Úroky na hypotéke

20. dec 2022

Ahojte, obraciam sa na Vás s prosbou, či mi neviete aspon cca vyrátat, akú budem mať mesačnú splátku hypotéky. Hypotéka teraz činí 77.000 Eur a urok mam 0,96% a platím 240 Eur mesačne. S akou výškou mám rátať, ak sa mi úrok po fixe zvýši napr na 7%?

bubalea
20. dec 2022

Každá banka má na svojej stránke hypokalkulačku, takže nie je problém si to tam vypočítať. Len ako chcela by som vedieť, kde si preboha vzala tých 7%, keďže to sa mi zdá byť fakt extrémne veľa

vlado818
20. dec 2022

Dajte si suto:https://index.sme.sk/kalkulacky/hypotekarna-kalkulacka

Dole vam pise aj mesacne uroky.

amonet
20. dec 2022

@bubalea slsp to uz par klientom dala co viem😅 ale boli tam zle kriteria- nejake omeskania a tak

nelca84
20. dec 2022

vzhladom na aktualne uroky, ktore este stale stupaju rataj urcite 350+

autor
20. dec 2022

@vlado818 dakujem, toto mi veľmi pomohlo

sialenaveronika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikoll29
20. dec 2022

Normalne zle sa na to aj divat. Ale ludia s tym aj tak nebudu mat co spravit a budu nutey sa takymto zdrazovaniam len prispôsobit

sialenaveronika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzinabila
20. dec 2022

@nikoll29 este ked sa k splatke prirataju zvysene energie,tak tu mame taku rozsirenu energeticku chudobu ze az..

zuzinabila
20. dec 2022

@sialenaveronika len kto to bude kupovat?ale asi budu predavat aj po cenu,to je fakt😥

matkaleskova
20. dec 2022

@zuzinabila noooo z toho mam tiez strach, aj ked sa snazim, na to uz teraz nejak nemysliet, no niekde tam v podvedomi mam proste strach z toho co bude ak to bude este horsie ako teraz

veronice
20. dec 2022

@nikoll29 ved toto... Ja som tak rada ze som to pred 1,5r zafixovala na 10 rokov za 1% 🙏 neviem si predstaviť ze by sa nám teraz kým som na rodicaku mala zdvihnúť splátka o 100e 🥴

zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
20. dec 2022

no nam sa napr. nepodarilo fixovat v lete, pretoze sme chceli ist do csob, tak sme ostali tak ako sme dostali ponuku, cize b udeme mat 1,4 este 4 roky... a rozhodli sme sa tak, ze odkladam peniaze na mimoriadnu splatku, proste vacsinu vyplatime este pred zmenou fixacie, a potom aj keby nieco ostalo nahodou, tak to uz bude vyssi urok z nizsej sumy. Inak nikto nevie co bude o par rokov ;)
@nikoll29 presne, nebudu mat co urobit. PRetoze predavat mozu, ale byvat niekde musia. Byty na prenajom su dnes take drahe vdaka politike "u prenajmu sa zaplati hypo aj naklady na byt", nezmeni sa to ani potom. Proste bude vysoky a este vyssi aj prenajom ak to pojde takto dalej.

zuzinabila
20. dec 2022

@zuzinabila a teda tie 3 roky sme zafixovali urok 0,96%

veronice
20. dec 2022

@zuzinabila ja som tiež nemala vysokú hypo, brala som 80000 (teraz už len nejakých 67tis.) a mam za to 3i byt v okrajovej časti BA, akoze o 5 minut 12 som ho kupovala 🙏 vtedy sa nedal dat 10r fix tak som mala na 5 a ten mi skončil minulý rok ale teraz to neľutujem, dobre to vyšlo 🙂 ❤️

zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
20. dec 2022

@zuzinabila tak my sme dom hladali uz pred 15rokmi a asi 5 rokov :d

zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
20. dec 2022

@veronice ono sa na to az tak velmi netreba spoliehat na ten fix zial, takmer kazda banka ma v zmluve uvedene, ze v pripade nejakych nepredvitatelnych okolnosti napr. zmeny na trhu, mozu jednostranne navrhnut upravu zmluvnych podmienok napr. urokovej sadzby (zial niektore banky k tomu uz pristupili) a kedze vsade su teraz sadzby 3.5%+ tak si clovek nepomoze a asi nikde v ponozke neschovavame peniaze na predcasne splatenie - to ta nechcem nijako strasit len teda...🥲

kiki234
20. dec 2022

@veronice tak isto ja som kupovala investicny byt v hodnote 50000 v ruzinove jednoizbak v 2018. Fix som mala 0,85 na 5 rokov. V marci tohto roku ma TB informovala o zvysovani uroku aj napriek fixu (po setreni som zistila ze v zmluve bolo naozaj napisane ze pri vysokej inflacii maju pravo zrusit fix a nastavit novy urok). Takze mi dali 1,25 na dalsich 5 rokov. Tak som zvedava. Na jednej strane to beriem ok aj napriek zisteniu ze platil fix a aj tak to zvysili na druhej strane. Ak by mi ako mal prvy fix skoncil v 2023 tazko povedat kolko by bol. Mala som par zaujemcov o kupi v lete 2022 ale nakoniec som ho nepredala, ale bez problenov 110 000.

hopsadobrandejsa
20. dec 2022

Ja som na tom podobne....Keby som bol vedel aka situacia nastane tak by som fixaciu dal na desat rokov namiesto piatich, ale este mam 3 roky do skoncenia fixacie cize dovtedy by sa situacia mohla teoreticky upokojit.....ziadna kriza netrva vecne.

Ak by som v sucasnosti bral hypo za tych istych podmienok tak splatka by bola vyssia o nejakych 90-100 eur co vzhladom k vyske hypo nie je zanedbatelna ciastka.

michal711
20. dec 2022

@sialenaveronika nie nebudú predávať refinancuju a keď mali splácať už len napr. 25 rokov tak to natiahnu znova na 30 rokov.

lilope
20. dec 2022

@petamich neboj sa, to sa nestane. Prišli by o klientov. Napr. o takých ako som ja, ktorá by už z princípu ,,nedodržania" zmluvy, ktorú som podpisovala, prešla ku konkurencii hoci by boli úroky podobne vysoké. Plus zarobia kráľovsky na nových zmluvách, takže toto robiť nemajú dôvod.

petamich
20. dec 2022

@lilope uz sa to deje, napr. Tatra Banka a CSOB banka zatial nie nejako masivne 🙂 a kedze je vela pripadov, kedy klient nemoze ist do novej banky, lebo sa napr. zmenila financna situacia, pripadne im ina banka da horsie podmienky...rataju s tym, ze niekto odide a iny ostane, vyssie pridala prispevok @kiki234, napr. ktoru TB takto kontaktovala (takze to nie je hypoteza, co som napisala, je to realita a zalezi len na banke, ci jej stoji za to riskovat, ze klient odide vsak oni si velmi dobre zvazia life time value klienta vs. zostatkova istina vs. potencialny vynos zo zvysenej sadzby a x dalsich premennych)

lilope
20. dec 2022

@petamich ako som písala, už by ma ako klienta u nich nevideli, keby urobili takýto ,,podraz". Píšem to v úvodzovkách, keďže im to zmluva umožňuje, no brala by som to ako podraz z ich strany. Takto si spravia zlú reputáciu u klientov, ktorým to spravia plus u tých, ktorí sa o ich praktikách dozvedia ako ja teraz vďaka tebe. Neviem v akých špeciálnych prípadoch sa uchýlili banky k takémuto kroku a čo ich k tomu viedlo, to by ma zaujímalo, no vo veľkom sa to diať nebude, o to sa báť nemusíme.

evaustanik
20. dec 2022

Ahoj 77000 30 rokov 6% 462
77000 25rokov 6% 496
77000 25r 7% 544
77000 30r 7% 512
77000 30r 4% 368

evaustanik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
20. dec 2022

@evaustanik ak si 2018 brala fixaciu na 5 rokov, tak ju mala mat zafixovanu do 2023 (a to tam aj pise, ze ktovie, co by bolo 2023, ked jej mala koncit) 🙂 to mi nejako nevychadza, ked ju v marci 2022 kontaktovali (ak by to bolo aj 2 mesiace vopred)