Vybavenie invalidného dôchodku

janette321
7. mar 2016

dobrý deň . chcem sa poradiť ako si vybaviť invalidný dôchodok .
mám problémy s kĺbami od posledného pôrodu - o 3 mesiace to budú 4 roky . ale iba minulý rok som začala behať po doktoroch . mám potvrdené už 6% zrednutia kostí . mám gén po matke ( aj môj prostredný syn ) a matka už má menené kĺby . a klasika ( panva , kolená , chrbtica , platničky , ruky ... ) . aké mám bolesti nemusím písať myslím že veľa ľudí to pozná . mám za sebou aj rehablitácie v september-október . vôbec nič sa nezmenilo , ale ešte zhoršilo príklad neudržím niekedy nič v rukách ... mám isť ešte k mojej doktorke , neviem kam ma ešte pošle . ale otázka znie : ako si môžem vybaviť invalidný dôchodok ( mám známu čo má rovnaké problémy a už má invalidný , ona mi to poradila . a to má len problémy s platničkami , žiadny gén a podobne ... ) . len ona maródovala popri zamestnaní . ja som na predĺženom rodičovskom kvoli malého chorobe a len si sama behám po doktoroch - nemám žiadnu péenku a podobne nepýtala som si keď som doma . vraj na vybavenie invalidného musíte byť aspom 9 mesiacov na PN . mám si od doktorky pýtať nech ma vypíše a ďalej behať po vyšetreniach , alebo sa ráta aj to odkedy už behám po doktoroch s týmto mojim problémom ? a ak ma dá na péenku tak sú tam nejaké obmedzenia ? ako príklad chorí musia byť doma a podobne . mne sa také veci pri malom nedajú ... nikdy som nič takéto neriešila tak prosím o radu . ďakujem vám ...

cincila18
8. mar 2016

obvodna ta posle na vsetky potrebne vysetrenia, ktore nemozu byt starsie ako pol roka, potom pojdes do soc. poistovne podat prihlasku, obvodna ti vypise papiere a uz len cakat, kedy ta predvolaju..co sa tyka pnky - obvodna ti moze dat vychadzky, pocas ktorych mozes chodit s dietatom von, inak musis byt doma..
ale uprimne, neverim, ze ti daju... ja mam dost vazne dedicne postihnutie, ktore mam vyratane na 67% plus dalsie zavazne diagnozy, x krat som lezala v nemocnici... ale ked som sa pokusala o invalidny, tak summa sumarum bolo len 35% podla tabuliek, teda som zdrava... nejake bolesti ich nezaujimaju, beru ta podla tabuliek a hotovo..kazdopadne skus, drzim ti palce

molka
8. mar 2016

@janette321 vsetko zalezi od diagnoz, ktore mas v lekarskych zaznamoch. Treba mat co najpresnejsie popisany stav tvojich diagnoz, na to sa velmi prihliada.
Co sa tyka PN, ja som na PN nebola a normalne som ID dostala (ked som ziadala o ID, este som pracovala). Aj posudkova lekarka mi vravela, ze clovek na ID moze pracovat, to s tym nijako nesuvisi. Je stastie, ak si invalid dokaze najst pracu, ktoru zvlada aj popri svojej chorobe.

janette321
autor
8. mar 2016

ďakujem vám za odpovede . pôjdem k obvodnej nech ma teda naviguje čo a ako . a áno tá moja známa má polovičný invalidný a aj pracuje . má živnosť - robí gelové nechty a tak a žiadne obmädzenia nemá veru ... no škoda že mi to neporadila skôr ale až teraz keď už mám toľko toho za sebou u doktorov ... jej to dokonca poradila jedna rómka ktorej raz robila nechty že čo si to nevybaví že však sa to dá . doktori vám nič neporadia väčšinou ...