Vrácení daní na manželku a dítě

nikollita
13. mar 2016

Ahoj, mám dotaz ohledně vrácení daní. Manžel pracoval jako Čech pod slovenskou firmou od ledna 2015 - leden 2016. Celá rodina včetně dvou dětí jsme byli přihlášeni pod slovenskou zdravotní pojišťovnou a já jsem pobírala slovenský rodičovský příspěvek a přídavky na děti. Manžel ukončil pracovní poměr v lednu 2016 a chce uplatnit vrácení daní na mě a děti. Bohužel se ve firmě rozešli ve zlém, takže si to chce vyřídit sám, jenže já vůbec nevím, jak na to. Nějaký papír z práce dostal, ale co k tomu ještě potřebujeme a hlavně kam a do kdy to poslat? Co všechno to má obsahovat? Zkoušela jsem něco vyhledat přes google.sk, ale vždycky mi to vypíše všechno pro ČR.
Díky moc za rady 🙂

evittam
13. mar 2016

@nikollita Ahoj, no potrebuješ jeho potvrdenie o príjme za r.2015, ak si ty poberala celý rok 2015 len rodičovský príspevok - tak potrebuješ doklad od UPSVaR, ďalej priložiť kópie rodných listov detí a to je vlastne všetko, no a vypísať samozrejme daňové priznanie typu A - kde si uplatní nezdaniteľnú časť na teba a daňový bonus da deti, no len jedno je fakt, že teda neviem či by nemal podať DP v ČR.....No a u nás sa podáva DP do 31.3.2016, prípadne si môže predĺžiť lehotu na podanie - treba dať oznámenie o tomto na DU.

maminuska
13. mar 2016

@nikollita predovšetkým je potrebné si uvedomiť koho rezidentom je tvoj manžel či českej alebo slovenskej republiky. Na to je celý rad postupností uvedený v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.

Článok 4
Rezident

1 .byt ...kde má byt
2. životné záujmy ..kde má rodinu a prácu
3. kde sa obvykle zdržiava
4. koho je štátnym občanom .

Platí že podmienky platia v takom poradí ako idú .
A až na základe toho keď určíš koho je rezidentom , tak tam podávaš daňové .

maminuska
13. mar 2016

@nikollita ak to bude v CZ , podávaš v CZ a daníš celosvetové príjmy a príjmy aj vynímaš zo základu dane k zdaneniu ti vyjde nula. Uplatňuješ položky ktoré sú platné v CZ .
Ak by bol rezidentom SR , tak podávaš na SR daňové priznanie , taktiež daníš celosvetové. Všetko ostatné potom funguje tak ako ti napísala
@evittam . Ale to čo ti doporučujem keďže je český občan , aby na DÚ v CZ poslal potvrdenie o daňovej rezidentúre na SR . Ak by teda bol rezidentom na SR .

evittam
13. mar 2016

@maminuska úplne s tebou súhlasím. 😉