Sporenie pre deti

alasea
12. aug 2018

Ahojte mamicky, stali sme sa s manzelom krstnymi rodicmi a chceli by sme krsniatkam zalozit nejake sporenie. Ake produkty mate pre svoje deticky vy? Co odporucate? Chceli by sme nieco, z coho sa daju v pripade potreby peniaze vybrat aj bez toho, aby decka prisli o uroky - nemyslim kazdy druhy mesiac, ale napr zaplatit nejaky sportovy tabor, studijny pobyt atd. Dakujem

deti95060810
12. aug 2018

pozri finančnáhitparáda.sk

lucy123lucy
12. aug 2018

@alasea na kratkodobe sporenie nie su ziadne vhodne produkty. Bankove Uroky and depozitoch su momentalne pod 1% takze na toto uplne zabudnite.
Bud AMUNDI alebo AXA - kedykolvek sa to da vybrat, a ked peniaze nepotrebuju, tak sa zhodnocuju.

alasea
autor
12. aug 2018

@lucy123lucy my im to nechceme sporit primarne kratkodobo, chceme im to sporit kludne aj do dospelosti. Len keby napr. je dieta huslovy virtuoz a potrebuje husle v 10 rokoch, nech sa odtial peniaze mozu vybrat bez toho, aby prisli o urok a keby teda nebol 1% bolo by to super.

stankadu
12. aug 2018

ja mám účet v slov. sporitelni a dala som si sporenie k účtu. Obom dcéram sporím po 10€. Tiež som hladala nejaké vhodné sporenie, ale nič ma nezaujalo. Všetko je to na jedno kopyto.

mismor
12. aug 2018

My mame od Allianzu Farbicku, je to so sporenim a aj s poistenim pri chorobach, na dovolenke alebo napr. pobyte v nenocnici

lucy123lucy
12. aug 2018

@mismor dobry, odporucam zrusit sporenie....kedze zbytocne preplatite na poplatkoch. zivotna poistka sa nema spajat so sporenim - je to oblbovak.

lucy123lucy
12. aug 2018

@alasea ak to chcete dlhodobo, tak jednoznacne amundi alebo AXA.
tam si vyberiete sporiaci horizont 10 -15 -20- 25 rokov a cielovu sumu. Minimalny vklad je myslim 35 eur (ako casto a kolko budete vkladat je na vas). ak nemate, nemusite vkladat, ziadne penale, ziadne stratene uroky.
zhodnotenie je 5% a viac(rocne) podla zvolenej strategie. napriklad moja strategia mala 6% vynos minuly rok.
je to o dlhodobom sporeni/investovani. ak chcete mam znamu co mi to otvarala, sprostredkovala,a mohla by vam to blizsie vysvetlit.

svetlana35
12. aug 2018

@lucy123lucy no ja mam zalozene amundi a stale klesa ...som v minuse vzdy 2/3 e...

mogaa
12. aug 2018

Moja rada, nevyberajte produkt s poistením(žiadna životka alebo úrazové poistenie so sporením)....Gro peňazí ide na poistenie a ak sa nedodrží časový horizont, vyplatia vám oveľa nižšiu sumu ako ste vložili. Takže ostáva sporenie cez banku(neodporúčam poisťovne), buď sporiaci detský sporiaci účet alebo sporenie do fondov. Treba si dať pozor n výber fondu, platí zásada čím vyšší výnos tým väčšie riziko. Teda ak pôjdete do akciových fondov a budete súrne potrebovať peniaze vybrať, môže byť fond v poklese a ak vtedy vyberiete ste v strate. Pri fondoch treba sledovať koľko som tam vložil a hodnotu v čase výberu - vyberám ked je tam zisk.

lucy123lucy
12. aug 2018

@svetlana35 hm, neviem aku mate strategiu.
z kratkodobe hladiska....mesiace/roky to nebude vytvarat zisk.
treba aspon niekolko rokov...a vybrat strategiu.
ja mam myslim P5...odvaznejsiu....ale to teraz opat menili, nejake nove fondy otvorili, presunuli...

svetlana35
12. aug 2018

@lucy123lucy ja mam roky a klesa furt aj kolega ma a tiez tak..takze nie je to az take vyhodne ako grafy ukazuju

lucy123lucy
12. aug 2018

@svetlana35 aku strategiu mate ?

lucy123lucy
12. aug 2018

@svetlana35 mozno by ste mali zmenit strategiu, ak mate pocit ze to len klesa a prejst na inu strukturu fondov. spytajte sa vasho poradcu, mal by sa o vas starat a radit vam ako a co treba zmenit.

svetlana35
12. aug 2018

@lucy123lucy ano da sa aj to ale poplatok 700e mi za to ozaj nestoji

lucy123lucy
12. aug 2018

@svetlana35 v Amundi nie su ziadne poplatky za prestupy. asi mate nieco uplne ine. velmi divne

mirien22
12. aug 2018

@lucy123lucy my sme to tiež chceli a za zavedenie si pýtali 200€... a prečo životne poistenie nie je sporenie posla vás? Primárne teda určite nie, ale peniaze sa odtiaľ nestratia pokial viem

svetlana35
12. aug 2018

@lucy123lucy urcite su, aj poplatok za zavedenie bol 155e tusim. a ak idete z konzervativneho fondu do dynamickeho je tam poplatok 700e

svetlana35
12. aug 2018

@lucy123lucy urcite su, aj poplatok za zavedenie bol 155e tusim. a ak idete z konzervativneho fondu do dynamickeho je tam poplatok 700e

lucy123lucy
12. aug 2018

@mirien22 za Amundi sa plati jeden jediny poplatok - ktorym si zaplatite admnistrativu uctu, investovanie, vykupy za celu dobu sporenia. takze tych 200e (na danu cielovu sumu a pocet rokov) je jediny vydavok/poplatok. Preto amundi je na dlhodobe sporenie a nie na"odlozim si 10 eur/ o mesiac vyberiem". horizont aspon 10-15 rokov. kde sa tie peniaze zhodnotia.

zivotne poistenie je o rizikach a chorobach a smrti. Tam si poistovna strhne za administrativu. a ked si k tomu date sporenie = tak realne si poistovne strhne peniaze druhy krat lebo oni musia zaplatit dalsej institucii, ktora bude sporit za nich.
na tuto temu je velmi vela clankov - treba vygooglit.

lucy123lucy
12. aug 2018

@svetlana35 poplatok som vysvetlila tu vyssie....

a k tomu presunu z fondu - to mate asi pomylene s niecim inym. v AMUNDI sa prestupuje medzi strategiami....nie jednotlivymi fondami.

Este je moznost ze mate selektivne vybrane fondy na investovanie (a nie package strategy) a v tom pripade vas poradca vam vybral zle fondy a nemate to dobre nastavene. ak je poplatok za vyber fondov takyto (nikdy som o tom nepocula), tak je mi to luto. zmente poradcu.

mirien22
12. aug 2018

@lucy123lucy tak ale pani píše o krsniatkach, takze budú minimálne 2 a keď mám dať 400€ len na to, aby som si zaviedla sporenie... no tak to je dosť.

lucy123lucy
12. aug 2018

@mirien22 ako pociatocna investicia je to dost. avsak v dnesnej dobe nie je nic zadarmo.

moznost 1 :sporite na sporiacom ucte - urok 0.0001% a este hodnotu zozerie inflacia. vysledok - strata
moznost 2: zivnostne poistenie so sporenim - 2x administrativne poplatky, za 18r. dostane dieta menej ako bolo vlozene
moznost 3: nakupujte zlato, da sa kupovat investicne zlato, napriklad kazdy mesiac date 50 eur, ked budete mat na svojom ucte dost na nakup 1gr/2gr/5gr...brokor ide do rakuskej banky, nakupy fyzicke zlato, ulozi ho v sejfe, a vy cakate kym potrebujete hotovost a cena zlata prudko stupne.....je to dobre, ak mate vela penazi a neviete co snim

moznost 4: stavebko - len toto sa neda volne pouzit, a stale to bude menej a menej vyhodne

moznost5: AMundi, Axa - vstupny poplatok 200 eur ( 10rokov a 10.000eur cielova suma), za 10 rokov, tam budete mat pri priemernej 5% vynosnosti asi 13.000 eur - pokryjete inflaciu 2% rocne, stoji vas to 200 eur ...a este aj zarobite

mozno su aj ine moznosti...ale tieto su ktore som ja zvazovala pri mojom sporeni

mogaa
12. aug 2018

Fondy ale nie sú len Amun, dy a Axa....skoro každá banka má svoje fondy, čo viem dobré fondy má VUBbanka a aj ČSOBčka...všdae ale platí že pri fondoc sa síce dá vybrať hocikedy, ale nie vždy sa to vyplatí....pri fondoch všeobecne musíte sledovať aktuálnu hodnotu a predať ked je tam zisk...po roku môžete mať z vloženej sumy zisk aj 20-30% a naopak po roku a pol tam už môže byť strata -20%- záleží naozaj od fondu, najrizikovajšie sú akciové fondy...K tým sporeniam cezpoistenie či už životné alebo úrazové - nikdy sa to nevyplatí leb zákonite ak nedodržíte časový horizont tak prídete o peniaze....

alasea
autor
12. aug 2018

@lucy123lucy amundi mame aj my s manzelom pre seba, chcela som vediet, ci je aj nieco ine pre deti primarne. Ale asi zostaneme aj pre malych pri tomto. Dakujem

salfusco
12. aug 2018

@lucy123lucy 5 moznosti o nicom...buducnost patri kryptomenam ☺

hettinka
13. aug 2018

@alasea moja rada, poraďte sa s rodičmi dieťatka, možno už nejaké sporenie majú vyriešené a môžete tam podľa potrieb prispievať. Ja mám tiež krstniatka a dávam im peniažky na meniny, narodeniny pár eur k darčeku. Rodičia si to už rozhodnú, či im za to niečo kúpia, alebo im to vložia na nejaký sporiaci produkt.
My máme pre deti poistku so sporením (viem, zaznávaný produkt), stavebko a bežný účet majú v Primabanke, kam im posielame nepravidelné vreckové. K tomu sa dá zriadiť aj sporenie od 10€ mesačne... nevýhoda je, že treba dávať pravidelne každý mesiac danú sumu.

alasea
autor
13. aug 2018

@hettinka my sme sa o tom bavili, vedia o tom, ze im chceme sporit. Prave preto nechcem nic s poistkou, to nech si vyberu rodicia. A my im chceme pravidelne odkladat s tym, ze narodeniny/meniny poriesime ako pises, ked im dame peniaze, to nech si rozhodnu oni co s nimi.

lenkavancova
16. aug 2018

My sme krsniatku zalozili ucet v postovej banke a moze sa tam vyberat kedykolvek, ale kolko si zaplatis za vyberanie neviem, lebo to nevyuzivame mi mu len sporime do dospelosti

katmi
23. aug 2018

@alasea naša malá má založenú životnú poistku so sporiacim účtom.. keď bude väčšia, môžeme jej nasporené peniažky použiť na ďalšie štúdium alebo na čo bude potrebovať..

katmi
23. aug 2018

@lucy123lucy s tým životným to nieje celkom tak ako píšeš.. záleži od produktu a ako ho máš nastavený.. manžel mal životku kde valil asi 10rokov peniaze, že so sporením, ale v konečnom dôsledku sme zistili, že v čase, keď si životné zakladal sa na ňom dobre nabalil akurát tak ten, čo mu tú poistku zakladal.. nastavené to mal úplne zle, sporenie minimálne, pokrytie takmer žiadne.. šťastie, že sa mu niečo nestalo, lebo by mu ostali iba oči pre plač..