Sporenie pre deti

24. aug 2023

Ahojte mamičky. Prosím vás kde sporíte vašim detičkám? Aká banka a aký produkt? S čim ste spokojné? Aké sú poplatky? Vďaka

sweet20
24. aug 2023

zalezi co chces..

jaroslav81
24. aug 2023

určite žiadna banka

autor
24. aug 2023

@sweet20 nieco jednoduche kde len budem odkladst peniaze ktore dostane syn ako dar plus kde mu budem ja posielat nieco kazdy mesiac ..

sweet20
24. aug 2023

tak mi napis.. urcite nie ziadna banka, treba to pozriet, porovnat..

pkgirl30
24. aug 2023

Ja som v Prima banke synovi založila účet je bez poplatkov, nič mi nesťahujú nič som za to nedala, ani ho nepoužívam, dala som tam malú čiastku a k tomu účtu banka vytvorila sporiaci účet kde šetrím každý mesiac po 20 eur na 36 mesiacov.

jaroslav81
24. aug 2023

@pkgirl30 to je k ničomu, to môžeš dávať doma do prasiatka

pkgirl30
24. aug 2023

@jaroslav81 ibaže to čo je doma sa chtiac nechtiac proste minie, to čo sporím v banke viem že toho sa nedotknem

valer88
24. aug 2023

určite sporiť/investovať sa oplatí, avšak musí to byť všetko logicky nastavené. To znamená, že rodičia by mali mať vytvorenú nejakú finančnú rezervu na bežnom účte - napríklad 2/3 tisíc eur. Zvyšné peniaze by si mali odkladať na svoj dôchodok a pre deti na štart do života.

Tak nejak by to malo vyzerať. Keď sa len sporí deťom a nie sú dostatočné rezervy, prípadne poistenie na nepredvídané udalosti, tak sa potom čerpá z toho a celé sporenie/investovanie bolo zbytončné.

Keď je toto všetko vyriešené a ide sa deťom sporiť, tak je dôležité určiť si investičný horizont. Teda na ako dlho sa bude deťom sporiť. Ak je to dostatočne dlhý horizont (10/15 rokov napríklad), je super využiť ETF fondy s priemerným zhodnotením 7/8% ročne.
Napríklad pri sume 50€ mesačne na 20 rokov, viete navkladat 12 240€ a so zhodnotením investície bude celková suma bez mala 30 000€. Takto sporím konkrétne ja.

Ak je to na kratšie obdobie, treba pozerať na menej kolísavé investičné nástroje, akými si napríklad realitné fondy.
Pokojne mi napíšte v prípade, že sa chcete konkrétnejšie poradiť. Po doplnení investičného horizontu a vloženej sumy Vám budem skôr vedieť odporúčiť aj konkrétnu možnosť.

kikundela
24. aug 2023

Moje deti majú sporenie pri poistkach. A prídavky im chodia na účty každý mesiac. Tiež sme mali to sporenie v Prima banke ale je to o ničom. To im radšej dám stavebné sporenie

sickynickyobsadene
24. aug 2023

@valer88 nie som pesimista ale dávať peniaze fuč na 20 rokov je obrovské riziko. Ci sa ti to paci alebo nie za 20 rokov tu slovensko nemusí byť. Do roka môžme baliť kufre a tie prachy ti nikto nedá..

sweet20
25. aug 2023

@kikundela vyhovuje vam sporenie pri poistkach?

zuzana_za
26. aug 2023

Najlepšie je kombinovať sporenie (ale určite nie v banke) : napr.časť v rámci poistenia (investičného) + tvoriť rezervu cez pravidelné investovanie.
Fondy a rozloženie sumy samozrejme záleží u každého na jeho finančných možnostiach.