Úľava na daniach na manželku

simonad7
29. jan 2023

Dobrý vecer, neviem či som tuto diskusiu správne nazvala ale viete mi poradiť? Od apríla 2022 sme s manzelom manželia a teda ja som na rodičovskej dovolenke. Manzel má ale vyšší príjem, platí táto úľava na daniach na manželku pre všetkých? Bez platových limitov? Ak áno, prosím ako o to požiadať? Vypisuje sa to niekde pri tych daňových priznaniach ktoré manžel vypisuje? Za každú radu Dakujem, pekný večer

qetka
29. jan 2023

@simonad7 neplati pre vsetkych

Ak je základ dane daňovníka v zdaňovacom období 2022 vyšší ako 38 553,01 eura, nezdaniteľná časť základu dane je:

rozdiel medzi sumou 13 825,00 (63,4-násobok platného životného minima, ktoré k 1.1.2022 predstavuje sumu 218,06 eura) a jednej štvrtiny základu dane daňovníka, ak manželka (manžel) žijúca s ním v domácnosti nemala žiadny vlastný príjem; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule
rozdiel medzi sumou 13 825,00 a jednej štvrtiny základu dane daňovníka zníženej o vlastný príjem manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, ak manželka (manžel) mala vlastný príjem; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule

junovedievca
29. jan 2023

@simonad7 u nas ne to tak,ze od upsvar som.si vyziadala potvrdenie ze som.na rodicovskej a este sobasny list chcu ekonomky,toto date manzel9vi do jeho prace

tinkavvv
29. jan 2023

Nepotrebujes ziadne potvrdenie, ak si nemala iny prijem ako rodicovsky.
Manzel si uplatni nezdanitelnu cast na teba vo svojlm danovom priznani alebo vyplni ziadost o rocne zuctovanie v praci, kde tuto skutocnost uvedie.

qetka
29. jan 2023

aby si nemusela preratavat, ta ak mal zaklad dane za rok vyssi ako 55300 Eur, tak je to nula, aj ked nemas ziadny prijem.

1andrea111
30. jan 2023

@simonad7 je nárok len za mesiace keď ste manželia a prípadná materská či PN sa ráta Tebe do príjmu

1andrea111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
1andrea111
30. jan 2023

@simonad7 za rok 2022 si bola len na rodičovskej? Do troch rokov dieťaťa?

simonad7
autor
30. jan 2023

@1andrea111 sme manželia od apríla 2022 čiže od apríla do konca roka si to teda môže uplatniť a teda ja už od januára 2022 mi nabehla iba rodičovská, materská mi v decembri 2021 skončila.

1andrea111
30. jan 2023

@simonad7 uplatniť si možno od mesiaca na začiatku ktorého boli splnené podmienky, takže ak ste sa nebrali 1.4., tak potom od mája do decembra si môže uplatniť

marhulko
26. mar 2024

Ahojte, viete mi prosím poradiť? Robila som daňové priznanie, ako som našla zákony a ako mi daňová správa vypočítala. Vyšlo nám úľava na dani za mňa (manželku) , no pani z úradu volala, že treba urobiť oprav ne, nakoľko som presiahla príjem 4500€. Moja otázka však znie, mala pravdu? Materskú som poberala od januára do júna 2023, manželia sme však až od 5.5.2023, čiže svoj "príjem" matersku rátam až od mesiaca, kedy sme manželia, nie ? Na úrade mi povedala, že je podávane daňové priznanie za celý rok, čiže aj moja materská za musí rátať za celý rok, aj napriek tomu, že sme manzelia od mája a iba od mája e žiadali o úľavu na dani za manželku.

tatianaba
26. mar 2024

@marhulko Pani z uradu ma pravdu. Manzel v danovom uvedie tvoj prijem za rok 2023, ale ulavu na dani za manzelku az od mesiaca, v ktorom ste uz boli manzelia.

marhulko
26. mar 2024

@tatianaba nechápem tomu, ako sa môže moja materská rátat do príjmu za celý rok, keď sme manželia len od cca polovice roka . Čo je to za blud? Neuplatňuje si uľavu na dani za manželku za celý rok, ale len za časť, za tú, odkedy sme manželia.

tinkavvv
27. mar 2024

@marhulko pretoze podava danove priznanie za cely rok 2023. Takisto aj ty priznavas prijmy za cely rok 2023. Pani na urade ma pravdu.