Štedrá karta Slovenskej sporiteľne

ruzovykvietok
14. nov 2015

Ahojte, potrebujem pomoc
manžel si aktivoval štedrú kartu v sl. sporiteľni, pred necelým mesiacom, teraz išiel na 3 týždne preč a povedal mi, že mám peniaze, ktoré mu tam ostali previesť na normálny účet, ja sa do toho skutočne nevyznám a on mi to nevedel vysvetliť, lebo sám nevie o čo presne ide, máte s tým skúsenosti? Trošku som z toho na nervy, že ho v tej banke už na všetko presvedčia a potom to je na mne.

fuska
15. nov 2015

@stary_ujco Mame stedru kartu a dinerclub kartu. Obe su bezurocne. Napr moja dinerska je 60 dni tusim, nakupit mozem za 3000 eur. Ked ich splatim do tych 60 dni, neplatim ani cent. A detto stedra karta. Platim len to, co som realne minula.

lucinka10011
15. nov 2015

@fuska tu stredru kartu ste ako ziskala ?? co ste musela splnit?

henikav
15. nov 2015

@fuska ano bezurocna, ale len do isteho casu, niektore kreditky maju bezurocnu navratnost do 30 ine do 60 dni. Potom ak nevratis ti uz bezia uroky.
Myslim ze o tychto urokoch je tu rec a veru byvaju okolo 18%.
No a potom je zas vzdy nejaka povinna ciastka na vratenie a ak tu minimalnu ciastku clovek nevrati, tak k tym 18% (moze byt viac alebo menej%) este pribudnu uroky z omeskania a to uz je potom katastrofa.

ivuska6
15. nov 2015

tu som nieco nasla o stedrej karte vypocet a su tam aj peniaze uctovane naviac z coho by zila banka

Reprezentatívny príklad pre Štedrú kartu

Banka klientovi vydala Štedrú kartu s celkovým úverovým rámcom 1 500 eur. Banka klientovi zaúčtovala poplatok 8 eur. Klient okamžite vyčerpal celý disponibilný zostatok vo výške 1 492 eur prostredníctvom platby na POS termináli.

Klient požičané peniaze splatí v 12 rovnakých splátkach vo výške po 140,38 eur v mesačných intervaloch, pričom rovnomerne spláca poplatky a aj čerpanie úveru.

RPMN = 24,47 %
Celková čiastka spotrebiteľského úveru = 1 684,56 eur

Predpoklady použité na výpočet RPMN:
Celková výška úveru bola vyčerpaná okamžite v plnej výške platbou prostredníctvom POS terminálu a zaúčtovaním poplatkov za Štedrú kartu vydanú ku kartovému účtu, pričom poplatky zaúčtované Bankou sa neúročia. Banka si účtuje Poplatok za komfort.
Úver sa splatí do príslušného dňa splatnosti, t. j. najneskôr do 20. dňa nasledujúceho mesiaca, v 12 rovnakých splátkach a v mesačných intervaloch, pričom mesiacom sa rozumie kalendárny mesiac.

stary_ujco
15. nov 2015

@henikav huraaaaaaa, konecne jedna, ktora to tu tiez napisala polopatisticky a pravdivo a ma sajnu, ze existuje bezurocne obdobie a ze existuje rozdiel medzi urokom a urokom z omeskania... A ze nesplatit okamzite celu sumu pocas bezurocneho obdobia je pre banku (resp. vydavatela karty) zlata bana. Nastavit produkt nezrozumitelne je ich cielom. A kto nepochopi, plati

@fuska: presne tak. Ale predpokladam, ze nebudes tvrdit, ze ak nesplatis do tych 60 dni vsetko, tak ze urok bude len 5%

ohladom pani, ku ktorej sa uz nemam vyjadrovat - uz som to pochopil tak, ze pocas bezurocneho obdobia to vzdy cele splati. Ale nic to nemeni na tom, ze ma gulas v pojmoch a dojmoch. Nechce to pochopit, nemusi. Ale rozvlaca ma kdekade po konovi ze tu vraj niekoho urazam.
Ako gesto dobrej vole sa VSETKYM dotknutym ospravednujem, a prajem im najme vela financnej gramotnosti a menej nutkania vyjadrovat sa suverenne k temam, o ktorych ledva poculi z reklamy.
Az ma admin pocit, ze tema patri do kosa, nech tam kludne skonci. Vzdy lepsie tema, ktora neexistuje, ako tema, ktora je plna nezmyslov a nicim nepodlozenych domnienok vydavanych za pravdu.

Kto chce nadalej vecne, slusne a bez urazok/urazania sa diskutovat, ma moznost. Vsetci mame sancu sa nieco dozvediet.

mijo53
15. nov 2015

starý ujco ma v podstate pravdu, úrokové sadzby u kreditných kariet sú vysoké,neviem či som pozerala na internete aktuálny cenník, ale pri štedrej bola sadzba 16,5O, 5 percent úrok z omeškania, ten sa platí vtedy, keď klient nezaplatí minimálnu splátku, bezúročné obdobie je 4O, 5O, niekedy aj 60 dní, ale do toho termínu sa musí splatiť celý dlh, ak niekto platí iba minimálnu splátku tak zbohom rodina, zaplatí poriadne úroky. 5 percentný úrok sa účtuje u štedrej karty ako poplatok z omeškania a ten je v celkom peknej výške

vydrnik
15. nov 2015

@stary_ujco uz tri razy som vas ziadala aby ste na mna nereagoval uz som vas nahlasila vase rady ja nepotrebujem.

vydrnik
15. nov 2015

@stary_ujco a preco mi tykate ja som Vam to nepovolila

stary_ujco
15. nov 2015

Stedra ma aktualny cennik od 18 do 45 percent "zakladneho" uroku. Zavisi od nesplatenej sumy a paradoxne je najvyssi prave pri tych beznych sumach okolo dvoch stoviek... A tych 45 je uz naozaj silna kava
Cela tabulka je v linku, co som postol vyssie.
Cela pointa je v tom, ze samotna kreditka je lacna, stoji pre hocikoho 8 eur na 3 roky. Navyse ma cashback AZ jedno percento (obchodnici prave placu) a realne je to kus zlozitejsie a hlavne aj trochu menej.
Ale z niecoho zit musia a tak si to kompenzuju vysokym urokom, ku ktoremu sa vdaka cielovej skupine produktu mozu relativne lahko dostat.

vydrnik
15. nov 2015

@ivuska6 nikto ho neziadal aby na mna reagoval nech si dvoje rozumy dava jinde a preco dalsie zene napisal ze aj ona to ma pomylene i ked p tej karte napisala pravdu.

vydrnik
15. nov 2015

@ivuska6 a to nije urazka ked napise ze nrbude pouzivat tvrde slova.a ze si pletiem pecici papier s toaletnym trikrat som ho ziadala aby na mna nereagoval a nezadala som ho aby mi tykal.ja o jeho nazory nestojim nrpotrebujem riesit nejake uroky ked nic nedlhujem.

stary_ujco
15. nov 2015

Za tykanie sa VAM OSOBNE ospravedlnujem (hoci vekom mi mozete byt kludne dcerou a netiketa internetu ako aj vseobecne zauzivana prax tohto fora hovori jasne, ze si tu vsetci tykame). Ale ak je cely problem len v tom, kludne sa prisposobim ako dalsie gesto dobrej vole.
No reagovat prestanem vtedy, ak prestanete pisat domnienky ale fakty. Ked poucat nepotrebujete, tak uz to tu citat nemusite.
Tema je u admina (dakujem za nahlasenie) a az ma on pocit, ze ma skoncit v kosi, plakat za nou nebudem. Aspon zmizne zo sveta znoska nezmyslov tu napisana.
PS: dotycna pravdu nenapisala, za tym si stojim. Lebo napisat, citujem "Nemusí sa vrátiť celá suma, ale určité minimum aby neprišli na radu %%%%" je proste klamstvo. Vedome alebo nevedome. Ale ta informacia pravdiva nie je. Na to, aby nenabehli uroky, je nutne v termine bezurocneho obdobia splatit celu dlznu sumu a nie minimum. Po nesplateni minima sa k urokom priratava navyse (!!!!) aj sankcny urok (to je tych tolko omielanych 5 percent pri SLSP)

xxxxxnnnnn
15. nov 2015

Poprosím o slušnú komunikáciu a reakcie iba ohľadom štedrej karty - o skúsenosti. Ak sa bude diskusia uberať v štýle urážok, výsmechu.......budem nútená ju uzamknúť. Do diskusie má právo zapojiť sa každý užívateľ MK, takže aj názory jednotlivých diskutujúcich môžu byť rozličné. Pekný večer

fuska
16. nov 2015

@henikav ano, ved ja som pisala to iste. Ak dlh splatim do doby splatnosti, pozicka je bezurocna. Ved o tom tu je rec, nie? Btw v dinerse sa mi stalo, ze som nezaplatila aj dlhsie, tusim styri mesiace a aj takbmi to neurocili. Aj som volala kvoli tomu, ale mavli rukou. 😀

henikav
16. nov 2015

@fuska ano to bolo le na doplnenie, lebo obcas to treba velmi po lopate vysvetlit, ale lepsie viackrat vysvetlit ako nez by sa niekto dostal do problemov

katka8855
16. nov 2015

informacie od @stary_ujco su pravdive. Aj ja mam stedru kartu, je super, pocas mesiaca nou platite, 1.den nasledujuceho mesiaca Vam pride suma, ktoru ste minuli a kolko musite minimalne vratit do 17.dna v mesiaci. Ak vratite celu, neplatite nic. Ak vratite len tu minimalnu, zo zvysku platite tych tusim 18%. Ak vratite menej ako minimalna, platite 18% + 5% sankcny urok...

@vydrnik nemam pocit, ze by vas @stary_ujco urazal. Snazil sa Vam vysvetlit to, co ste len nespravne pochopila.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vydrnik
16. nov 2015

@katka8855 ja to chapem ale stale mi pisal ze dlhujem to kde vzal take bludy apisat nekomu ze mozem byt rada ze nepouzil sproste slova nije urazka a fruhej zene napisal ze aj ona to ma pomylene a napsala pravdu a v krd som sa pytala radu nadiel ma v dalsiej diskuzii a nedal mi pokoj ani tam i ked so ho 5x ziadala

vydrnik
16. nov 2015

@fidka79 a podla vas nieje urazka ked vam napise ze mozem byt rada ze nepozil sproste slova a druhej zene napisal ze ajona toma pomylene ked nspsala spravne stale som ho.prosila aby na mna nereahoval ja niesom negramotna ani hlupa a stale mi.pisal ze dlhujem.avo verejnej diskuzii kde ma nadiel opet na mna reagoval i ked som ho ziadala a ked som mu napisala ze preco mi tyka ze ja som mu tonepovolila tak mi nspisal ze by som mohla byt jrho dcera tak preco by mi netykal..

vydrnik
16. nov 2015

Vazeni laskavo vas prosim ja niesom negramotna ani hlupa a nikde nic nedlhujem.Neprajem si aby ste akym kolvek zposobom na mna reagovali.Dakujem za pochopenie.

stary_ujco
16. nov 2015

Prosim drzme sa uz temy a tou je karta. Aj admin nas o to poziadal a ja to mienim respektovat.
Klamstva a prekrutene polopravdy napisane vyssie uz komentovat nebudem, lebo sa zase pani urazi a vysvetli si to po svojom a zase tu bude diskusia onicom na 3 strany. Fakty boli povedane, prezentovane a nech sa kazdy zariadi podla svojho svedomia a vedomia. Diskusia s clovekom, co o kreditke tvrdi, ze je bezurocna aj vtedy, ak sa plati iba minimalna splatka a zamiena si urok a sankcny urok, proste nemoze viest absolutne nikam.

Nejake dalsie otazky a pripomienky k stedrej karte, resp. inym kreditnym produktom? Diskusiu povazujem za otvorenu a verim, ze sa ponesie v priatelskom duchu vymeny informacii a poucenia vo svete vlastnych penazi.
Len maly hint: studoval niekto podrobne podmienky toho 1% cashbacku? Odporucam male pismenka, je to tam celkom zaujimave. Minimalny pripisany cashback je 50 centov, teda platba 50 eur mesacne. Taktiez sa tam neuplatnuju elektronicke transakcie vykonane danou kartou (zabudnite na to, ze nakupom v eshope nieco ziskate nazad)

katka8855
17. nov 2015

@stary_ujco tu si dovolim Vas poopravit, aj platby v eshopoch sa nam tam rataju... neviem, ako je to mozne, ale rataju

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liebling98
17. nov 2015

@vydrnik
1. Na internete si všetci týkajú. Bez rozdielu veku, pohlavia, národnosti, spoločenského postavenia.
2. @stary_ujco ťa nikde neurazil, ani inú diskutujúcu. Naopak, reagoval mimoriadne slušne, čo tu na koňovi nie je pri nazorovych oponentoch zvykom.
3. To, čo napísal, je pravda. Skús si celú diskusiu prečítať ešte raz, v kľude, bez emócií. Útočíš Ty, prisudzuješ mu veci, ktoré nikdy nenapísal.
4. Taktiež @fidka79 nikde napísala, že si negramotna. Písala, že na SK je veľa ľudí finančne negramotnych. Čo má pravdu. Veľa ľudí nepozná rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou, alebo medzi trvalým príkazom a inkasom.
5. K téme: ak kreditnou kartou (akoukoľvek, podmienky sú viac menej rovnaké) zaplatíš v novembri 500€, 1.12. Ti príde výpis. Ak do 15.12. vrátiš 500€, nič navyše neplatíš (toto je jediný prípad, kedy s prižmurenim všetkých očí možno hovoriť o bezuročnosti kreditky). Ak do 15.12. zaplatíš minimálnu splátku (napr 10%, čiže 50€), zvyšných 450€, ktoré dlhuješ sa Ti úročí podľa cenníka (obvykle sadzba začína na 18%). To je ten riadok "úrok", ktorý je neúplne prekrytý na Tvojej fotke. Ak ale nesplatíš do 15.12. ani tých 10% sumy, banka Ti bude účtovať štandardný úrok tých napr 18% z plnej dlžnej sumy 500€ a PLUS k tomu ako pokutu ešte úrok z omeškania, v tomto prípade tých 5%. (Sumy a dátumy sú len ilustračné, pre lepšie pochopenie).

stary_ujco
17. nov 2015

@katka8855 hmmm, zaujimave zistenie. Nevies aku platobnu branu dane eshopy pouzivaju? Nemam kreditky s vratenim penazi, ale zjavne ma banka s danymi obchodnikmi tak vyhodne zmluvy, ze sa podeli 😀
Nema niekto zistene, ako je to s platenim cez PayPal resp. aj ine platobne brany?

@fidka79, uz to prosim nechaj tak, nikam to nepovedie. Pani nic nedlhuje, bodka. Prosim dodrz to, pre pokoj v rodine 😉

katka8855
17. nov 2015

@stary_ujco toto nemam odsledovane, ale 100% to 1% mame aj z eshopov

vydrnik
17. nov 2015

@fidka79 ja dobre viem sku kreditku mam doma mam dve a ta jedna je stedra karta.nechapem preco sa stale na mna nekdo ozyva.i ked si to neprajem.a nielen tuu na mna reagoval za cely rok co som tu sa mi nikdy nestalo ze by mi nekto vymazal prispevky alebo by v diskuzii reagoval len na mna a urazal.ja to beriem ako uraxky uz som to riesila viac sa vyjadrovat nebudem ty toho cloveka znas preco kazdeho ohovara kto ma kreditky a psal nekomy ze stedru nepotrebuje.

vydrnik
17. nov 2015

Takze este raz to tu napisem debajujte si tu ako chcete ale viacraxy som prosila aby uz na mna nikdo nereagoval tu ka,dy urambaernurazaocernujeked nieco ziadam nikto to nedodrzuje.to kde zme.takze si laskavo nechte pripomienky pre seba.dobre chapem ze ked nieco z karty vyberem tolko vratim.a preco by som nemala vediet ake mam karty ? To urazka nieje.za celu dobu co som na Mk sa mi nestalo ze som musela nieco riesit az do doby co sa do mna pustil isty clovek nemam klud.a ani nedodrzujete co vam tu odka,ala adminka

vydrnik
17. nov 2015

@liebling98 ja to ako urazky beriem a nieje to urazka ked mu jedna zena nspisala pravdu s tou kartou tak jej napisal ze,aj ona to ma pomylene a potom sa prispevky od neh vyma,aly nieje asi nahoda.

martuska13
17. nov 2015

Dobry den.Preco stale niekto reaguje na @vydrnik ako dobre citam ziadala Vas uz druhy den aby ste na nu neragovali.Davajte si prisprvky k foru a nechte tu ze nu v kludu nikomu neublizila nikoho neohovarala.A keby bola finanncne negramotna ako citam ako ste ju nazvali tazko by mala kreditne karty a bezproblemou splacala uvery ktore u banky ma.A to ze si stazovala u adminky urobila spravne.Ja tu zenu dobre znam takze viem o nej vsetko.