej dokumentácie a ďalej podľa dispozícií majiteľa účtu, ak ich pre prípad úmrtia Banke oznámil, inak podľa ustanovení právnych predpisov. Banka a klient sa dohodli, že v deň nasledujúci po dni, keď sa Banka hodnoverne dozvie o úmrtí majiteľa účtu (resp. o jeho vyhlásení za mŕtveho), zablokuje Banka peňažné prostriedky na účte a ukončí všetky príkazy udelené oprávnenou osobou či osobou splnomocnenou k dispozícii s peňažným zostatkom; všetky oprávnenia oprávnených osôb a osôb splnomocnených k dispozícii s peňažným zostatkom zanikajú, ak z konkrétneho plnomocenstva udeleného v súlade s platnou právnou úpravou nevyplýva niečo iné.

Takže majiteľ účtu môže s bankou písomne dohodnúť dispozíciu s účtom v prípade úmrtia. A vtedy banka okamžite nezablokuje účet, ale bude postupovať podľa dohody.

zontik
14. sep 2022

@elizabet173 áno,lenže nie si majiteľ, ako si ona vie overiť, že ty s tým majiteľom účtu žiješ, či nie ste v rozvodovom konaní napr..a to by asi nebol nik šťastný, keby ti vybielili účet vselikedy manžel s milenkou napr.chaoes, čo chcem povedať? Viem, toto je iná situácia, ale proste to je tak nastavené, je to ochrana majetku.pripadne, vieš pin kód od karty manzela, aby si to mohla vybrať v banke?

maranco
14. sep 2022

@zontik Keď PIN ku karte poskytne ďalšej osobe poruší podmienky banky pre používanie karty. Správne sa to robí tak, že k jednému účtu majú vydané 2 karty a každý pozná len svoj PIN.
A ešte je výhoda ak stratí/ukradnú kartu tak ju ihneď zablokuješ v smartbankingu a kým príde nová, môžete používať druhú kartu.

rikarika
14. sep 2022

@vlucifuk manzel zomrel v sobotu, v nedelu rano som z uctu vybrala/previedla vsetky peniaze. Ucet bol zablokovany az v stredu.

rikarika
14. sep 2022

@vlucifuk a este druha vec je, ze zostatok uctu v den umrtia v polovici zahrnie notar do dedicskeho, lebo bsm, teda z polovice zostatku sa rataju notarske poplatky.

momi1_1
14. sep 2022

vieš čo tak to bolo aj keď zomrela svokra. tiež sa utekalo vybrať čo najviac peňazí, aby mal svokor na pohreb a podobne a to čo tam ostalo, tak to šlo do dedičského

lilope
14. sep 2022

@vlucifuk Ak sa dá, vybavte si, aby ste boli majitelia účtu rovnako a tým pádom nemusíš riešiť ty ani tvoj muž v prípade smrti jedného z vás ani jednu z položených otázok. Ja mám skúsenosť, že účet zomretého bol zamrazený až po nahlásení úmrtia pozostalým, čo riešil v priebehu nasledujúcich dvoch dní.

vlucifuk
autor
14. sep 2022

@lilope To by bolo ideálne, ale keď sme riešili spoločný účet, resp.keď sa manžel "pripojil" k môjmu účtu, tak to možné nebolo. Ale skočím sa opýtať do banky, či sa niečo za tých pár rokov nezmenilo.

vlucifuk
autor
14. sep 2022

@rikarika Mrzí ma strata manžela.Bože, ja sa priznám, že si to ani trochu neviem predstaviť, že by som toto riešila hneď na druhý deň. Myslím, že v banke by im bolo jasné, čo sa stalo. Prosím, ak sa môžem opýtať, v banke nič neriešili? Nepýtali sa? Môj manžel ani nie je Slovák, takže ak by sa mi niečo stalo, aj bez toho toho by to mal "zaujímavé".

lilope
14. sep 2022

@vlucifuk Skús sa spýtať či je možné byť spoluvlastník účtu a na podmienky pri úmrtí jedného z vás. Tiež ťažko radiť, keď človek nepozná podmienky jednotlivých bánk.

gab
14. sep 2022

@doriiis veru nie, ide to do systemu a ucet je zablokovany.
@vlucifuk Sestra cakala na peniaze vyse roka. Nastastie mala nejake na pohreb v hotovosti,nieco na svojej poistke, par dni po pohrebe zakladala vlastny ucet, kam jej chodila vyplata, takze to zvladala ako tak. K tym ostatnym dostala pristup az po dedicskom konani.
urcite si chod za tym do banky, nech to mate ok, lebo clovek nikdy nevie.

deti95060810
14. sep 2022

@zontik ak si disponent tak e môžeš vybrať, len po smrti sa účet zamrzí a nemá prístup k nemu nikto...

deti95060810
14. sep 2022

čo viem, nemocnica dáva vedieť pozostalým o úmrtí. Ale nie hneď, musí prejsť min. 2 hod.
Nemocnica dáva vedieť o úmrtí aj inštituciam... napr. banke...

rikarika
14. sep 2022

@vlucifuk nie v danom momente nic neriesili, ucet bol na manzela pisany, disponovali sme s nim obaja. Mna by ani nenapadlo nieco take riesit, ale svagor dosiel hned rano, ze sadaj do auta, musis riesit banky kym sa da, ja dala neurol a sla otvorit novy ucet a previedla nan vsetko co sa dalo.....zivot.

vlucifuk
autor
14. sep 2022

@deti95060810 Fakt nemocnica?A ako vie, akú banku mal nebožtík?Či to ide do nejakého registra?Vôbec si to neviem predstaviť.

vlucifuk
autor
14. sep 2022

@rikarika Bože, sila, ale hej, keď človek musí, tak musí...

elizabet173
14. sep 2022

@zontik pozri si, čo je oprávnený robiť disponent v tej banke, v ktorej máš účet a nejaká teta v banke ťa nemusí absolútne zaujímať. Dispozičné právo na účet, na ktorom máš všetky financie hádam nedáš hocikomu len tak.

elizabet173
14. sep 2022

@mamula20 lekár s tým nič nemá, rieši to matrika, tá vydáva úmrtný list.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zontik
14. sep 2022

@elizabet173 ja sa s tebou nehadam, písala som o svojej skúsenosti, samozrejme, každá banka je inak nastavená, takže toto je ozaj zbytočne riešiť 😉

elizabet173
14. sep 2022

@mamula20 lekár s tým nič nemá, neohlasuje banke úmrtie, okrem toho peniaze môžeš vybrať ešte pred tým, ako prídeš so nemocnice.
@zontik ja sa s tebou tiež nehádam, držím sa toho, čo mám v zmluve

h2
15. sep 2022

@vlucifuk Ako som už viackrát písala do rôznych diskusií o peniazoch v manželstve, kde baby písali, ako majú spoločný účet s manželom (účet na jeho meno) a že v tom nevidia problém, tak presne na toto moja mama doplatila. "Spoločný" (=otcov) účet po jeho smrti zablokovali a mama sa viac k peniazom nedostala. Všetko sa z toho účtu platilo, chodil tam aj mamin dôchodok, takže v čase najväčšieho smútku po strate manžela musela vybavovať a riešiť tieto veci. Bolo to veľmi vyčerpávajúce. Dedičské konanie prebehlo po trištvrte roku, vtedy konečne mama oficiálne "zdedila" svoje vlastné peniaze. Keby nemala mňa, ktorá jej poskytla hotovosť a tie veci s ňou vybavila, tak by reálne nemala z čoho žiť. Pritom na účte desaťtisíce.
A neviem, kto to oficiálne nahlasuje, ale určite nie pozostalí, že "Dobrý deň, môj manžel zomrel, zablokuje mi, prosím, jeho účet." 🙄

veronikag18
15. sep 2022

@vlucifuk Práve kvôli tomu máme každý svoj účet v banke. Jeden čas sme mali spoločný ale začalo mi byť veľmi zle, kedy som až omdlievala tak sme sa rozhodli pre účty zvlášť. Aj v banke som sa pýtala pracovníčky a ta mi povedala, že keď majiteľ účtu zomrie tak automaticky sa zablokuje a disponent sa k peniazom nedostane. Takže pre môj dobrý pocit a aby som mohla dobre spať máme účty zvlášť a tak nám to vyhovuje.

libus83
15. sep 2022

@vlucifuk Ja nemám osobnú skúsenosť ale na nete napr. Tatra banky som našla takéto
Hneď ako sa banka dozvie informáciu o úmrtí klienta, zablokuje jeho bežný účet, čím sa znemožnia všetky debetné a kreditné transakcie. Zrušené je spravidla i spoplatnenie účtu a zasielanie výpisov. Výber a prevod peňazí po smrti blízkeho teda nie je možný. Účet ostáva zablokovaný až do ukončenia dedičského konania. Po jeho ukončení predložia dediči banke právoplatné uznesenie o dedičstve, na základe ktorého môžu znovu nakladať s finančnými prostriedkami na účte zosnulého.

Výnimkou sú prípady, keď klient ustanovil disponenta, ktorý môže s účtom manipulovať. Vtedy k zablokovaniu účtu po smrti nedôjde. Mať disponenta účtu po smrti sa odporúča, pokiaľ ide o účet, z ktorého odchádzajú trvalé príkazy či inkasá týkajúce sa spoločného majetku alebo je hlavným zdrojom peňazí. Nehrozí tak, že rodina ostane až do skončenia dedičského konania bez prostriedkov.

Z toho by som brala že disponent môže disponovať...ale teda osobnú skúsenosť nemám...asi najlepšie sa popýtať priamo v banke asi.

gab
15. sep 2022

@libus83 ano, tak to je, aby mali spolocny pristup k peniazom

@veronikag18 - vsak ak ste boli spolocni majitelia uctu , tak:
Spoločný účet prináša majiteľom výhody v podobe rovnakého prístupu k účtu a vzájomnej kontrole. „Pomôcť môže aj v ťažkých situáciách, keď jeden z majiteľov účtu zomrie. V takom prípade banka štandardne blokuje účty zosnulého, v prípade viacerých majiteľov sa však účet neblokuje a zostávajúci vlastník tak môže s peniazmi naďalej narábať,“
Ak jeden z partnerov zomrie, spoločný účet vo väčšine bánk zaručuje druhému partnerovi prístup k prostriedkom na účte a narábanie s nimi. To je zásadná odlišnosť od samostatných účtov, kde banka účet zosnulého partnera automaticky zablokuje. Spoločný účet banka zablokuje zvyčajne vtedy, keď naň prichádza dôchodcovská či iná štátna dávka pre zosnulého. Presné podmienky zistíte v banke.

Spolumajitelia účtu majú rovnaké práva aj povinnosti. Môžu robiť rovnaké zmluvné úkony týkajúce sa platobných príkazov, ale aj zmeny účtu alebo jeho zavretia. V prípade disponenta sú práva obmedzené. - tak to ti potom pani v banke zle povedala, ak ste boli splumajitelia, tak ste mali rovnake prava. Zalezi vsak v ktorej banke, nie v kadzej sa da zriadit spolocny ucet.

to si musi kazdy uzrejmit sam, ci su vyhodou dva ucty, kazdy ten svoj, len ja to beriem tak, ze vo väcsine pripadov chlap zarobi viac, zena menej (ok, su aj vynimky, ale male ) a v pripade, ze sa naozaj nahle nieco chlapovi stane, ucet zablokuju a peniaze, ktore by kludne mohla zena a deti uzivat (ak by mali spolocny ucet) , vlastne do dedickeho, ktore niekedy trva aj rok, zamrznu.

mikadooo
15. sep 2022

@vlucifuk ahoj, áno, je to síce veľmi cynické, ale čo najskôr po smrti manžela treba naozaj ísť vybrať peniaze, ináč budú zablokované. Tiež mám takú skúsenosť od kamošky a keďže tam bolo nevlastné dieťa (dospelé) a to robilo ešte prieťahy v dedičstve, tak účet bol zablokovaný niekoľko rokov... Tú dotyčnú tiež nenapadlo, že si má vybrať nejaké peniaze, aby mala z čoho vôbec existovať po pohrebe, tak bola skoro na mizine prvé mesiace.

veronikag18
15. sep 2022

@gab Nedalo sa aby boli 2 spolumajitelia účtu, iba jeden a ten druhy disponent. V jednej tej istej banke mi to povedali 2 pracovníčky a kvôli tomu určite nebudem meniť banku. Máme 2 účty a takto nám to vyhovuje.